Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pensja minimalna 2020 NETTO i BRUTTO. Sprawdź, ile wynosi na rękę najniższa krajowa i najmniejsza stawka za godzinę 7 października 2020 r.

Zenon Kubiak
Zenon Kubiak
Pensja minimalna od 1 stycznia 2020 r. została podniesiona. Podwyżka dotyczy zarówno zarobków osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, jak i stawek płaconych za godzinę.
Pensja minimalna od 1 stycznia 2020 r. została podniesiona. Podwyżka dotyczy zarówno zarobków osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, jak i stawek płaconych za godzinę. Maciej Jeziorek
Otrzymałeś ofertę pracy za płacę minimalną, ale nie wiesz, ile dokładnie wyniesie Twoja wypłata? Od 1 stycznia 2020 r. wysokość pensji minimalnej wynosi 2600 zł brutto. W przeliczeniu "na rękę" Twoja wypłata wyniesie 1877 zł netto. Uwaga, dotyczy to tylko pracy na pełen etat w oparciu o umowę o pracę. Co ważne, nikt w Polsce na takiej umowie nie można zarabiać mniej. Ustawowo określono także najniższą stawkę, jaką można płacić osobom zatrudnionym na podstawie umowy o dzieło lub umowy zlecenia.

Płaca minimalna - najważniejsze informacje o tym, czym jest i kto ją otrzymuje?

Nie wiesz, ile wynosi wysokość pensji minimalnej? Warto znać tę wysokość. Dotyczy to zwłaszcza osób, które zarabiają najmniej, czyli wykonują najgorzej opłacone zawody, za co otrzymują najniższą krajową pensję. Płaca minimalna to określona najniższa wysokość wynagrodzenia za pracę (Dz.U. z 2018 r. poz. 2177). O tym, ile ma wynosić minimalna płaca w danym roku, czyli najniższe wynagrodzenie, jakie może być w Polsce wypłacane pracownikowi, decyduje Rada Ministrów.

Sprawdź też:

Wysokość płacy minimalnej najbardziej interesuje przede wszystkim osoby, które wykonują najgorzej opłacane zawody, w których wynagrodzenie jest równe najniższej krajowej pensji.

Podwyżka płacy minimalnej oznacza dla takich osób podwyżkę comiesięcznych zarobków. W wielu innych przypadkach pracodawcy również podnoszą wynagrodzenie swoich pracowników, aby zróżnicować płace w danej firmie, dlatego tak naprawdę wysokością pensji minimalnej interesują się właściwie wszyscy pracownicy.

W 2019 roku pensja minimalna została ustalona na 2250 zł brutto (1634 zł netto, czyli "na rękę"). W 2020 r. najniższa krajowa musiała zostać podniesiona o co najmniej 4,25 proc., co wynika z mechanizmu przewidzianego w ustawie.

Tak się jednak nie stało, bo rząd zdecydował o jeszcze większej podwyżce najniższych wynagrodzeń. Podczas konwencji Prawa i Sprawiedliwości 7 września w Lublinie premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że najniższa krajowa 1 stycznia 20120 r. wzrośnie aż do 2600 zł brutto, co oznacza 1877,62 zł netto - tyle wynosiłaby pensja wypłacana "na rękę".

Trwa głosowanie...

Czy płaca minimalna powinna być wyższa?

Głos Wielkopolski

Rozporządzenie o podniesieniu najniższej krajowej do poziomu 2600 zł Rada Ministrów przyjęła podczas posiedzenia 10 września. Dzięki temu od 1 stycznia 2020 r. wszyscy pracownicy zarabiający najniższą krajową muszą już otrzymywać podwyższoną pensję.

Podczas tej samej konwencji Jarosław Kaczyński dodał, że na koniec 2020 roku pensja minimalna ma wzrosnąć aż do 3000 zł brutto i ma być systematycznie podnoszona tak, że w 2023 roku osiągnie 4000 zł brutto.

Pensja minimalna 2020 - ile wyniesie minimalna płaca za godzinę?

Podwyżka dotyczy nie tylko podniesienia pensji osób zatrudnionych na podstawie umowie o pracę, ale także pozostałych umów cywilnoprawnych, czyli umowy o dzieło i umowy zlecenia. W tym przypadku ustawa określa minimalną stawkę płaconą za godzinę pracy. W 2019 roku minimalne wynagrodzenie wynosiło 14,70 zł brutto za godzinę pracy, czyli 12 zł netto (przy umowie o dzieło). Od 2020 r. stawka wynosi 17 zł brutto za godzinę pracy.

Zobacz też:

Od stycznia 2020 r. 57 tys. z 67 tys. pracowników sieci Biedronka otrzyma podwyżki. Zobacz, ile będą zarabiać po podniesieniu pensji kasjerzy i pozostali pracownicy ---->

Zarobki w sklepach Biedronka 2020 po podwyżkach pensji od st...

1 stycznia 2020 r. część nauczycieli otrzymało podwyżki pensji. Ich wynagrodzenie zostało zwiększone na skutek podniesienia pensji minimalnej. Zobacz pensje nauczycieli od 1 stycznia 2020 r. ------>

Zarobki nauczycieli 2020: Zobacz pensje po podwyżkach, które...

Sprawdź też:

PPK zamrożą pensje - zobacz wideo:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski