Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pancerny zabytek z bitwy na Łuku Kurskim jest już w Poznaniu. Panzer III wygląda jak nowy

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
Panzer III już w muzeum w Poznaniu - wygląda jak nowy
Panzer III już w muzeum w Poznaniu - wygląda jak nowy Grzegorz Okoński
Panzerkampfwagen III, niemiecki czołg średni z czasów II wojny, trafił do Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu. Wrócił po odbudowie, w wyniku której z pordzewiałej wydmuszki bez kół, gąsienic i wielu innych elementów przekształcił się w pojazd, który wygląda, jakby właśnie opuścił fabrykę.

Najnowszy mieszkaniec pancernego muzeum jest niewątpliwie w takim stanie, że może być dumą światowych muzeów broni pancernej. To zasługa uporu płka Tomasza Ogrodniczuka, szefa MBP i załóg trzech podmiotów, które pracowały nad czołgiem – Wojskowych Zakładów Motoryzacyjnych, zakładu Artura Zysa i Pracowni Renowacji Zabytków Techniki Militarnej w Wolsztynie.

- Od sierpnia do dziś pracowaliśmy nad nim codziennie, poświęcając mu sumie ponad 3 tysiące godzin pracy – mówi Waldemar Banaszyński z Pracowni. - Czołg został odtworzony w oparciu o elementy oryginalne, jakie udało się pozyskać od wielu darczyńców, kolekcjonerów, osób zaangażowanych w to, by przywrócić mu dawny stan.

Czołg Panzer III czeka na silnik

- Na razie nie ma silnika i skrzyni biegów, powinien je dostać w przyszłym roku – wtóruje Artur Zys, dobry duch Muzeum, którego zakład restauruje tutejsze pojazdy pancerne. - Mamy już odlew skrzyni biegów, natomiast silnik prawdopodobnie będzie inny niż oryginalny, bo na tego ostatniego nas nie stać – kosztuje około 150 tys euro. Ale i tak na pewno silnik czołgowy będzie zamontowany i Panzer pojedzie o własnych siłach.

Zobacz też: Odbudowany legendarny niemiecki czołg Panzer III wraca do Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu

We wtorek 29 grudnia czołg zjechał z lawety za pomocą wyciągarki. Ustawiony będzie na razie pod wiatą, by mogli go podziwiać zza ogrodzenia wszyscy chętni – muzeum bowiem jest zamknięte zgodnie z obostrzeniami sanitarnymi.

Weteran spod Łuku Kurskiego

Warto wiedzieć, że ten egzemplarz jest oryginalnym czołgiem, który brał udział w największej bitwie pancernej świata, na Łuku Kurskim. Wycofany przez Niemców, trafił do jednostki w Norwegii, tam doczekał końca wojny, służby w armii norweskiej. Zamieniony na bunkier i zatopiony w betonie, został odkuty w 2013 roku i rok później – przekazany Polsce.

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski