Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Parada parowozów w Wolsztynie: Pociągi z duszą i z... ciasta [ZDJĘCIA]

Roman Rzepa
Parada parowozów w Wolsztynie: Pociąg z ciasta i parowozy z duszą
Parada parowozów w Wolsztynie: Pociąg z ciasta i parowozy z duszą Roman Rzepa
Jedną z atrakcji tegorocznej parady parowozów w Wolsztynie, w sobotę 3 maja, będzie... pociąg z ciasta, który później będzie można zjeść. Upieką go cukiernicy z Karpicka. Będzie mnóstwo atrakcji dla rodzin!

Będzie to lokomotywa i trzynaście wagoników z ciasta biszkoptowego (czekoladowego), które przełożone zostanie maślanym kremem czekoladowym z konfiturą z czarnej porzeczki. Łączna długość pociągu ma wynieść 10 metrów. Będzie to próba pobicia rekordu Guinnessa.

Po raz kolejny, bo 6 lat temu także wykonano z ciasta parowóz. Jego dzielenie odbyło się 2 maja i trwało dwie godziny. Niezwykła budowla z kremu i ciasta została ujęta w Polskiej Księdze Rekordów i Osobliwości. Gdyby miała znaleźć się w światowej Księdze Rekordów Guinnessa, musiałaby ważyć... 90 ton. Wolsztyński parowóz miał "zaledwie" 2,5 tony.

Podobnie jak 6 lat temu przywiezione zostanie gotowe ciasto, a na miejscu będzie dekorowane przez cukierników. Uczestnicy parady będą mogli przyglądać się temu, a po skończeniu słodkiego dzieła - skosztować go.

Zobaczymy mniej pociągów
Jest i zła wiadomość - wszystko wskazuje na to, że w tym roku zobaczymy mniej parowozów: z Wolsztyna Ol49-59, Ol49-69, Chabówki Ol12-7, Ty42-107, TKt48-191, Pyskowic Ty42-24, Czech 475.179 (Šlechtična) i ze Słowacji 498.104 (Albatros).

Jest już niemal pewne, że nie przyjadą parowozy z Niemiec, które ciągnęły także składy z turystami, a wszystko przez zmianę terminu parady, która w poprzednich latach odbywała się w ostatnią sobotę kwietnia. Okazuje się, że Niemcy mają już zaplanowane inne imprezy i z tego powodu na paradzie może się ich pojawić znacznie mniej, nie wspominając o parowozach.

Konkursy dla rodzin, wieczorem widowisko
W tym roku Cargo zmienia formułę pikniku parowozowego. Teren przy parowozowni będzie podzielony na strefy - dla dzieci i dla rodzin, dla których organizowanych będzie wiele zabaw i konkursów.
Parowozownia będzie dostępna dla zwiedzających już od godz. 9.00, a od 10.30 czynna będzie strefa animacji dla dzieci i ich rodzin. Paradę zaplanowano na godz. 13.00, a o 21.30 rozpocznie się widowisko "Światło, para i dźwięk", tym razem według pomysłu Wojciecha Saramonowicza, znanego scenarzysty filmowych hitów.

Podczas sobotniego spektaklu w oryginalny sposób zaprezentowane zostaną wszystkie parowozy biorące udział w XXI edycji parady. Lokomotywy ożyją i przemówią ludzkim głosem, którego użyczą im aktorzy znani z polskich filmów i seriali. Oprawę muzyczną widowiska zapewni zespół Audiofeels.

Pociągi specjalne
Przez pierwsze cztery dni maja - w czwartek, piątek, sobotę i niedzielę z Wolsztyna kursować będą pociągi specjalne pod parą - do Stefanowa, Nowejwsi Mochy, Rakoniewic, Powodowa, Łagowa, Międzychodu oraz Poznania, a także z Międzychodu do Wierzbna.

Bilety na pociągi retro są dostępne tylko w sprzedaży internetowej. Rezerwacji miejsc można będzie dokonywać za pomocą formularza zgłoszeniowego na niniejszej stronie internetowej TurKol.pl. Obowiązuje taryfa specjalna. Na część pociągów, szczególnie 3 maja, nie ma już wolnych miejsc.

Szczegółowe informacje są na stronie internetowej, można je także uzyskać pod numerem infolinii TurKol.pl 603 366 366.

Brakuje informacji
Gorzej jest z informacjami na temat rezerwacji stoisk czy dojazdu do Wolsztyna w dniu parady. Od głównego organizatora parady spółki Cargo uzyskaliśmy nr telefonu do biura prasowego XXI Parady Parowozów. Oto on: 609 433 233, mogą dzwonić wszyscy zainteresowani. W sprawie rezerwacji stoisk należy kontaktować się z biurem marketingu: [email protected] , tel. 22 391 46 99, fax 22 474 28 19.
Jest też specjalny e-mail, na który można pisać w sprawie parady: [email protected], a dodatkowe numery kontaktowe można znaleźć na stronie www.pkp-cargo.eu.

Wokół parowozowni zlokalizowane będą płatne parkingi, ale warto przyjechać wcześniej, bo tuż przed paradą trudno znaleźć wolne miejsce. Wszyscy powinni uzbroić się w cierpliwość.

Parady od ponad 20 lat
W tym roku parada parowozów odbędzie się po raz 21. Pierwsza parada w 1991 roku została zorganizowana na zamówienie niemieckich miłośników pary. Zainteresowanie imprezą okazało się tak wielkie, że w kolejnym roku zorganizowano dla nich dwie parady. Liczna publiczność mogła podziwiać zabytkowe lokomotywy 8 maja 1993.

Początkowo w imprezach brały udział wyłącznie parowozy z Wolsztyna - pierwszy gość z zagranicy przybył na paradę w 1998 r. i była to niemiecka maszyna serii 03 204. Parowozy z Chabówki przyjechały dopiero w 2005 r. W związku z zawieszeniem 31 marca tego roku kursów planowych pod parą słychać głosy, że może być to ostatnia parada. Czy tak będzie? Czas pokaże. W połowie maja ma być gotowy biznesplan i umowa dotycząca powołania Instytucji Kultury na terenie parowozowni. Zdaniem właściciela PKP Cargo to lepsze rozwiązanie niż lansowana przez kilka ostatnich lat spółka pod nazwą Parowozownia Wolsztyn, która Cargo miało utworzyć wspólnie z samorządami gminnym i powiatowym Wolsztyna oraz województwa wielkopolskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski