Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Park Kulturowy. Historyczne i kulturowe atrakcje dla mieszkańców Poznania. W programie pieczenie pyry, wystawy, spacery i warsztaty

Maciej Szymkowiak
Maciej Szymkowiak
Muzeum Pyry przygotowało warsztaty z pieczenia ziemniaków.
Muzeum Pyry przygotowało warsztaty z pieczenia ziemniaków. Robert Woźniak/zdj.ilustracyjne
W 2018 roku Poznań dołączył do miast, w których najcenniejsze historycznie i kulturowo obszary objęte zostały ochroną konserwatorską. Uchwała o Parku Kulturowym na Starym Mieście ma upiększyć wygląd miasta, poprzez uporządkowanie reklam, szyldów, witryn i ogródków gastronomicznych. W ramach projektu odbędą się też atrakcje dla mieszkańców Poznania – m.in. pieczenie pyry, wystawy i spacery.

Park Kulturowy

Wprowadzana uchwała o Parku Kulturowym na Starym Mieście obejmuje teren blisko 40 ha i ulice: Solną, Wolnica, Małe Garbary, Garbary, pl. Bernardyńskim, Podgórną oraz Al. Marcinkowskiego. Celem jest uporządkowanie wyglądu miasta. Miejski projekt „Poprawa jakości przestrzeni publicznej poprzez działania integrujące lokalną społeczność oraz działania edukacyjne promujące ideę Parku Kulturowego Stare Miasto w Poznaniu” współtworzą organizacje pozarządowe, które z dofinansowania organizują dla mieszkańców miasta specjalne atrakcje.

Zobacz też: Park Kulturowy Poznań

od 16 lat

Od 14 listopada oglądać można wystawę „Twarze kamienicy”. Została ona przygotowana przez poznaniaków mieszkających na oryginalnym podwórku kamienicy pomiędzy Alejami Marcinkowskiego a ulicą Kozią. Zbiory obejmują materiały z ostatnich 100 lat.

Muzeum Pyry na niedzielę, 21 listopada o godz. 12 i 14 zaplanowało warsztaty z pieczenia pyry. Uczestnicy wezmą też udział w konkursie wiedzy o Poznaniu i otrzymają upominki z symbolami Poznania. Muzeum zaplanowało również lekcje historii pt. „Fach zaklęty w ulicach”

W czwartek, 25 listopada o godz. 17 i w sobotę 27 listopada od godz. 11 odbędą się warsztaty, które dokumentują działanie Parku Kulturowego. Rozmowy obejmą także ważny temat odpowiedniego zarządzania reklamami i ekspozycją przestrzenną w historycznym układzie miasta. Prelekcję poprowadzi Radosław Barek, urbanista, jeden z najbardziej znanych autorów, murali w Polsce. Zainteresowani udziałem powinni skontaktować się pod nr tel. 602 349 149 lub przez mail: [email protected], ponieważ liczba miejsc jest ograniczona.

W programie również warsztaty fotograficzne Stowarzyszenia MiastoHolizm pt. „Inspiruje nas dziedzictwo” – obejmujące reportaż najważniejszych zabytków Poznania, atrakcje dla najmłodszych poznaniaków, czyli wycieczki po Starym Mieście i jasełka od Towarzystwa Przyjaciół Szkoły Baletowej.

Młyn Hermanka na poznańskiej Wildzie miał zmienić się w kompleks handlowo-biurowy. Minęło 11 lat a poznański zabytek przechodzi z rąk do rąk i niszczeje. 14 kwietnia 2021 r. młyn został sprzedany na licytacji komorniczej za 2 538 000 zł. Co dalej z młynem Hermanka? Póki co zabytek popada w ruinę i wypełnia się śmieciami.Więcej przeczytasz TUTAJ.Zobacz budynki, w tym zabytki Poznania, które rozpadają się na naszych oczach --->

Zaniedbane miejsca Poznania. Zabytkowe kamienice, historyczn...

Najpiękniejsze obiekty architektoniczne zrealizowane w 2020 roku w Poznaniu zachwycają mieszkańców miasta. Niedługo zostanie wyłoniony zwycięzca. Przedstawiamy naszym Czytelnikom finałowe projekty, który najbardziej zachwyciły jury.Zobacz kolejny budynek --->

Najpiękniejsze budynki w Poznaniu. Najciekawsze obiekty arch...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski