Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Park Wilsona: Festyn na rzecz osób upośledzonych [ZDJĘCIA]

MCC
Festyn w parku Wilsona
Festyn w parku Wilsona Maciej Urbanowski
50-lecie działalności obchodziło w sobotę poznańskie koło Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym. Z tej okazji zorganizowano festyn w parku Wilson, na którym bawiły się setki poznaniaków.

- Byliśmy pierwszym stowarzyszeniem w Polsce, które pomagało osobom niepełnosprawnym intelektualnie - mówi Zdzisława Gorynia, przewodnicząca poznańskiego koła PSOUU. - Na początku działalności mieliśmy pod opieką nawet 600 osób. Potem zaczęły powstawać inne organizacje, które pomagały chorym na epilepsję, inne osobom z zespołem Downa.

Polecamy:
Tygrysie F-16 poleciały do Norwegii! [ZDJĘCIA]

Obecnie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym w Poznaniu opiekuję się około 200 podopiecznymi i ich rodzinami.

- Prowadzimy ośrodek wczesnej interwencji, gdzie oferujemy wczesna diagnozę oraz terapię dzieci, dorośli biorą udział w warsztatach terapii zajęciowej, mogą skorzystać ze Środowiskowego Domu Samopomocy "Pomost" oraz Zastępczy Dom Rodzinny - wymienia Zdzisława Gorynia.

Podczas festynu w parku Wilsona można było podziwiać prace wykonane przez podopiecznych stowarzyszenia. Nie zabrakło też atrakcji dla dzieci. Największym zainteresowaniem cieszyła się ogromna dmuchana zjeżdżalnia. Byłą też gra miejska i zabawy dla najmłodszych na placu zabaw. Chłopcom podobał się motor z czasów drugiej wojny światowej, do którego przyczepki można było wsiąść, aby przejść szybki kurs obsługi karabinu maszynowego.

Czytaj również:
Poznań z lotu ptaka: Zobacz niesamowite zdjęcia miasta [ZDJĘCIA]

- Jubileusz połączyliśmy z obchodami dnia godności osób z niepełnosprawnością intelektualną - mówi Zdzisława Gorynia. - Chociaż świadomość przez 50 lat bardzo się zmieniła, osoby niepełnosprawne bardzo dobrze funkcjonują w społeczeństwie, coraz częściej pracodawcy przełamują opory i zatrudniają naszych podopiecznych, to ciągle jednak są tacy rodzice, którzy uważają, że niepełnosprawne dzieci powinny siedzieć w domach. I takie postawy chcemy zmieniać, między innymi organizując otwarte imprezy - podsumowuje pani prezes.

NAJNOWSZE INFORMACJE Z POZNANIA I WIELKOPOLSKI: GLOSWIELKOPOLSKI.PL

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski