Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Paszport covidowy przepustką do wakacji. Unijny Certyfikat COVID może się przydać nie tylko na granicy

Nicole Młodziejewska
Nicole Młodziejewska
Paszport covidowy można pobrać poprzez Internetowe Konto Pacjenta, aplikację mObywatel, od lekarza POZ, czy też, w przypadku osób zaszczepionych, w punkcie szczepień
Paszport covidowy można pobrać poprzez Internetowe Konto Pacjenta, aplikację mObywatel, od lekarza POZ, czy też, w przypadku osób zaszczepionych, w punkcie szczepień Parlament Europejski
Dowód, paszport, bilety - dotychczas tyle wystarczyło, by wyjechać na zagraniczne wakacje. Jednak pandemia koronawirusa sprawiła, że tegoroczne wyjazdy wyglądają zupełnie inaczej. Osoby, które planują spędzić letni urlop w Europie, muszą pamiętać o jeszcze jednym dokumencie, jakim jest Unijny Certyfikat COVID.

Od początku lipca w większości państw Unii Europejskiej, ale też w Islandii, Norwegii, Szwajcarii i Liechtensteinie, obowiązuje paszport covidowy. To nic innego, jak dokument potwierdzający, że jego posiadacz przeszedł już COVID-19, został zaszczepiony lub też nie jest obecnie nosicielem wirusa SARS-CoV-2. Dzięki niemu podróżowanie po Europie ma być łatwiejsze, szybsze i przede wszystkim bardziej bezpieczne.

Jedziesz na wakacje? Zabierz ze sobą paszport covidowy

od 16 lat

Choć Unijny Certyfikat COVID wszedł w życie dopiero od niedawna, to już stał się przepustką do rozpoczęcia zagranicznych wakacji.

Udane wakacje tylko z paszportem covidowym?

Obecnie większość z państw europejskich nie zezwala turystom na przekroczenie granicy bez okazania tego dokumentu. Jak się jednak okazuje, w niektórych z nich posiadanie paszportu covidowego jest konieczne także do tego, by w ogóle skorzystać z uroków i atrakcji danego kraju.

Lekarze każdego dnia dowiadują się więcej o koronawirusie. Każdy przypadek COVID-19 ma indywidualny przebieg. U większości zakażonych osób rozwiną się objawy o łagodnym lub umiarkowanym nasileniu. Takie osoby wyzdrowieją bez konieczności hospitalizacji.Jak sprawdzić, czy przeszło się zarażenie koronawirusem w bezobjawowy sposób? Przedstawiamy TOP 7 najczęstszych fizycznych objawów, które mogą wskazywać, że właśnie miałeś koronawirusa.Sprawdź, czy je masz >>>

Koronawirus - czy już go miałeś? Zobacz, jak można to sprawd...

Tak jest m.in. w Grecji. Tamtejsze władze podjęły decyzję o zaostrzeniu restrykcji, w wyniku których od 15 lipca każdy, kto będzie chciał wejść do klubu, kina, teatru, sali koncertowej czy innych zamkniętych pomieszczeń, musi potwierdzić, że został zaszczepiony przeciw koronawirusowi.

Podobne zasady panują także we Francji. Tam od 21 lipca wejście do instytucji kultury czy na wydarzenia, w których udział bierze więcej niż 50 uczestników, również zapewni paszport covidowy. Co więcej, już tydzień późnij Unijny Certyfikat COVID będzie potrzebny tam również do tego, by wejść do restauracji czy kawiarni.

Unijny Certyfikat COVID nie wszędzie potrzebny

Każdy kraj inaczej radzi sobie z obecną pandemią. Jedne z nich ze względu na dużą liczbę zakażonych i szybką transmisję wirusa nazwane zostały obszarami wysokiego ryzyka. Najczęściej to właśnie turyści podróżujący z tych najbardziej zagrożonych zakątków muszą liczyć się z większymi trudnościami przy planowaniu wakacji.

Każdy przypadek zakażenia SARS-CoV-2 jest zupełnie inny, a każdy chory czuje się inaczej. Jak się jednak okazuje, problemy ze zdrowiem nie zawsze kończą się wraz z przechorowaniem COVID-19. Lekarze przyznają, że wielu ozdrowieńców skarży się na różne dolegliwości.Sprawdź, z jakimi problemami zdrowotnymi mierzą się osoby, które przeszły koronawirusa. ------>

Chorowałeś na COVID-19 i co dalej? Zobacz, co dolega lub moż...

Polska obecnie nie należy do krajów wysokiego ryzyka. Dzięki temu niektóre państwa nie wymagają od nas specjalnych dokumentów. Tak jest m.in. w Hiszpanii, gdzie zaświadczenia o zaszczepieniu wymagane są tylko od przyjezdnych z krajów ryzyka.

Wybierając się na wakacje zagranicę warto pamiętać, że restrykcje obowiązujące w danym kraju z dnia na dzień mogą ulec zmianom.

Po opublikowaniu przez firmę Pfizer specyfiki szczepionki przeciwko Sars-CoV-2, pojawiło się wiele niejasności i fake newsów odnośnie tego, kto może, a kto nie może być poddany szczepieniom. Skonsultowaliśmy ten temat z prof. Joanną Zajkowską z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB w Białymstoku i opracowaliśmy wykaz niektórych grup osób (np. kobiety w ciąży, dzieci) oraz wykaz najczęstszych chorób, których występowanie budzi wątpliwości czytelników odnośnie możliwości zaszczepienia.Na kolejnych slajdach odpowiadamy na pytania, czy np. osoby chorujące na nowotwory, cukrzycę, alergie, choroby serca, nadciśnienie tętnicze lub po przebytych udarach lub zawałach mogą być poddane szczepieniom czy nie. Rozwiewamy też wątpliwości odnośnie szczepień kobiet w ciąży, matek karmiących czy też dzieci.Kto nie powinien się szczepić, a kto może to zrobić? Aby przejść do poszczególnych grup pacjentów przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Kto nie powinien szczepić się przeciw koronawirusowi? Te oso...

Zobacz skutki uboczne popularnych leków - kliknij tutaj lub przesuń zdjęcie --->Wiele osób obawia się szczepionki na koronawirusa, słysząc o możliwych skutkach ubocznych. Tymczasem nawet popularne leki dostępne bez recepty, które wiele osób zażywa regularnie, mogą powodować wiele znacznie gorszych działań niepożądanych takich jak krwiste wymioty, toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka, omdlenia, zaburzenia rytmu serca, itp. Zobacz także: Te leki warto mieć w apteczce na wypadek COVID

Prawie każdy bierze te leki, ale mało kto zna możliwe skutki...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski