Parki krajobrazowe to ochrona przyrody, ale także krajobrazu

KARC
Udostępnij:
Parki krajobrazowe powstają nie tylko by chronić przyrodę, ale także walory kulturowe, takie jak stare młyny, pałace, a także obszary ważne z historycznego punktu widzenia jak np. Lednicki Park Krajobrazowy, gdzie znajdują się pozostałości średniowiecznych grodów.

Tamtejszy park obejmuje jezioro oraz tereny wokół niego. Znajduje się tam skansen, zabytkowe wiatraki, a co roku w czerwcu zjeżdża się młodzież z całej Polski na spotkanie organizowane przez dominikanina o. Jana Górę.

Od kilkunastu dni publikujemy w „Głosie Wielkopolskim” mapy parków krajobrazowych znajdujących się w naszym województwie. Mapom towarzyszom teksty, które mają przybliżyć tematykę związaną z ochroną przyrody i turystyką.
W Wielkopolsce znajduje się 13 parków krajobrazowych. Największy w Polsce to Park Krajobrazowy „Dolina Baryczy” (w Wielkopolsce leży tylko jego część). Na terenie parku znajduje się kilkaset stawów.

– To sztuczne zbiorniki powstałe w średniowieczu. Są ważne z punktu widzenia migrujących ptaków, które zatrzymują się tam np. w drodze z Syberii do Afryki – opowiada Paweł Śliwa, zastępca dyrektora Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego.

Każdy z parków charakteryzuje się czymś szczególnym. Park Krajobrazowy im. D. Chłapowskiego został utworzony by chronić założenia rolnicze wprowadzone właśnie przez generała Chłapowskiego w XIX w. Rogaliński Park Krajobrazowy powstał, by chronić tereny zalewowe i nieobwałowaną w tej części rzekę Wartę. Kwintesencją tego parku są łęgi rogalińskie oraz duże skupisko dębów szypułkowych, które osiągają nawet 4 m obwodu.

Wiele z wielkopolskich parków związanych jest z rzeką Wartą lub licznymi w naszym regionie jeziorami. Tak jest w przypadku Powidzkiego Parku Krajobrazowego. – Znajduje się tam kompleks dużych jezior, które wciąż mogą się poszczycić czystą wodą – mówi Paweł Śliwa. – To tereny atrakcyjne turystycznie. W ramach funkcjonowania parku staramy się o zrównoważony rozwój obu składowych tj. turystyki i aspektów przyrodniczych - dodaje.

Z rzeką Wartą związany jest też Żerkowsko – Czeszewski Park Krajobrazowy oraz Nadwarciański Park Krajobrazowy. W obu można podziwiać pozostałości lasów łęgowych i malowniczą dolinę Warty.

Najmniejszym w regionie parkiem jest Park Krajobrazowy Promno. - Wiosną póki nie zazielenią się drzewa można podziwiać barwne kobierce kwiatowe na dnie lasu – opowiada Paweł Śliwa. – Masowo kwitną tam wówczas zawilec gajowy, miodunka ćma, przylaszczka pospolita oraz fiołki – mówi.

Wyjątkowo malowniczy jest Sierakowski Park Krajobrazowy, a to ze względu na polodowcowy teren, z dużymi różnicami wysokości. Na terenie parku znajduje się kilkadziesiąt jezior i charakterystyczne wydmy, porośnięte borami sosnowymi Puszczy Noteckiej.

Projekt "Poznajemy parki krajobrazowe Wielkopolski" realizowany jest we współpracy pomiędzy Zespołem Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego, a Polskapresse Sp. z o.o., wydawcą dziennika „Głos Wielkopolski” dzięki dofinansowaniu ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. W ramach projektu przygotowane zostanie 13 map parków krajobrazowych Wielkopolski, zawierających część kartograficzną wraz ze stosownymi opisami środowiska przyrodniczego, obiektów dziedzictwa kulturowego oraz elementów turystycznych, zilustrowanymi materiałem zdjęciowym.
Mapy będą następnie dystrybuowane jako dodatek do dziennika „Głos Wielkopolski”, co stwarza wyjątkową okazję do przekazania Wielkopolanom aktualnych, wiarygodnych i dokładnych informacji na temat walorów przyrodniczych, kulturowych i krajobrazowych najpiękniejszych terenów regionu.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie