Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Park Miejski w Kaliszu wkrótce będzie jeszcze piękniejszy [ZDJĘCIA]

Daria Kubiak
Kaliski park - jeden z kilku najstarszych ogrodów miejskich w naszym kraju (założony w 1798 roku) zostanie poddany rewaloryzacji.

O tym, aby Park Miejski odzyskał pełnię swej niepowtarzalnej urody i stał się mniej pomnikowy, a bardziej użytkowy i przyjazny mieszkańcom miasta zadecydowali kaliszanie w ubiegłym roku, oddając swe głosy na projekty, które mają być realizowane i finansowane z puli stanowiącej Fundusz Obywatelski.

Na realizację projektu ,,Park Miejski – reaktywacja. Opracowanie koncepcji i projektu'' , na który zagłosowało 2766 osób, miasto przeznacza pół miliona złotych.

Uznano, że kaliski park jest dla miasta tak cenną wartością, że jakiekolwiek zmiany, którym ma być poddawany, powinny być dziełem profesjonalistów, którzy opracują projekt jego rewaloryzacji oraz rewitalizacji, która sprawi, że park zyska nowe przeznaczenie i zacznie pełnić nowe funkcje.

- Władze miasta postanowiły, że projekt rewitalizacji Parku Miejskiego przygotowany zostanie w ramach konkursu ogłoszonego przez Stowarzyszenie Architektów Polskich. Miasto natomiast wyposaży je w odpowiednią wiedzę i dokumentację geodezyjną, inwentaryzacyjną, fotograficzną oraz przekaże wytyczne konserwatora zabytków, gdyż park jest objęty ochroną konserwatorską – mówi Krzysztof Ziental, specjalista ds. rewitalizacji w Urzędzie Miejskim w Kaliszu, koordynujący prace dotyczące parku.

Kaliski Park Miejski rozciąga się na ponad 20 hektarach. Parkowa zieleń to 4200 drzew oraz 470 obiektów zieleni niskiej czyli krzewów i bylin, żywopłotów oraz 14 grup samosiewów, będących dziełem samej natury. Wiele z tych drzew zyskało status pomników przyrody. Niektóre drzewa pomniki są już mocno nadgryzione zębem czasu, bywają atakowane przez patogeny wywołujące choroby oraz szkodniki. Niektóre drzewa mają płytki system korzeniowy, co sprawia, że padają pod naporem wichur. Miasto opiekuje się drzewostanem parkowym pieczołowicie, tak aby drzewa przetrwały jak najdłużej i cieszyły oczy kolejnych pokoleń kaliszan.

Zachowanie drzewostanu, ze szczególnym uwzględnieniem pomników przyrody, będzie priorytetem w działaniach rewitalizacyjnych.

- Cenny drzewostan trzeba ochronić, ale także dokonać nasadzeń uzupełniających, zgodnie z przyjętym planem – mówi Anna Goździńska, zastępczyni naczelniczki Wydziału Środowiska, Rolnictwa i Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Kaliszu.

Miasto jest do tego dobrze przygotowane - zapewnia Anna Goździńska. W 2013 roku powstała inwentaryzacja zieleni parkowej o charakterze ilościowym i jakościowym a rok wcześniej mapa geodezyjna parku z naniesionymi alejkami, elementami małej architektury, latarniami, drzewami, skupiskami krzewów i bylin, kamieniami i skarpami oraz obszarami wodnymi.

Pocieszające jest to, że ocena stanu zdrowotnego drzew rosnących w parku kaliskim nie jest negatywna, co z pewnością jest efektem prowadzonych na bieżąco prac pielęgnacyjnych. Drzewostan kaliskiego parku jest bardzo zróżnicowany.

- Wśród drzew dominują gatunki liściaste, stanowiące 96 proc. drzewostanu. Są to głównie klony, buki, jesiony i dęby. Warto podkreślić,że warunki siedliskowe w parku kaliskim sprzyjają rozwojowi roślin. Panuje w nim bowiem specyficzny mikroklimat związany z obecnością cieków wodnych – mówi Anna Goździńska.

Obecnie w Parku Miejskim istnieje 36 drzew – pomników przyrody. Są to pojedyncze okazy, których jest 11 oraz 25 grup drzew pomnikowych po 3-5 sztuk w jednej grupie. Spacerując po parku ławo je rozpoznać, gdyż każde z nich opatrzone jest tabliczką z napisem – Pomnik przyrody.

- Wśród pomników przyrody, ustanowionych w latach 70. decyzją ówczesnego wojewody kaliskiego, jest duże zróżnicowanie gatunkowe. Są to buki, klony zwyczajne, dęby szypułkowe w tym jeden sędziwy dąb czerwony – zwany Dębem Asnyka, jesiony wyniosłe, platan klonolistny, miłorzęby dwuklapowe i kasztanowiec biały. Nie mamy badań dendrologicznych określających wiek drzew – pomników, ale... Przyjmuje się, że mają po 100 – 150 lat. Każde z nich jest cenne ze względu na swe wartości przyrodnicze. Wartość przyrodniczą mają także same pnie, które pozostają po drzewie. Są siedliskiem życia dla roślin i zwierząt. Pomnikiem przyrody drzewo pozostaje, aż do samoistnego rozpadu – wyjaśnia naczelnik Anna Goździńska.

Dzisiaj kompetencje do nadawania statusu pomnika przyrody mają rady gmin. Projekty podejmowanych uchwał są każdorazowo uzgadniane z regionalnym dyrektorem ochrony środowiska w Poznaniu. Przed 10 laty Rada Miejska Kalisza, korzystając z przysługującego jej prawa, nadała status pomnika przyrody 13 dębom, znajdującym się przy Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej.

Aby jak najskuteczniej chronić pomniki przyrody miasto dysponuje ich inwentaryzacją , obejmującą: lokalizację, numer rejestru, dokładny opis drzewa (wysokość, obwód pnia, szerokość korony) oraz ocenę stanu jego zdrowia i zalecane zabiegi pielęgnacyjne.

W ostatnich latach miasto dokonywało nasadzeń uzupełniających, korzystając z własnych środków budżetowych oraz dotacji, o które występowało do WFOŚ i GW w Poznaniu. Koszt corocznych nasadzeń to około 50 tys. zł.

Niezmiennie od ponad 200 lat Park Miejski w Kaliszu, będący zielonymi płucami miasta, jest miejscem wypoczynku i spacerów. Dlatego miasto, w uzgodnieniu z konserwatorem zabytków, inwestuje w infrastrukturę parkową, aby korzystanie z tego miejsca rekreacji było bezpieczne i bardziej komfortowe. M . in. w ciągu dwóch lat rozbudowano oświetlenie alejek parkowych, dzięki czemu liczba latarni zwiększyła się ze 100 do 133.

Powierzenie rewaloryzacji parku specjalistom z pewnością zaowocuje kolejnymi inwestycjami, głównie w małą architekturę parkową , które uczynią go jeszcze piękniejszym i wygodniejszym dla spacerowiczów, przy zachowaniu jego podstawowego charakteru. Ogród miejski zawsze był i powinien pozostać miejscem obcowania z piękną i pełną tajemnic naturą.

ZiemiaKaliska.com.pl Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski