Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pamiętajmy o Jonaszu Kofcie i jego twórczości

Marek Zaradniak
W piątek mija 25. rocznica śmierci Jonasza Kofty, autora tekstów wielu przebojów, kabareciarza, poety, malarza i aktora.

Był autorem tekstów tak popularnych polskich przebojów jak "Wakacje z blondynką", "Radość o poranku" , "Samba przed rozstaniem", "To Ziemia", "Jej portret" czy przede wszystkim "Pamiętajcie o ogrodach". Jonasz Kofta, bo o nim mowa, zmarł 25 lat temu 19 kwietnia 1988 roku. Przyczyna była prozaiczna. Zmarł w rezultacie powikłań po zakrztuszeniu się podczas posiłku. Wcześniej wykryto u niego nowotwór, z którego został wyleczony.

Poeta, dramaturg, autor tekstów piosenek, kabareciarz, satyryk, malarz, a także piosenkarz i aktor Janusz Kofta urodził się w Mizoczu na Wołyniu 28 listopada 1942. Imię na Jonasz zmienił, gdy dowiedział się, że jego ojciec jest Żydem. Stwierdził wówczas, że tak długo będzie mówił o sobie, że jest Żydem, dopóki w Polsce będzie choćby jeden antysemita.

Zaraz po wojnie rodzina Koftów zamieszkała we Wrocławiu, a potem w Łodzi i Poznaniu. Matka Janusza, Maria Koftowa, była profesorem germanistyki na UAM. W 1961 roku Janusz ukończył poznańskie Liceum Plastyczne i wkrótce rozpoczął studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Szybko okazało się, że posiada także talent literacki i kabaretowy. Razem z Adamem Kreczmarem i Janem Pietrzakiem w 1962 roku był współtwórcą kabaretu Hybrydy. W latach 1968-80 należał do współtwórców i wykonawców kabaretu Pod Egidą.

Od 1964 Jonasz Kofta współpracował z Programem III Polskiego Radia. Był współautorem i wykonawcą Ilustrowanego Tygodnika Rozrywkowego, Ilustrowanego Magazynu Autorów czy "Duetu liryczno-prozaicznego". Ze Stefanem Friedmanem przez całe lata współtworzył programy kabaretowe "Fachowcy" i "Dialogi na cztery nogi".

Niemałe znaczenie w twórczości Kofty miały też libretta do musicali. Przypomnijmy, że 28 maja 1977 roku w poznańskim Teatrze Nowym miała miejsce prapremiera musicalu "Achilles i miłość" według "Achillesa i panien" Artura Marii Swinarskiego. Współautorem libretta był Michał Sprusiński, autorem muzyki Marek Sart, a reżyserował Janusz Rzeszewski.

Największą popularność przyniosły Jonaszowi Kofcie jednak piosenki. Potrafił tworzyć niezwykłe, niebanalne teksty, za które wielokrotnie nagradzano go na festiwalach w Opolu. W 1965 za "Pamiętajcie o ogrodach" w wykonaniu Jana Pietrzaka, trzy lata później za piosenkę "To Ziemia" w interpretacji Stana Borysa, w 1972 za "Jaj portret" w wykonaniu Bogusława Meca, a dwa lata później za "Radość o poranku" w interpretacji Grupy I.

Nagrodę Grand Prix jego imienia przyznaje jury Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Autorskiej w Warszawie. W 1994 roku nagrodę "Jonasz" za twórczość kabaretową i literacką ustanowiła redakcja rozrywki Programu III Polskiego Radia. Od 2009 roku imię Jonasza Kofty nosi Ogólnopolskie Spotkanie Młodych Autorów i Kompozytorów Piosenki SMAK w Myśliborzu, gdzie wcześniej zasiadał w jury.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski