Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Park Marcinkowskiego w Poznaniu. Posadzą niezwykłe drzewa

Krzysztof M. Kaźmierczak
Park Marcinkowskiego w Poznaniu. Posadzą niezwykłe drzewa
Park Marcinkowskiego w Poznaniu. Posadzą niezwykłe drzewa archiwum
Dziesięć bardzo dekoracyjnych i drogich drzew jeszcze w tym miesiącu zostanie posadzonych w parku przy starym dworcu autobusowym.

W rewaloryzowanym parku im. Karola Marcinkowskiego posadzone zostaną tej jesieni niezwykłe drzewa. Mają to być rzadkie, parasolowate odmiany świdośliwy Lamarcka (z łac. Amelanchier lamarckii), które nie rosną jeszcze w Poznaniu.

- Wybraliśmy te drzewa i tę ich odmianę gdyż jest ona bardzo dekoracyjna - wyjaśnia Monika Sobczak, inspektor z Zarządu Zieleni Miejskiej. - Mamy już świdośliwy w parkach, ale są to inne odmiany, a drzewa te mają już wiele lat - dodaje.

Świdośliwy wiosną są niemal białe od kwiatów, którymi są obsypane. Natomiast jesienią drzewa zmieniają kolor, gdyż ich liście przybierają czerwonawe barwy. Mierzące do 1,5 metra sadzonki można nabyć za kilkadziesiąt złotych, ale na zakup dziesięciu drzew tego gatunku ogłoszono przetarg, który jest wymagany jeśli wartość zamówienia przekracza 30 tys. euro. Określono bowiem w wymaganiach by każda roślina była okazała: miała 3-3,5 metra wysokości i 1,5-2 metrów szerokości. ZZM od dłuższego czasu sadzi wyłącznie „dorosłe” formy drzew bo sadzonki łatwo ulegają uszkodzeniu lub są kradzione.

Postępowanie przetargowe skończyło się w ubiegłym tygodniu na znacząco niższej kwocie. Oferty złożyło pięć firm (zwykle w przetargach ZZM konkurencja jest mniejsza) co wpłynęło na ograniczenie wydatków na świdośliwy. Wygrała spółka Garte ze Swarzędza, która zaoferowała znacząco niższą cenę niż konkurenci. Każde z dziesięciu drzew (wraz z posadzeniem) kosztować będzie 3,6 tys. złotych.

Amelanchier lamarckii pojawią się w parku do końca października. Nawet gdyby były już wtedy przymrozki nie będzie to przeszkadzać. Świdośliwy są bowiem niezwykle odporne na niskie temperatury - wytrzymują nawet 40 stopni poniżej zera, a kilkustopniowy mróz nie szkodzi nawet ich kwiatom .

Świdośliwy Lamarcka są nie tylko niezwykle dekoracyjne gdy kwitną, ale także gdy owocują. Kuliste owoce przypominają jagody, tyle, że są od nich większe. Co ciekawe, są one jadalne. Smakują podobnie do borówek amerykańskich, są jednak od nich znacznie zdrowsze i bardziej odżywcze. Można je jeść na surowo, robić z nich przetwory czy suszyć. Niestety, w miejskich warunkach, w pobliżu ciągu komunikacyjnego o dużym natężeniu ruchu owoców świdośliwy raczej nie będzie można traktować jako jadalnych. Będą za to zapewne chętnie zjadane przez ptaki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski