Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Panorama Poznania z Kopca Wolności

Błażej Dąbkowski
Panorama Poznania z Kopca Wolności
Panorama Poznania z Kopca Wolności Grzegorz Dembiński
Pod koniec maja lub na początku czerwca poznamy odpowiedź na pytanie, czy uda się stworzyć platformę widokową na Kopcu Wolności znajdującym się pomiędzy Jeziorem Maltańskim a ul. Baraniaka. Jej otwarcie miałoby być jednym z elementów uczczenia okrągłej, setnej rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego w grudniu 2018 r.

Władze Poznania na początku ubiegłego roku zapowiadały, że podejmują próbę oddania kopca mieszkańcom. Wiceprezydent Mariusz Wiśniewski zaznaczał wtedy, że konieczne jest jednak przeprowadzenie badań geologicznych i geotechnicznych wokół stożka. Przetarg na ich wykonanie zorganizował POSiR.

Widok z nowego budynku Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu

Tarasy widokowe w Poznaniu naprawdę istnieją! [ZDJĘCIA]

- Wpłynęły do nas cztery oferty. Po wybraniu najlepszej rozpoczną się prace, które powinny zakończyć się maksymalnie w pół roku po podpisaniu umowy z wykonawcą - informuje Błażej Daracz, rzecznik POSiR.

Jak się jednak dowiedzieliśmy, istnieją duże szanse na to, by analizy zakończyły się znacznie wcześniej, jeszcze w maju lub na początku czerwca. Mariusz Wiśniewski, który jest inicjatorem przedsięwzięcia, podkreśla, że czas jest tu istotny.

- Jeśli wyniki badań geologicznych okażą się dla nas pozytywne, trzeba będzie rozpocząć inwestycję - mówi. Z wyliczeń miasta wynika, że stworzenie na kopcu platformy widokowej, odbudowa alejek spacerowych prowadzących na jego szczyt, a także zamontowanie oświetlenia będzie kosztować około 2 mln zł. Już teraz wiadomo, że nawet w przypadku pozytywnej opinii fachowców, potwierdzającej bezpieczeństwo osób przebywających na platformie, mało prawdopodobne wydaje się „dodanie” do istniejącego stożka 10 metrów wysokości, co rozważano jeszcze w ubiegłym roku.

- Gdyby udało się nam doprowadzić tę inicjatywę do szczęśliwego finału, połączylibyśmy kilka ważnych wątków: historyczny, turystyczny i rekreacyjny - uważa zastępca Jacka Jaśkowiaka. To już kolejna próba dokończenia budowli-symbolu. Ostatnią podjęło 13 lat temu Stowarzyszenie Kopiec Wolności w Poznaniu.

Kopiec Wolności pierwotnie usypano w 1922 r. Blisko 100-metrowy obiekt miał upamiętniać zwycięskie Powstanie Wielkopolskie. Został rozebrany w czasie okupacji hitlerowskiej, ale w trakcie pogłębiania jeziora w latach 70. udało się usypać wzniesienie będące częściową repliką dawnego kopca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski