Panama Papers: Będzie śledztwo ws. dokumentów z kancelarii...

  Panama Papers: Będzie śledztwo ws. dokumentów z kancelarii Mossack Fonseca [VIDEO]

  Sylwia Arlak (AIP)

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Prokuratura otworzy śledztwo w sprawie „afery panamskiej”, największego w historii wycieku tajnych dokumentów. - Przedmiotem śledztwa będą fakty opisane w światowych mediach pod hasłem "Panama Papers" – czytamy w oficjalnym komunikacie.
  Panamska prokuratura stara się ustalić, kto i czy faktycznie dopuścił się nadużyć, oszacuje również ewentualne straty finansowe. Panama Papers to największy w historii wyciek tajnych dokumentów. Ujawniona przez dziennikarzy śledczych z wielu krajów "afera panamska" ukazująca jak możni tego świata unikali płacenia podatków i prali brudne pieniądze wymienia jako negatywnych bohaterów tych machlojek najważniejszych polityków, tych byłych i wciąż urzędujących oraz ich znajomych, celebrytów i byłych dyktatorów.


  JAK DZIAŁAJĄ RAJE PODATKOWE | WYCIEKŁY DOKUMENTY KANCELARII MOSSACK FONSECA, OBCIĄŻAJĄ POLITYKÓW I CELEBRYTÓW | CZYTAJ WIĘCEJ O AFERZE PANAMA PAPERS


  Panama Papers | Kancelaria Mossack Fonseca: Nie odpowiadamy za działania naszych klientów

  Źródło: RUPRLY/x-news


  Ponad jedenaście milionów dokumentów ukazuje działanie jednej z najbardziej tajemniczych firm na świecie, panamskiej kancelarii prawniczej Mossack Fonseca. Dla swoich klientów stworzyła ona około 200 tysięcy firm z tzw. rajach podatkowych.

  CZYTAJ TEŻ | POLSKI WĄTEK W PANAMA PAPERS. PAWEŁ PISKORSKI: MOJA FIRMA NIE TRANSFEROWAŁA ŻADNYCH PIENIĘDZY


  Międzynarodowego Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych (ICIJ) twierdzi, że dokumenty ujawniają „biznesowe” praktyki Mossack Fonseca dzień po dniu od 40 lat. Skala wycieku dokumentów przewyższa nawet słynną aferę z tajnymi informacjami WikiLeaks z 2010 roku czy Edwarda Snowdena z roku 2013.

  AFERA PANAMA PAPERS WSTRZĄSNĘŁA ISLANDIĄ. WIELKA DEMONSTRACJA W REYKJAVIKU, DOMAGALI SIĘ DYMISJI PREMIERA [ZDJĘCIA+VIDEO]

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (7)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Poznań via USA via Niemcy via Panama

  Pelagia (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Rok 2000, prasa poznańska donosi:

  Czy firma poznańskiego posła uczestniczyła w wytransferowaniu do USA 9 mln złotych, które ok. 1.000 osób powierzyło firmie MAAD? Prokuratura Krajowa nakazała...rozwiń całość

  Rok 2000, prasa poznańska donosi:

  Czy firma poznańskiego posła uczestniczyła w wytransferowaniu do USA 9 mln złotych, które ok. 1.000 osób powierzyło firmie MAAD? Prokuratura Krajowa nakazała wszcząć w tej sprawie postępowanie przygotowawcze.

  Tysiąc osób, które straciło przez Biuro Prawne MAAD łącznie prawie dziewięć milionów złotych, od siedmiu lat bezskutecznie zadaje sobie i organom ścigania pytanie: co stało się z ich pieniędzmi. Czy doczekają się teraz odpowiedzi?

  Finansowe miraże

  Biuro Prawne MAAD założyli w 1991 roku niedoszły sędzia, 45-letni wówczas Adam B. i... krawcowa, 33-letnia Małgorzata B. Wynajęli okazałą willę rozpoczęli wielką akcję reklamową. Kusząc w ogłoszeniach wysokimi odsetkami namawiali do wpłacania do MAAD-u pieniędzy. Chętnych zgłaszało się tylu, że trzeba było stać w kolejce, by wpłacić pieniądze do kasy spółki. Ci, którzy to zrobili otrzymywali kopię umowy ,,gwarantującą’’ zwrot kwoty powiększonej o odsetki, znacznie wyższe niż oferowały wtedy banki.
  Kiedy w 1993 roku przyszło do realizowania umów, MAAD zawiesił działalność i ogłosił bankructwo.
  Właściciele spółki trafili do więzienia, jednak poszkodowani długo musieli czekać na choćby moralną satysfakcję za poniesione straty. Wyrok zapadł dopiero w ubiegłym roku, a skazani – są na wolności, oczekując na jego kasację. Podczas procesu udziałowcy spółki wzajemnie obciążali się winą, lecz solidarnie nie potrafili wyjaśnić, co stało się z 9 mln złotych, które trafiły do ich rąk.
  – Już nawet nie chodzi o to, czy właściciele MAAD-u powinni siedzieć czy nie – mówi Roman Klamycki z Komitetu Wierzycieli Biura Prawnego MAAD. – Najgorsze że nie wiemy, co stało się z zagarniętymi pieniędzmi i nikt tak naprawdę nie chce tego wyjaśnić.

  Nie było potrzeby

  Komitet Wierzycieli MAAD nie zrezygnował ze starań w wyjaśnieniu zagadki zaginionych pieniędzy. W grudniu 1997 roku Prokuratura Okręgowa w Poznaniu otrzymała doniesienie karne Komitetu. Dotyczyło ono udziałowca parabanku, Adama B., zamieszkałego w Hamburgu polskiego biznesmena Jana R. oraz wielkopolskiego parlamentarzysty. Wierzyciele zarzucili im, że pomogli w wytransferowaniu pieniędzy zagarniętych przez MAAD za granicę.
  Rozpatrująca doniesienie Prokuratura Rejonowa w Lesznie odmówiła w 1998 r. wszczęcia śledztwa. Prokuratura Apelacyjna w Poznaniu podtrzymała to postanowienie uznając, iż: ,,Nie było ani możliwości, ani potrzeby przedstawienia zarzutów innym osobom’’. Tą właśnie decyzję zakwestionowała obecnie Prokuratura Krajowa.
  W tej sprawie również pojawia się spólka z Panamy powiązana ze spółką Euro Commercial Trading Gmbh z Dusseldorfu, w której pojawiają się osoby Jan R. oraz Adam B. - niedoszły sędzia.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  do@dobra zamiana w kondominium, i nieco poniżej

  wprawdzie z Twojego postu cieknie ciurkiem lewacka idee, ale... Jest i wiele prawdy! (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Zgadza się, majątek świata zagarnęło kilkaset dewiantów. I poszczególny dewiant nie jest w stanie logicznie uzasadnić na co jemu majątek rzędu, setek milionów, czy miliardów. Czy ktoś stał się tym...rozwiń całość

  Zgadza się, majątek świata zagarnęło kilkaset dewiantów. I poszczególny dewiant nie jest w stanie logicznie uzasadnić na co jemu majątek rzędu, setek milionów, czy miliardów. Czy ktoś stał się tym zgorszonym... No to dewianta, policzmy?! Przeciętną życia dewianta zakłada się na 80 lat, i zarazem, że jest mu do jego życia potrzebne 50 tys. EUR miesięcznie. Zamiast np. stałe 10 tysięcy EUR, i co naprawdę jest wystarczającym do luksusowej egzystencji. Więc ileż dewiant środków finansowych powinien mieć? Ażeby to móc: luksusowo przeżyć, szpanować wśród sobie równych, pozostawić spadek. I spadek w takiej wysokości, który ze spadkowania dostał, od którego począł swoje dorosłe i nudne życie. Oto i wyliczenie:

  Rachunek 1:
  (80 lat x 12 m-cy x 50 000 EUR) = 48 mln EUR. I pamiętajmy, 48 mln EUR jest równe spadkowi
  Rachunek 2:
  Kwota 48 mln EUR pozostała oprocentowana tylko na bardzo niski procent 1,25% p.a., i constans przez 80 lat
  (48 000 000 x 1,25% p.a.) – (50 000 x 12 m-cy) = (600 000 – 600 000) = 0

  Wniosek: hipoteczny dewinat przeżył 80 lat. Każdego m-ca wydawał 50 tys EUR. Spadkobiercom pozostawił 48 mln EUR. Na co więc dewiantom ich miliardowe fortuny? Któż taki na te fortuny pracował?

  I na tym kończy się myśl równości komunistycznej, i której de facto nigdy nie było, a teraz zaczyna się inna myśl!
  No, powiedzmy, że myśl spółdzielcza i wspólna dla dobra ogółu, oraz na rodzaj:

  1) kapitalista odziedzicza majątek, np. po protoplastach
  2) majątek jest w danym okresie ulokowany w jednostkach handlowo-usługowo-produkcyjnych
  3) państwa zmieniają rodzaje przepisów i ustaw kapitalistycznych, oraz wyzysku, a co dla dobra ogółu
  4) rządy państw tworzą w ich miejsce spółdzielnie pracownicze i na następujący model:
  a) państwo poczyna dzierżawić majątek prywatny, kapitalisty
  b) ex kapitalista jest dalej właścicielem majątku, a zarazem i jego spadkobiercy
  c) ex kapitalista otrzymuje za dzierżawę majątku odpowiedni procent i ustalany corocznie
  d) ex kapitalista może pozostać w strukturach zarządzania spółdzielnią, i jeśli taką ma ochotę
  e) 25% dochodu netto - wypracowany w fabryczce, hotelu, etc - pozostaje przekazanym ex kapitaliście
  f) pozostałe 75% d.n. pozostaje w dyspozycji pracowników spółdzielni i do ich indywidualnego podziału

  W zasadzie to wszystko. Jak wskazanym, kapitalizm w obecnej formie może zaniknąć. A nade wszystko, kapitalistyczni dewianci! Jest w pełni zrozumiałym, iż nie są nimi wszyscy kapitaliści, lecz na uwadze, upośledzeni psychicznie. I którzy bez cech, wrodzonych czy nabytch w życiu, solidarności i wrażliwości społecznej i ludzkiej.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Czyż to zaledwie jeden „Panama Papers”... a celniej,

  „Panama Pampers” (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Tych pralni lewego cash i go prowadzących kancelarii, to przecież i całe setki po świecie. I wcale nie trzeba sięgać aż za wielkie oceany, kiedy i wystarczy zajrzeć w polską egzotyczność i np.:...rozwiń całość

  Tych pralni lewego cash i go prowadzących kancelarii, to przecież i całe setki po świecie. I wcale nie trzeba sięgać aż za wielkie oceany, kiedy i wystarczy zajrzeć w polską egzotyczność i np.: „Kantory wymian dewiz”. Dotychczas żadna partia, żaden Kukiz jeszcze nikomu logicznie nie wyjaśnili zasadności funkcjonowania cinkciarskich bud i co w przypadku, kiedy nigdzie nie brakuje i przeróżnych banków. Pecunia ma to wzajemne do siebie, że nie śmierdzi, że jest w stałym obiegu, przemieszczeniu. W tej chwili jest na Cayman Islands & ABC islands, a za godzinę w Singapore, Luxembourg City, etc. Natomiast właściciele cash nie są zaczepieni nigdy w jednym miejscu. Oni są zawsze i tam, gdzie akurat nastąpił transfer. Nawet za wcześniejszego władztwa PiSu był i taki dynamiczny okres, że guru z górami cash raptem powyjeżdżali na wydłużone urlopy. Jak PiS rządzenie oddał, a co tylko z prostej głupoty, wówczas powrócili i urlopowicze. A teraz inaczej będzie... I kiedy odkrycie „Panama Papers” kursuje po świecie chyba już z jakiś rok. Afera Lehman Brothers, bankrutctwo niebotycznych ciułaczy, szybko się nie powtórzy. Gdyż ciułacze zainwestowali cash po świecie w fabryki, nieruchomości, przeróżne obrazki, porcelanowe dzbanki i figurki, zaszpachlowane autka, i inne zbyteczne gadżety ale o umownej cenie.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Przestali Sorosowi odpalać dolę?!

  Karoline (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Nic im nie zrobią bo musieliby wiele reżimów z UE na czele zamknąć na głucho. Zresztą kto miałby to robić jeśli wszystkie resorty umoczone?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Uchylili rąbek tajemnicy którą zna cały myślący świat. To są konsekwencje obalenia "komunizmu",

  dobra zamiana w kondominium (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  gdzie cały majątek był własnością narodu a zgniły kapitalizm musiał liczyć się z żądaniami plebsu. Od obalenia "żelaznej" kurtyny i 1% ludności świata mógł spokojnie przejmować 99% wszystkich...rozwiń całość

  gdzie cały majątek był własnością narodu a zgniły kapitalizm musiał liczyć się z żądaniami plebsu. Od obalenia "żelaznej" kurtyny i 1% ludności świata mógł spokojnie przejmować 99% wszystkich dóbr. Obecnie mamy w rozkwicie NEOKOLONIALIZM i NEONIEWOLNICTWO. Konsekwencje tego stanu oglądaliśmy na większą skalę w roku ubiegłym, gdy 1,5 miliona afrykańskich dziadów z neokolonii postanowiło zasmakować europejskiego dobrobytu.
  Teraz wystarczy zmienić ustrój w Korei Północnej, Iranie i na Kubie a wkrótce 99% dóbr światowych będzie należało do 0,5% ludności świata.
  Zgodnie wolą bogów jakie by one nie były. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jaka prokuratura?

  Jan (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Super, ale jak prokuratura? Polska, czy panamska?


  Zdjęcie autora komentarza
  mx

  MM

  Zgłoś naruszenie treści

  Cyt. "Panamska prokuratura stara się ustalić..."

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo