Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pamiętajmy o powstaniu niedocenianym przez elity i stolicę

Radosław Patroniak
Pamiętajmy o powstaniu niedocenianym przez elity i stolicę
Pamiętajmy o powstaniu niedocenianym przez elity i stolicę Adrian Wykrota
- Jestem z powstania dumny, bo pokazaliśmy, że zryw niepodległościowy może być udany - przyznał prezes kibiców Lecha, Radosław Majchrzak.

Były szef Kolejorza przystąpił do naszej akcji „Chwalimy się powstaniem” z przekonaniem, że przysłuży się ona rozpropagowaniu naszego czynu zbrojnego przede wszystkim w innych regionach kraju.

- W mediach ogólnopolskich o Powstaniu Wielkopolskim wciąż się za mało mówi. Obchody rocznicowe nie są w stolicy traktowane wyjątkowo i w taki sposób, na jaki zasługują. Dlatego my jako kibice niedawno uruchomiliśmy na Facebooku akcję z apelem „Powstańmy”. Polega ona na wyznaczaniu różnych osób do upamiętnienia wiedzy o powstaniu. Akcję zapoczątkował wspólnie ze mną właściciel Lecha, Jacek Rutkowski. A wśród nominowanych jest m.in. prezes PZPN, Zbigniew Boniek - dodał Majchrzak, którego pradziadek uczestniczył w walkach niepodległościowych.

- Nagrobek Antoniego Majchrzaka został odnowiony na cmentarzu jeżyckim dzięki zbiórkom kibiców, podobnie jak 150 innych nagrobków powstańców. W tym roku 1 listopada wspólnie z Towarzystwem Pamięci Powstania Wielkopolskiego udało się nam zebrać na wspomniany cel 191 tys. zł - dodał Majchrzak.

Według niego powstaniem należy się chwalić, bo było zwycięskie i bardzo ważne w historii Polski. - Powstańcy uczestniczyli przecież potem w wojnie polsko-rosyjskiej i w powstaniu warszawskim. Warto celebrować polskie sukcesy, a do nich z pewnością należy to powstanie - zakończył prezes Stowarzyszenia Kibiców Lecha Poznań.
Dzięki zwycięstwu w granicach II RP, obok Wielkopolski, znalazły się Kujawy i Pomorze, z największym ośrodkiem Bydgoszczą, oraz pośrednio Śląsk, a więc terytoria, które stanowiły o sile gospodarczej przedwojennej Polski. Powstańcy tworzyli najlepiej zorganizowane i uzbrojone siły Wojska Polskiego. Po zwycięskim powstaniu brali udział w walkach o Lwów, a później w wojnie polsko-bolszewickiej, które także były wygrane. Podczas Powstania Wielkopolskiego zdobyto na wrogu najwięcej łupów wojennych w historii polskiego oręża.

W ramach akcji „Chwalimy się powstaniem” każdy Wielkopolanin będzie mógł pochwalić się tym często zapominanym i pomijanym wydarzeniem z ludźmi na całym świecie. 16 i 17 grudnia do gazety dołączymy najpierw pocztówkę, a potem kopertę. Będą one zawierały krótki tekst, po polsku i angielsku, opowiadający o powstaniu. Ze strony www.gloswielkopolski.pl w tym samym czasie będzie z kolei można pobrać specjalną papeterię do e-maili.

Partnerem akcji „Chwalimy się powstaniem” jest Samorząd Województwa Wielkopolskiego.

Patriotyczne śpiewanie 27 grudnia w Teatrze Polskim
Atrakcje z okazji 97. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego przygotował również Teatr Polski w Poznaniu. Od wczoraj odbierać w nim można bezpłatne wejściówki na Śpiewanie, które odbędzie się 27 grudnia o godzinie 16. Na Dużej Scenie wyświetlone zostaną teksty utworów powstańczych i patriotycznych, a w ich odpowiedniej intonacji pomoże akompaniator. Gospodarzem spotkania będzie aktor Teatru Polskiego Piotr Kaźmierczak. Na wydarzeniu prowadzona będzie sprzedaż okolicznościowych kotylionów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski