Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

PBO2019: Wstępna lista projektów jest już znana, ale na ostateczną będziemy czekać do września. Jakie pomysły mają poznaniacy?

Mikołaj Woźniak
Mikołaj Woźniak
03.09.2014 poznan ww budzet obywatelski spot reklamowka. glos wielkopolski. fot. waldemar wylegalski/polskapresse
03.09.2014 poznan ww budzet obywatelski spot reklamowka. glos wielkopolski. fot. waldemar wylegalski/polskapresse Waldemar Wylegalski
W aktualnej edycji Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego złożono 424 projektów. Mieszkańcy mają rożne pomysły na poprawę życia w Poznaniu. Wstępnie wiadomo już jakie, ale do drugiej połowy sierpnia będą one przechodzić formalną weryfikację.

Projekty w Poznańskim Budżecie Obywatelskim 2019 można było zgłaszać do 4 czerwca. Od tego czasu są one weryfikowane przez Gabinet Prezydenta i inne jednostki podległe miastu. Wiadomo już jednak, jakie pomysły na zmiany w Poznaniu zgłosili mieszkańcy.

Czytaj też: Poznański Budżet Obywatelski 2019: Jest kilka zmian w zasadach. Premiowane będą rejony, które złożą więcej projektów

Przypomnijmy jednak, że w tym roku zmianie uległ nieco sposób rozdzielania pieniędzy z PBO. W puli znalazło się rekordowe 20 milionów złotych, ale 20 proc. z tej kwoty zostanie przyznane według nowego współczynnika. Trafi do tych rejonów, w których zgłoszone zostało najwięcej projektów.

Już dziś możemy więc stwierdzić, że na prowadzeniu pod tym względem jest rejon os. Jana II Sobieskiego i Marysieńki oraz Piątkowa. Tam mieszkańcy zgłosili 62 projekty. Wśród nich np. montaż sygnalizacji na skrzyżowaniu ul. Umultowskiej i Opieńskiego. W tym miejscu są problemy z włączeniem się do ruchu. Mieszkańcy chcieliby także powstania chodnika i drogi dla rowerów wzdłuż ul. Kurpińskiego czy promenady Piątkowsko-Winogradzkiej.

Sprawdź również: Poznański Budżet Obywatelski 2019: Rekordowa liczba wniosków. Który rejon może dostać najwięcej pieniędzy?

Na drugim miejscu, z 37 projektami znalazł się rejon od Antoninka do Śródki. Tutaj mieszkańcy proponują oświetlenie terenów nad Jeziorem Maltańskim czy zagospodarowanie terenów fortecznych nad Wartą.

Najmniej projektów, bo 12 zgłoszonych zostało w rejonie m. in. Fabianowa i Górczyna.

Przypomnijmy, że jeden projekt rejonowy może kosztować do 600 tys. złotych. Ogólnomiejski do 2 mln zł.

A takich zgłoszono 83. Wśród nich jest np. organizacja Poznańskiego Festiwalu Murali, tężnia solankowa nad Jeziorem Maltańskim i stworzenie Cywila, czyli... Poznańskiej Akademii Psiaka.

Projekty będą weryfikowane do 24 sierpnia. Niektóre już musiały zostać odrzucone. Głosować można od 27 września do 19 października. Lista wszystkich projektów zostanie podana dzień przed rozpoczęciem głosowania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski