Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Park Kulturowy Poznań dba o estetykę Starego Miasta. Zobacz, jak w ciągu dwóch lat zmieniły się ulice i budynki

Agnieszka Mozolewska
Agnieszka Mozolewska
Przepisy Parku Kulturowego Poznań dotyczą m.in. wyglądu ogródków gastronomicznych. Meble na ogródkach mają być wykonane z materiałów naturalnych lub imitujących naturalne. Przewiń w prawo, by zobaczyć inne zmiany --->
Przepisy Parku Kulturowego Poznań dotyczą m.in. wyglądu ogródków gastronomicznych. Meble na ogródkach mają być wykonane z materiałów naturalnych lub imitujących naturalne. Przewiń w prawo, by zobaczyć inne zmiany --->Park Kulturowy Poznań
Poznańskie Stare Miasto w 2018 roku zostało objęte uchwałą Park Kulturowy. Ma on za zadanie poprawiać estetykę reprezentacyjnych ulic Poznania. Dzięki wprowadzonym do prawa lokalnego zmianom, ze ścian budynków znikają krzykliwe szyldy i reklamy, a na ich miejscu pojawiają się stonowane kolory i eleganckie, proste linie.

Przez ostatnie dwa lata Stare Miasto w Poznaniu zmieniło swoje oblicze. Uchwała o Parku Kulturowym pomogła uregulować wygląd przestrzeni publicznej: szyldów sklepów i restauracji, czy reklam zewnętrznych, na obszarze między ulicami Garbary, Podgórną, Marcinkowskiego oraz Solną i Małymi Garbarami.

Czytaj też: Pralki, choinki, cegły i sztućce. Co poznaniacy wyrzucają do kanalizacji?

Nowe przepisy dotyczą m.in. wyglądu ogródków gastronomicznych. Meble na ogródkach mają być wykonane z materiałów naturalnych lub imitujących naturalne. W uchwale ograniczono też działania reklamowe, a także uregulowano zasady dotyczące remontów i umieszczania urządzeń technicznych. Dzięki temu ściany budynków wyglądają schludnie.

- Park Kulturowy pozwolił wyeksponować piękne elewacje staromiejskich kamienic, tak jak na to zasługują - zauważa Joanna Bielawska-Pałczyńska, miejski konserwator zabytków.

od 16 lat

Jedną z najbardziej zauważalnych zmian jest ujednolicenie szyldów, na których może znajdować się jedynie logo, nazwy firmy lub lokalu oraz dane kontaktowe.

- Kiedy spojrzy się na ulicę Wrocławską, od razu widać różnicę. Nie jest pstro, tylko nowocześnie - mówi pani Ania, mieszkanka Poznania.

W ślad za przedsiębiorcami ze Starego Miasta, coraz częściej idą też właściciele lokali w innych częściach Poznania. Dzięki temu nasze miasto zyskuje na estetyce, co widać m.in. na zdjęciach udostępnianych przez Park Kulturowy Poznań.

ZOBACZ TEŻ:

Arena wkrótce ma przejść gruntowny remont. W przyszłym roku poznańska hala sportowo-widowiskowa zyska nowe, nowoczesne oblicze, jednocześnie zachowując swój historyczny charakter.Kolejna wizualizacja --->

Tak ma wyglądać Arena po remoncie. Pomieści nawet 9000 widzó...

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski