Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Perfumiarnia: Deweloper nazywa park w środku Poznania "ogrodem" i przycina drzewa. Czy legalnie?

Anastazja Bezduszna
Anastazja Bezduszna
Wideo
od 16 lat
W miejscu przedwojennej fabryki perfum na rogu Śniadeckich i Głogowskiej, tuż obok parku Wilsona, budują się domy. Jak informuje deweloper "będą one współczesnym mariażem willi i kamienic luksusowej dzielnicy". Jednak mieszkańcy Łazarza są zaniepokojeni, ponieważ zauważyli, że wystające z parku konary drzew na dniach zostały obcięte. Postanowiliśmy sprawdzić, jak deweloper wciela w życie swoje własne hasło reklamowe "najstarszy park Poznania twoim przydomowym ogrodem".

- Przy parku Wilsona powstaje apartamentowiec Perfumiarnia, który graniczy z parkiem. Właśnie zaobserwowałem że robotnicy przycinają równo z płotem drzewa, których gałęzie wchodzą na jego teren. Jestem ciekaw, czy ma na to pozwolenie - martwi się mieszkaniec Łazarza Tomasz Bonawenturczyk.

Na zdjęciach od czytelnika widać, jak pracownicy dźwigu prowadzą prace przy drzewach. O tej przycince wie jednak zarządca parku Wilsona, czyli Palmiarnia Poznańska.

W przypadku drzew rosnących na terenie wpisanym do rejestru zabytków (a takim jest park Wilsona i jego okolica), by prowadzić jakichkolwiek prace w koronach drzew, niezbędna jest zgoda konserwatora zabytków.

Sprawdź też:

- Prowadzone były pielęgnacyjne cięcia koron drzew znajdujących się na terenie parku Wilsona, będących w kolizji z pracami budowlanymi prowadzonymi przy ul. Śniadeckich, na które została wyrażona zgoda przez Miejskiego Konserwatora Zabytków - tłumaczy Joanna Wojciechowska, specjalista ds. promocji i dydaktyki Palmiarni Poznańskiej.

- Prace zostaną przeprowadzone tak, by nie zaburzyć statyki drzew oraz nie przekroczyć 30 proc. korony danego drzewa, wykonuje je profesjonalna firma na rzecz dewelopera - dodaje.

Perfumiarnia stanowi tylko część zabudowy kwartału pomiędzy Śniadeckich, Głogowską a parkiem. Inwestycję w parku Wilsona dopełnią odrestaurowane zabytkowe Browar i Betonhaus, usytuowane w strefie parkowej oraz domykające dystrykt współczesne Kamienica i Focha 34 o charakterze miejskim, nieustępujące wygodą przedwojennym mieszkaniom.

Autorami projektu Perfumiarni są JEMS Architekci, a odpowiedzialny za inwestycję Garvest Real Estate.

ZOBACZ TEŻ:

Z opóźnieniem, ale rozpoczęła się budowa najwyższego budynku w Poznaniu. Prace budowlane ruszyły pełną parą. Między hotelami Novotel a Andersią, naprzeciwko Starego Browaru, w miejscu parkingu stanie biurowiec Silver, zaprojektowany przez Pracownię Sipińskich. Przejdź do kolejnego zdjęcia --->

Rozpoczęła się budowa najwyższego budynku w Poznaniu. Silver...

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski