Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Parapet ozdobi i ochroni

Monika Kaczyńska
Lakierowanie sprawia, że aluminium przypomina drewno
Lakierowanie sprawia, że aluminium przypomina drewno fot. Yawal
Parapet zewnętrzny to element, który ma duży wpływ na zabezpieczenie ścian przed wilgocią. Spełnia również funkcje dekoracyjne. Powinien być więc dopasowany do pozostałych elementów budynku - okien, elewacji i dachu.

Dobrej jakości, właściwie zamontowany parapet to gwarancja skutecznej ochrony przed zaciekami. Parapet musi być odporny na działanie czynników atmosferycznych i wykonany z wysokiej jakości materiałów.

Czasy, gdy na rynku królowały parapety blaszane, odeszły w przeszłość. Obecnie wybór jest szeroki zarówno jeśli chodzi o materiał, z którego parapet jest wykonany, jak i wygląd.

Najtańsze rozwiązanie stanowi parapet blaszany. W odróżnieniu od starszej generacji podokienników z blachy, jest on zabezpieczony powłoką wzmocnioną antykorozyjnym lakierem dekoracyjnym. W czasie montażu takiego parapetu należy zwrócić uwagę na to, by nie zarysować jego powierzchni - w uszkodzonym miejscu najprawdopodobniej szybko pojawi się rdza.

Kolejnym, popularnym na polskim rynku typem wykończenia okna są parapety z PCV, będące najczęściej uzupełnieniem okien wykonanych z tego samego materiału. Charakteryzują się odpornością na rdzę, łatwo je też utrzymać w czystości.
Parapety tłoczone z aluminium są dostępne w szerszej gamie kolorów i wzorów niż pozostałe. Są one anodowane i pokrywane lakierem proszkowym w różnych kolorach.

- Cechy aluminium - lekkość i łatwość obróbki, pozwoliły na stworzenie eleganckich i trwałych podokienników, dostosowanych do każdego rodzaju okna - mówi Agnieszka Jeznach, dyrektor marketingu firmy Yawal.

Jeszcze innym rodzajem parapetu są parapety ceramiczne. Powstają one po prostu przez ułożenie na tynku płytek parapetowych z klinkieru bądź gresu, połączonych zaprawą. Są stosunkowo łatwe w montażu, ich mankamentem jest jednak niewielka grubość, która powoduje, że wystające krawędzie łatwo uszkodzić.

Kolejne - trwalsze rozwiązanie dla wykończenia okna stanowią parapety z tzw. konglomeratu - czyli mieszanki drobno zmielonego kamienia z dodatkiem żywicy. Cechuje je wysoka estetyka, duża twardość i nienasiąkliwość.

O wyborze parapetu decyduje w zasadzie jedynie gust inwestora. Wiele osób uważa, że w przypadku okna wykonanego z drewna, parapet zewnętrzny również powinien być wykonany z tego materiału. Pociąga to jednak za sobą dodatkowe koszty - podokiennik, aby zapewniać odpowiednią trwałość i ochronę, musi być wytworzony z zaimpregnowanego drewna. Taki parapet wymaga także systematycznej konserwacji i w porównaniu z innymi rozwiązaniami jest stosunkowo najmniej trwały.

Alternatywą dla parapetów drewnianych mogą być wspomniane już parapety aluminiowe.
- Dzięki procesowi lakierowania drewnopodobnego parapety mogą wyglądać jak wykonane z drewna - tłumaczy Agnieszka Jeznach. - Pozwala to na połączenie najlepszych cech aluminium i drewna w jednym produkcie.

Nawet najlepszej jakości podokiennik może nie spełniać swojej funkcji, jeśli został źle zamontowany. Należy pamiętać, że w miejscu łączenia parapetu z oknem, często powstają mostki cieplne. Wymagane jest więc zastosowanie tam solidnej izolacji. W przypadku niektórych materiałów (PCV, aluminium), ze względu na zjawisko rozszerzalności cieplnej, końcówki parapetu nie powinny sztywno przylegać do ścianek otworu okiennego.

Z tego powodu, podczas montażu należy zostawić wolną przestrzeń na obu końcach parapetu. Obecnie stosowane są specjalne zakończenia podokiennika, które pozwalają na zachowanie odpowiedniego odstępu i jednocześnie stanowią estetyczne wykończenie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski