Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pawilon w Poznaniu: Już nie Nowa Gazownia, a po prostu Pawilon. Kultura na dobre zagości na Chwaliszewie

CYP
Pawilon w Poznaniu: Już nie Nowa Gazownia, a po prostu Pawilon. Kultura na dobre zagości na Chwaliszewie
Pawilon w Poznaniu: Już nie Nowa Gazownia, a po prostu Pawilon. Kultura na dobre zagości na Chwaliszewie Łukasz Gdak
Wraz z początkiem roku budynek przy ul. Ewangelickiej 1 przestał być Nową Gazownią, zyskując nową nazwę Pawilon. Jego działalność zainauguruje w piątek koncert BNNT, Wojciecha Bąkowskiego i queerowy performance Belli Ćwir. Zobacz pełen program otwarcia Pawilonu.

Od nowego roku, operatorem budynku jest Galeria Miejska Arsenał, a kuratorami jego oferty Agnieszka Kilian oraz związany z Katedrą Intermediów UAP Andrzej Pakuła.

- Chcemy tworzyć instytucję, która nie tylko mówi do odbiorców, ale również ich słucha. Stawiamy na myślenie zespołowe oraz artystyczną uważność - mówi Agnieszka Kilian.

Pierwszym wydarzeniem, które zagości w Pawilonie, będzie koncert otwarcia w piątek, 9 marca. Wystąpią artyści związani przez lata z Katedrą Intermediów UAP: duet BNNT (Konrad Smoleński i Daniel Szwed), Wojciech Bąkowski (m.in. KOT i Niwea) oraz Bella Ćwir. Wstęp wolny.

Dzień później wystartuje projekt kuratorski Nawzajem. Rozpocznie go pokaz filmu „Muzykanci II” w reżyserii Agaty Biskup i Przemka Czapurko.

Pawilon gościć będzie również koncerty organizowane przez LAS, do zeszłego roku mieszczący się w Off Garbarach, cykl „Nowe drogi tearu” Stowarzyszenia Korporacja Teatralna oraz blok filmowy „Krótkie spięcia”, prezentujący najciekawsze odkrycia festiwali filmowych Berlinale, Wenecja, Rotterdam czy amerykańskiego Sundance.

Pawilon Poznań - MIEJSCE

PROGRAM OTWARCIA PAWILONU 9-15.03.2018

⚪ 9/03, g. 20:00 / wstęp wolny
koncerty:
BNNT
Wojciech Bąkowski
Bella Ćwir

Uwaga ostrzegamy osoby wrażliwe na stroboskop, dźwięk i dym, wydarzenie muzycznie 9 marca nie jest rekomendowane osobom cierpiącym na epilepsję.

BNNT to projekt audioperformatywny artystów, który tworzą artysta wizualny Konrad Smoleński (Kristen, grupa Kot z Wojtkiem Bąkowskim) oraz muzyk Daniel Szwed (Woody Alien). Galeryjny charakter twórczości zawieszony jest między muzyką, sztukami wizualnymi, teatrem i działalnością wydawniczą.
Wojciech Bąkowski
Eksplorujący ciemne rewiry rzeczywistości Wojciech Bąkowski to jeden z najbardziej oryginalnych i wyrazistych artystów, działających w obszarze sztuk wizualnych, audioperformensów i muzyki alternatywnej, autor muzyki i tekstów znany m.in. z grupy KOT, Czykita, Niwea oraz działalności solowej, laureat nagrody Spojrzenia i Paszportu „Polityki”.
Bella Ćwir – queerowa artystka, wokalista, stylistka i performerka znana z hitów jak „Drogie ciuchy” „Tleniona dresiara”. Nazywana celebrytką polskiego internetu, Bella jest parodią, podróbką celebrytek, które zrobiły nieudane operacje i wyglądają jak koty.

Program otwarcia Pawilonu (10.03-15.03) na następnej stronie

PROGRAM OTWARCIA PAWILONU 10-15.03.2018

⚪ 10-15/03, g. 13:00-19:00 / wstęp wolny
instalacja audiowideo
Calling Justice: Uramili #1
reżyseria: Anushka Meenakshi, Iswar Srikumar

U-ra-mili oznacza w języku chokri pieśń naszych ludzi. Anushka Meenakshi oraz Inswar Srikumara dokumentują od 2011 roku wokalny pejzaż Indii. Prezentacja tego projektu rozpoczyna cykl „Calling Justice”, obejmującego prezentacje i grupę czytelniczą. Cykl poświęcony jest sprawiedliwości jako koncepcji społecznej oraz uczuciu, polityce słuchania i jej roli w życiu społecznym.

⚪ 10/03, g. 19:00 / wstęp wolny
pokaz filmu oraz dyskusja
Nawzajem: „Muzykanci II” #1
reżyseria: Agata Biskup, Przemek Czepurko

Film na podstawie krótkometrażowego filmu „Muzykanci” Kazimierza Karabasza z 1960 roku. Dokument Karabasza stanowi zapis próby amatorskiej orkiestry dętej warszawskich tramwajarzy. Agata Biskup i Przemek Czepurko odtwarzają ramę konstrukcyjną filmu Karabasza z tą różnicą, że na potrzeby realizacji swojego filmu tworzą zespół składający się z pracowników i młodzieży skupionej wokół Centrum Profilaktyki i Edukacji Społecznej Parasol oraz kuratorów projektu. W prezentowanym remake’u każdy z zaproszonych uczestników musi odnaleźć się w całkowicie nowej dla niego roli – pozbyć się wstydu i zagrać na instrumencie, którego nigdy wcześniej nie miał w ręku.

⚪ 12/03, g. 20:00 / 20-25 PLN
LAS Koncert #296 Ritual Extra

Pierwszy z serii koncertów programowanych przez poznański LAS – Ritual Extra to francusko-fińskie trio założone w Helsinkach w 2014 roku. W skład zespołu wchodzą Julien Chamla (perkusja), Tuukka Haapakorpi (wokal), Lauri Hyvärinen (gitara). Ich muzykę wyróżnia powtarzająca się, spokojna i uporządkowana improwizacja z hałaśliwymi elementami akustycznymi.

⚪ 13/03, g. 19:00 / wstęp wolny
spotkanie wokół instalacji „u-ra-mili”
Calling Justice: grupa czytelnicza #1
prowadzenie: Agnieszka Kilian

Grupa czytelnicza jest propozycją otwartych cyklicznych spotkań, w czasie których wspólnie będziemy czytać i dyskutować teksty poświęcone sprawiedliwości i jej odczuwaniu. Poczynając od prezentacji instalacji grupy „u-ra-mili” zastanowimy się, jaka jest możliwość usłyszenia sprawiedliwości na nowo. Spotkania proponują namysł nad zazwyczaj pomijaną stroną – polityką słuchania i jej rolą w kształtowaniu życia społecznego.

⚪ 14/03, g. 19:00 / 15-25 PLN
spektakl i Artist Talk
„So Emotional”
koncepcja: Marta Ziółek, Przemek Kamiński, Mateusz Szymanówka

Spektakl „So Emotional” w choreografii i wykonaniu Przemka Kamińskiego oraz Marty Ziółek, w dramaturgii Mateusza Szymanówki, wykorzystuje ruch i muzykę do opowieści o ciele i jego zdolności do działania. Performerzy ukryci za białymi teatralnymi maskami zasiedlają obrazy uniesienia, rozpaczy, gniewu i strachu, żeby zbadać historyczne i współczesne formy emocji oraz ich emocjonalność.

Produkcja Nowy Teatr w Warszawie przy wsparciu Wyszehradzkiego Programu Rezydencji Artystycznych – Sztuki Performatywne, art quarter budapest i Instytutu Adama Mickiewicza.

⚪ 15/03, g.19:00 / wstęp wolny
spotkanie
Pola wiedzy: Kultura wizualna w Polsce #1
goście: dr Iwona Kurz, dr Paulina Kwiatkowska
prowadzenie: Jan Burzyński

Spotkanie z redaktorkami wydanej przez Fundacja Bęc Zmiana książki „Kultura wizualna w Polsce” – zespołem badawczym Instytut Kultury Polskiej, Uniwersytet Warszawski, skupionych wokół pisma „Widok” – dr Iwona Kurz oraz dr Paulina Kwiatkowska ma być punktem wyjścia do rozmowy o praktykach widzenia, relacjach obrazu do tematów społecznych, kulturowych czy politycznych.

Organizator: Galeria Miejska Arsenał
Projekt finansowany ze środków budżetowych Miasta Poznania: Miasto Poznań
Partnerzy: LAS, Korporacja Teatralna, Fundacja Katedry Intermediów, MJP Drukarnia Offsetowa
Patroni medialni: Wyborcza.pl Poznań, Glissando, Magazyn Szum, Czas Kultury, NOTES.NA.6.TYGODNI

Informacja o sprzedaży biletów wkrótce, na pozostałe wydarzenia obowiązuje wstęp wolny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Pawilon w Poznaniu: Już nie Nowa Gazownia, a po prostu Pawilon. Kultura na dobre zagości na Chwaliszewie - Głos Wielkopolski

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski