reklama

PENSJA MINIMALNA 2020 - zarobki NETTO (na rękę) i BRUTTO. Najniższa krajowa płaca na miesiąc i nowa stawka za godzinę [4 grudnia 2019 r.]

ZENZaktualizowano 
Podwyżka płacy minimalnej dotyczy nie tylko podniesienia pensji osób zatrudnionych na podstawie umowie o pracę, ale również pozostałych umów cywilnoprawnych, czyli umowy o dzieło i umowy zlecenia.
Podwyżka płacy minimalnej dotyczy nie tylko podniesienia pensji osób zatrudnionych na podstawie umowie o pracę, ale również pozostałych umów cywilnoprawnych, czyli umowy o dzieło i umowy zlecenia. Archiwum
Pensja minimalna zostanie zwiększona wraz z początkiem 2020 r. - taką decyzję podjęła Rada Ministrów jeszcze w czasie trwania poprzedniej kadencji. Przyjęte przez rząd rozporządzenie oznacza to, że osoby zarabiające najniższą krajową płacę (zatrudnione na umowie o pracę na pełen etat) będą od 1 stycznia 2020 r. otrzymywać wynagrodzenie wynoszące 2600 zł brutto, czyli 1877 zł netto (na rękę). Wzrost najniższej płacy obejmie także stawkę godzinową wypłacaną osobom zatrudnionym na podstawie umowy o dzieło, czy umowie zleceniu.

Pensja minimalna - co to jest i jakich pracowników dotyczy?

Płaca minimalna jest określona przez specjalną ustawę rządową, która mówi o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz.U. z 2018 r. poz. 2177). Jej wysokość co roku ustala Rada Ministrów. Oznacza najniższe wynagrodzenie, jakie może być wypłacane pracownikowi. Z tego powodu wysokość pensji minimalnej bardzo interesuje wszystkie osoby, które wykonują najgorzej opłacane zawody, w których wynagrodzenie jest równe najniższej krajowej. Podwyżka płacy minimalnej oznacza dla takich osób podwyżkę comiesięcznych zarobków. W wielu innych przypadkach pracodawcy również podnoszą wynagrodzenie swoich pracowników, aby zróżnicować płace w danej firmie.

Sprawdź też:

W 2019 roku pensja minimalna została ustalona na 2250 zł brutto (1634 zł netto, czyli "na rękę"). W 2020 r. najniższa krajowa musi zostać podniesiona o co najmniej 4,25 proc., co wynika z mechanizmu przewidzianego w ustawie. To by oznaczało, że pensja minimalna od 1 stycznia wyniesie 2345,59 zł brutto (1700,85 zł netto). Możliwa jest jednak wyższa podwyżka - 29 maja minister polityki społecznej Elżbieta Rafalska poinformowała, że chce, aby wysokość minimalnego wynagrodzenia w 2020 roku wzrosła do kwoty 2450 zł, co oznacza podwyżkę o 200 zł w stosunku do pensji minimalnej obowiązującej w 2019 r.

– Zmierzamy do tego, aby płaca minimalna stanowiła połowę przeciętnego wynagrodzenia – zapowiedziała Rafalska.

Podwyżka płacy minimalnej do poziomu 2450 zł brutto oznacza, że pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę otrzyma w 2020 r. wynagrodzenie wynoszące przynajmniej 1774 zł.

Aktualizacja z 2 sierpnia 2019 r.
Senat jednogłośnie przyjął rządowe propozycje zmian w przepisach. Zakładają one rozszerzenie katalogu składników wynagrodzenia, które nie są uwzględniane przy obliczaniu wysokości minimalnej pensji.

Obecnie do ustalania wysokości minimalnego wynagrodzenia nie wlicza się dodatku za pracę w nadgodzinach, nagrody jubileuszowej czy odprawy emerytalnej i rentowej. Od 2017 roku do minimalnej pensji nie wlicza się też dodatku za pracę w nocy. Dzięki nowelizacji od 2020 roku również dodatek za staż pracy ma nie mieć wpływu na wysokość minimalnego wynagrodzenia.

Aktualizacja z 10 września 2019 r.
Podczas konwencji Prawa i Sprawiedliwości 7 września w Lublinie premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że najniższa krajowa 1 stycznia 20120 r. wzrośnie aż do 2600 zł brutto, co oznacza 1877,62 zł netto - tyle wynosiłaby pensja wypłacana "na rękę".

Rozporządzenie o podniesieniu najniższej krajowej do poziomu 2600 zł Rada Ministrów przyjęła podczas posiedzenia 10 września.

Sprawdź też:

Podczas tej samej konwencji Jarosław Kaczyński dodał, że na koniec 2020 roku pensja minimalna ma wzrosnąć aż do 3000 zł brutto i ma być systematycznie podnoszona tak, że w 2023 roku osiągnie 4000 zł brutto.

Czytaj więcej: PENSJA MINIMALNA 2019 - zarobki "na rękę" i brutto. Tyle wynosi płaca miesięczna i najniższa krajowa stawka za godzinę pracy netto i brutto

Pensja minimalna 2020 - ile wyniesie minimalna płaca za godzinę?

Podwyżka dotyczy nie tylko podniesienia pensji osób zatrudnionych na podstawie umowie o pracę, ale także pozostałych umów cywilnoprawnych, czyli umowy o dzieło i umowy zlecenia. W tym przypadku ustawa określa minimalną stawkę płaconą za godzinę pracy. W 2019 roku minimalne wynagrodzenie wynosi 14,70 zł brutto za godzinę pracy, czyli 12 zł netto (przy umowie o dzieło) i 9 zł (przy umowie zleceniu).

Według portalu Money.pl, który powołuje się na wyliczenia Federacji Przedsiębiorców Polskich, w 2020 roku stawka godzinowa wyniesie przynajmniej 15,30 zł brutto.

– Sądzę, że pracodawcy zaproponują kwotę zbliżoną do ustawowego minimum, czyli 100 zł, rząd będzie skłaniał się ku wzrostowi o 150 zł, a związki – o ok. 200 zł – powiedział na początku maja w rozmowie z "Gazetą Prawną" Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Skąd te rozbieżności? Przedsiębiorcy od dawna zwracają uwagę, że zbyt wysoka podwyżka pensji minimalnej może negatywnie wpłynąć na sytuację małych firm oraz pracodawców z regionów słabiej rozwiniętych gospodarczo, bo to właśnie oni często oferują pracę za najniższe możliwe pensje.

Sprawdź też:

Tymczasem 29 maja minister Elżbieta Rafalska zapowiedziała, że minimalna stawka godzinowa w 2020 r. wyniesie 16 zł brutto.

Aktualizacja z 10 września:
10 września Rada Ministrów przyjmując rozporządzenie o płacy minimalnej dotyczącej pracy na etat, przyjęła też wysokość najniższej stawki płaconej za godzinę pracę osobom zatrudnionym na podstawie umowy o dzieło lub umowy zlecenia. Od 1 stycznia 2020 r. będzie ona wynosić 17 zł brutto.

Czytaj też: 500 PLUS NA PIERWSZE DZIECKO - nowy zmiany w programie. 500 zł także na pierwsze dziecko od lipca 2019

Pensja minimalna 2020 - kiedy zostanie ustalona?

Ostateczną wysokość minimalnej płacy na 2020 rok ustali rząd, co musi zrobić do 15 września 2019 r.

Zobacz też:

Biedronka i Lidl - czy tu są najniższe ceny produktów? Spraw...

10 najbardziej stresujących zawodów. Źle znosisz sytuacje st...

Najbardziej niebezpieczne prace w Polsce - w tych branżach d...

Sprawdź też:

Polacy rezygnują z zagranicznych wyjazdów zarobkowych - zobacz wideo:

źródło: Agencja Informacyjna Polska Press/x-news.pl.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 28

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

M
M

Czyli czekają nas kolejne podwyżki wszystkiego i kolejne plajty małych przedsiębiorstw 😞

N
Neo
10 listopada, 23:29, Fru24:

1790 złna rękę o co tyle lamętu pis musi działać bo zostaną tu sami Ukraincy!!!

HA ha. Ukraińcy w tej chwili zarabiaja wiecej niż POLACY u siebie! To wywalczył pis.

K
Kkk
15 listopada, 22:39, jb:

Pan Donald Tusk nie startuje w wyborach 2020 na prezydenta Polski, a na pewno zdobyłby dużo głosów w większych miastach, tak jak zdobywali: Hanna Gronkiewicz Waltz, Rafał Trzaskowski, Julia Pitera, Paweł Adamowicz, Ewa Kopacz, Małgorzata Kidawa Błońska, Stanisław Gawłowski, Bogdan Borusiewicz i im podobni. A dlaczego w dużych miastach? Przecież dla rozumnego człowieka, prawdziwego Polaka to jest jasne, że skupiska zła, takie jak: korupcja, oszustwa, lichwiarstwo, handlarze ludźmi, dziećmi, organami ludzkimi, o których mało mówimy, a jest tego dużo. W tym sutenerstwo, wykorzystywanie dzieci do prostytucji, ubecy,esbecy, politikierzy, biznesmeni, złodzieje, szydercy, którzy Boga nawet nie szanują, a potem wielu z nich zaczyna żałować i prosi o wybaczenie, gdy staje przed nimi anioł śmierci. Takiemu czemuś łatwiej się ukryć w większych miastach i manipulować często uczciwymi ludźmi, ale naiwnymi. Także wieloma wykształconymi ludźmi, wśród których często się obracam, a którzy uważają, że dużo umieją, do których czasem jestem zmuszony powiedzieć:"Tak dużo umiesz, a tak mało rozumiesz". Jak byłem młodym chłopakiem, kobiety ze świadków jehowych poprosiły mnie bym z nimi porozmawiał. Zaczęła się rozmowa. Zauważyłem, że były tylko oczytane w jakiś częściach biblijnych. Jedna z nich zaczęła wykrzykiwać, że trzeba czytać, odpowiedziałem, że wystarczy mi to co wiem bym nie pobłądził tak jak Pani. Uczmy się rozumieć by nie błądzić, jak tych wielu którzy nie rozumieli albo nie chcieli zrozumieć, a teraz już muszą głosować na to co zasłużyli. Nie potrafili lub nie chcieli oddzielić zła od dobra i kryją się teraz jak szczury w swoich posiadłościach, zdobytych z ludzkiej krzywdy, w największych miastach. Nie mówiąc o pomorzu, każde głosowanie ukazuje ile tego łajdactwa jeszcze jest.

Toż to bzdura na resorach. Śliczne brednie kogo który specjalizuję się w manipulacji. Duże ośrodki miejskie choarkteryzuja tym że skupiają ludzi wykształconych! A przecież pis do władzy wyniosła Polska wieś! Prowincja! A kto tam mieszka? He. To tam była najwieksza frekwencja.

G
Gość
10 września, 7:39, Gość:

20120 r do poprawy :P

A może to nie pomylka😂😂😂😂

G
Gość

Te netto to wy dobrze wyliczyliscie? Ja księgowa nie jestem, ale teraz mam tyle na rękę, a brutto dużo mniej...

j
jb

Pan Donald Tusk nie startuje w wyborach 2020 na prezydenta Polski, a na pewno zdobyłby dużo głosów w większych miastach, tak jak zdobywali: Hanna Gronkiewicz Waltz, Rafał Trzaskowski, Julia Pitera, Paweł Adamowicz, Ewa Kopacz, Małgorzata Kidawa Błońska, Stanisław Gawłowski, Bogdan Borusiewicz i im podobni. A dlaczego w dużych miastach? Przecież dla rozumnego człowieka, prawdziwego Polaka to jest jasne, że skupiska zła, takie jak: korupcja, oszustwa, lichwiarstwo, handlarze ludźmi, dziećmi, organami ludzkimi, o których mało mówimy, a jest tego dużo. W tym sutenerstwo, wykorzystywanie dzieci do prostytucji, ubecy,esbecy, politikierzy, biznesmeni, złodzieje, szydercy, którzy Boga nawet nie szanują, a potem wielu z nich zaczyna żałować i prosi o wybaczenie, gdy staje przed nimi anioł śmierci. Takiemu czemuś łatwiej się ukryć w większych miastach i manipulować często uczciwymi ludźmi, ale naiwnymi. Także wieloma wykształconymi ludźmi, wśród których często się obracam, a którzy uważają, że dużo umieją, do których czasem jestem zmuszony powiedzieć:"Tak dużo umiesz, a tak mało rozumiesz". Jak byłem młodym chłopakiem, kobiety ze świadków jehowych poprosiły mnie bym z nimi porozmawiał. Zaczęła się rozmowa. Zauważyłem, że były tylko oczytane w jakiś częściach biblijnych. Jedna z nich zaczęła wykrzykiwać, że trzeba czytać, odpowiedziałem, że wystarczy mi to co wiem bym nie pobłądził tak jak Pani. Uczmy się rozumieć by nie błądzić, jak tych wielu którzy nie rozumieli albo nie chcieli zrozumieć, a teraz już muszą głosować na to co zasłużyli. Nie potrafili lub nie chcieli oddzielić zła od dobra i kryją się teraz jak szczury w swoich posiadłościach, zdobytych z ludzkiej krzywdy, w największych miastach. Nie mówiąc o pomorzu, każde głosowanie ukazuje ile tego łajdactwa jeszcze jest.

K
Kobieta pracujaca

Sory ale co ja mam miec a 1700zl?? Mam lredyt 600zl rachunki 1500zl z kad mam wziasc na zycie? Te stawki sa porabane!

F
Fru24

1790 złna rękę o co tyle lamętu pis musi działać bo zostaną tu sami Ukraincy!!!

G
Gość
11 września, 15:50, Gość:

Biorąc pod uwagę fakt, że koszty uzyskania przychodu będą wieksze, kwota netto będzie nieco inna.

https://ksiegowosc.infor.pl/podatki/podatki-osobiste/pit/3008039,Wyzsze-koszty-i-17-PIT-od-1-pazdziernika-2019-r.html

I podatek niższy bo 17 %

K
Kolo

To bedzie podwyzka tylko na papierze i tak naprawde nikt nie zarobi wiecej, a ci ktorzy zarabiali nawet straca. Jak mawial klasyk - ciemny lud wszystko kupi.

G
Gosia

Kompletnie tego nie rozumiem, nie znam nikogo kto by pracowal na caly etat, za to sporo osób pracuje na 1/2, 1/4, 3/4, 1/8 !!!! etatu. Tych ułamkow powinni zakazac a nie bez konca podnosic minimalna, a przy okazji zus.

G
Gość

OKROPIENSTWO DLACZEGO DLACZEGO JEDNO JEST PEWNE I DLA POLSKI I DLA NARODU POLSKIEGO JAKI BY NIEBYL RZAD TEN KTORY SKLADA SIE Z LUDZI KTORZY ZARABIAJA KROCIE I NIEMAJA POJECIA JAK LUDZIE BIEDUJA Z MINIMALANA PLACA DAJCIE W POLSCE LUDZIOM ZYC GODNIE WSZYSTKIM SIE NALEZY BY MOGLI CI NAJBIEDNIEJSI ZYC CHOC SKROMNIE ALE INDYWIDUALNIE CHOC I TAK TE ZAROBKI NISKIE BO LECZENIE STOMATOLOGICZNE KOSZTUJE SPECJALISCI TEZ DAJCIE LUDZIOM BEZPIECZENSTWO W TEJ POLSCE CO Z TEGO ZE MINIMALNAA PLca idzie w gore ale zycie w polsce jest jak na indywidualnie zyjaca osobe mierne z ta minimalna placa POLSKA POTRZEBUJE STABILIZACJI I NAPRAWE DUZYCH PODWYZEK PLACOWYCH BY LUDZIE NIE WEGETOWALI ALE MOGLI SOBIE COS JESZCZE ODLOZYC NA KONCIE Z MINIMALNEJ PLACY NIEDA SIE ZYC INDYWIDUALNIE

R
Robert O.
8 września, 8:36, Gość:

A bochenek chleba będzie kosztował 50 zł a kg cukru 90 zł a kg schabu 220 zł itd,itd.Polacy jesteście zadowoleni ?

A od 45 (sic!) MIESIĘCY miesięcy mieliśmy być drugą Grecją !!

Hihi.

Mówisz, "koniunktura światowa" ......

Dla Polski, Europy i Świata będzie zdecydowanie lepiej gdy obecną opozycja ZAWSZE POZOSTANIE W OPOZYCJI !!

😂

P
Przedsiębiorca

[wulgaryzm]nieci komuniści ile wzjeluście łapówki za te puerdolone bzduey nie dojeby komunistyczne takie fakty xzeka polske armagedon zwolnień grupowych w firmach zpłaca debile z prasy komunustycznej i ciemnota lewactwa konunustycznego i komunustyczny pis

P
Paweł M.

Pi to nowa cyfrowa waluta opracowywana przez grupę doktorów Stanforda. Przez ograniczony czas możesz dołączyć do wersji beta, aby zdobyć Pi i pomóc w rozwoju sieci. Aby dołączyć do Pi, skorzystaj z tego linku https://minepi.com/pavvo i użyj mojej nazwy użytkownika (pavvo) jako kodu zaproszenia.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3