PBO 2019: Jakie projekty zostaną zrealizowane w Poznaniu?

  PBO 2019: Jakie projekty zostaną zrealizowane w Poznaniu?

  BLD

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  PBO 2019: Jakie projekty zostaną zrealizowane w Poznaniu?
  1/19
  przejdź do galerii

  ©Waldemar Wylegalski

  We wtorek odbyła się uroczysta gala Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2019. Już wiemy, które projekty ogólnomiejskie i osiedlowe zostaną zrealizowane w Poznaniu?
  We wtorek ogłoszono, które z projektów Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2019 zostaną zrealizowane. Tegoroczny PBO był rekordowy pod względem zgłoszonych wniosków oraz puli pieniędzy do rozdysponowania. Aż 20 mln złotych było do podziału. Mieszkańcy mieli do dyspozycji aż trzy głosy. Mogli jeden oddać na projekt ogólnomiejski (którego koszt jednorazowej realizacji zamykał się w 2 mln złotych), a także dwa na rejonowe.

  - Budżet obywatelski to referendum pozwalające nam odpowiedzieć na pytanie, czego oczekują mieszkańcy Poznania. Staramy się z kolejnych edycji wyciągać wnioski przy tworzeniu budżetu miasta - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

  Wśród projektów ogólnomiejskich największym zainteresowaniem cieszył się Trener Osiedlowy, Senioralny i Przedszkolaka. Koszt projektu to 1 975 000 zł. Zebrał aż 5954 głosy. To kolejna wygrana w PBO, dlatego Jacek Jaśkowiak chce, by projekt został przeniesiony na stałe do budżetu miasta.

  - Jestem zbudowany tym, co powiedział prezydent. Cieszę się, że po raz piąty mogę powiedzieć seniorom, iż będą mieli zajęcia - komentuje Szymon Rakowski autor projektu z Fundacji na rzecz AWF.

  Drugim projektem, który być może doczeka się realizacji to: Skończmy ze smogiem w Poznaniu, który zakłada patrole i drony antymosgowe w mieście oraz wymianę pieców w miejskim zasobie lokalowym. Koszt to 972 tys. zł. Oddano na niego 3743 głosy. Aż 3259 razy zagłosowano także na Plażojadę - projekt dalszej rewitalizacji plaż miejskich nad jeziorami: Kierskim Strzeszyńskim i Rusałką. Koszt to prawie 2 mln zł.

  Wśród osiedlowych projektów wybranych do realizacji bank rozbiły te rowerowe. Cyklistom uda się przeprowadzić aż osiem na różnych osiedlach. - Mieszkańcy jasno pokazali władzom miasta czego chcą - stwierdza Andrzej Janowski, prezes Stowarzyszenia Rowerowy Poznań. Co powstanie za pieniądze z PBO? - Na ulicy Hetmańskiej kostka betonowa zostanie zastąpiona asfaltem, na Jeżycach między innymi na ulicy Prusa pojawi się kontraruch, na Ratajach uzyskamy poprawę na ulicy Kórnickiej, gdzie powstanie dwukierunkowa droga rowerowa - wylicza Andrzej Janowski. Prezes Rowerowego Poznania, że wyniki głosowania pozwalają skończyć z mitem, że nie można budować dróg rowerowych. - Dlatego chcę, by władze miasta odważnie wywiązały się ze swoich zobowiązań. Rada miasta przyjęła program zakładający, że do 2022 roku w Poznaniu powinna istnieć spójna sieć 150 kilometrów dróg rowerowych. W ubiegłym roku nie wystarczyło na to pieniędzy w budżecie, mam nadzieję, że teraz prezydent, widząc wyniki głosowania mieszkańców, wyciągnie stosowne wnioski - dodaje.

  Sprawdź, które projekty osiedlowe zostaną zrealizowane w ramach PBO 2019:

  Zobacz galerię

  POLECAMY:  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  !!!

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  ---Znajdź Nagi Kobiet twojej okolicy tutaj : Huit.Re/Kobiet

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A czy będziemy mieć swoją tęczę?

  Poznaniak (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Bo w stolcu to mają.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo