Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Parafianie pamiętają o kapłanie - męczenniku [FOTO]

Marek Weiss
Po 74 latach od śmierci w obozie koncentracyjnym ks. Franciszek Kuchowicz miał pogrzeb w parafii, w której pracował.

Podniosłą uroczystość patriotyczno-religijną przeżywali 22 maja mieszkańcy Jankowa Przygodzkiego i okolicznych wiosek. Na miejscowym cmentarzu odbył się symboliczny pochówek pierwszego proboszcza tamtejszej parafii ks. Franciszka Kuchowicza, który zginął w obozie koncentracyjnym w Dachau.

Ceremonia z udziałem Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych z Poznania rozpoczęła się od złożenia zniczy i kwiatów pod obeliskiem Powstańców Wielkopolskich. Następnie w kościele św. Józefa odprawiono mszę, której przewodniczył ks. kan. Eugeniusz Meksa.

- W latach 20. ks. Kuchowicz był wikariuszem ostrowskiej fary. Stamtąd trafił do Jankowa, by na miejscu kierować pracami przy budowie kościoła. Zdumiewające są efekty jego pracy. Działał bardzo energicznie. W krótkim czasie wybudował świątynię i plebanię, urządził cmentarz. Dbał o biednych, opiekował się organizacjami parafialnymi - wspominał podczas homilii ks. kan. dr Marian Grzegorowski, który w kościele w Jankowie w 1940 roku przyjął chrzest.

Na początku października 1941 roku świątynię zamknięto, a proboszcza aresztowano. Mieszkańcy chcieli go ukryć, a miejscowy Niemiec, pełniący funkcję komendanta dał mu nawet czas na ucieczkę. Proboszcz nie skorzystał jednak z tej możliwości. Zdawał sobie sprawę, że wiązałoby się to z represjami dla parafian. Trafił do obozu w Dachau, jako numer 28196. Skierowano go do ciężkich prac budowlanych. Słabł z każdym dniem. Zmarł kilka miesięcy później, 14 kwietnia 1942 roku, w wieku 54 lat.

Po 74 latach do Dachau udali się przedstawiciele parafii. Przywieźli urnę z ziemią z miejsca kaźni. W niedzielę, po mszy i przemarszu przez wioskę, złożono ją do grobu na cmentarzu parafialnym. Na zakończenie odbył się apel pamięci.

Niedzielne uroczystości, nad którymi honorowy patronat sprawował prezydent RP, związane były nie tylko z osobą ks. Franciszka Kuchowicza. Nawiązywały również do 1050. rocznicy chrztu Polski oraz upamiętniały 26 uczestników powstania wielkopolskiego, wywodzących się z jankowskiej parafii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski