Pamiętają o rocznicy 1050-lecia chrztu Polski [ZDJĘCIA]

  Pamiętają o rocznicy 1050-lecia chrztu Polski [ZDJĘCIA]

  Marcin Karabasz

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Na górce obok kościoła na os. Wichrowe Wzgórze zgromadzili się uczniowie, nauczyciele, mieszkańcy i osoby duchowne
  1/35
  przejdź do galerii

  Na górce obok kościoła na os. Wichrowe Wzgórze zgromadzili się uczniowie, nauczyciele, mieszkańcy i osoby duchowne
  ©Waldemar Wylegalski

  - Nieistotne są szczegóły. Najważniejsze jest to, że odrzucono pogaństwo - mówił na rozpoczęcie uroczystości upamiętniającej 1050-lecie chrztu Polski Lechosław Rybka, dyrektor Zespołu Szkól Gimnazjalno-Licealnych nr 37 na os. Wichrowe Wzgórze. Placówka (w jej skład wchodzi XX LO oraz Gimnazjum nr 9) to wydarzenie zorganizowała wespół z parafią pw. Wniebowstąpienia Pańskiego.
  Na górce obok kościoła zgromadzili się nie tylko uczniowie organizujący obchody, ale także z pobliskich szkół oraz dzieci z przedszkoli. Ze zniczy na wzgórzu ustawiono biało-czerwony krzyż. Zabrzmiała także pieśń „Gaude Mater Polonia”.

  - Na Ostrowie Tumskim miał miejsce chrzest Polski - powiedział ks. prałat Jan Stanisławski. - W poznańskiej katedrze pochowano m.in. Mieszka, biskupa Jordana czy Bolesława Chrobrego. Podkreślił, że rok 966 - czas chrztu Mieszka I - to pierwsza polska data historyczna.

  - Kościół najcięższą próbę przeszedł w czasie zaborów, kiedy kultywował polskość - zaznaczył Lechosław Rybka.

  Następnie uroczystości przeniosły się do kościoła. Tam wręczono uczniom nagrody za prace plastyczne związane z rocznicą. Wyświetlono także film „Historia Polski” Tomasza Ba-gińskiego.

  Prezentacje przygotowali też uczniowie. Przypomniano obchody z 1966 roku, kiedy to władze państwowe i kościelne organizowały konkurencyjne uroczystości z okazji 1000-lecia chrztu.  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo