Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Perseidy 2020. Gdzie i kiedy oglądać deszcz meteorów? Z środy na czwartek będzie noc spadających gwiazd. Tego nie można przegapić!

Milena Kochanowska
Perseidy sierpień 2020. Gdzie i kiedy oglądać spadające gwiazdy?
Perseidy sierpień 2020. Gdzie i kiedy oglądać spadające gwiazdy? 123RF
Perseidy, spadające sierpniowe gwiazdy, to rój meteorów, który można obserwować na niebie od 17 lipca do 24 sierpnia. W 2020 roku rój jest już dobrze widoczny. Kiedy dokładnie przypada noc spadających gwiazd, co roku wyczekiwana przez miłośników astronomii na całym świecie? O której godzinie oglądać deszcz meteorów? Czy żeby zobaczyć spadające gwiazdy trzeba mieć teleskop?

Co to są Perseidy?

Perseidy, spadające sierpniowe gwiazdy, to rój meteorów który można obserwować na niebie od 17 lipca do 24 sierpnia. Należą do najbardziej znanych rojów meteorów. Obserwujemy je już od blisko 2000 lat. Pochodzą od komety Swifta-Tuttle'a należącej do grupy komet typu Halleya. Po raz pierwszy została zaobserwowana w lipcu 1862 roku, niezależnie przez Lewisa Swifta i Horace’a Parnella Tuttle’a – stąd jej nazwa. Co roku Ziemia przecina się z orbitą roju, powodując że małe cząsteczki – pył z warkocza komety wchodzi w ziemską atmosferę i spala się tworząc zjawisko "spadających gwiazd".

Czytaj też: Czy Księżyc lubi zaćmienia?

Kiedy oglądać Perseidy?

Choć Perseidy mogą być już widoczne wcześniej, ich maksimum przypadnie w nocy z środy na czwartek, z 12 na 13 sierpnia. Spadające gwiazdy będzie można zauważyć na niebie już od godziny 16 w środę do godziny 4.30 w czwartkowy poranek. Noc spadających gwiazd najlepiej jednak obserwować od godziny 21 w środę aż do świtu.

**

Tak dobrze widoczne Perseidy są tylko raz w roku, a więc okazja do oglądania deszczu meteorów jest tym bardziej wyjątkowa

**

Duża aktywność Perseidów będzie też w nocy z 11 na 12 sierpnia i w nocy z 13 na 14 sierpnia. Warto więc zacząć nasze obserwacje już we wtorek, a kto może sobie na to pozwolić – kontynuować w noc z środy na czwartek i w kolejną.

Jeśli pogoda dopisze – a wszystko na to wskazuje – i niebo będzie bezchmurne, widoczność powinna być bardzo dobra.

Gdzie szukać Perseidów?

Najlepiej widowisko spadających gwiazd oglądać daleko od jakiegokolwiek oświetlenia, czyli za miastem – tak, by mieć jak najlepszy widok na niebo.

Czytaj też: Sprawdź czy Księżyc może wpływać na nasze samopoczucie

Meteorów z tego roju możemy wypatrywać na północno-wschodnim horyzoncie. Spadające gwiazdy pokażą się od strony gwiazdozbioru Perseusza.

Jak obserwować Perseidy?

W nieoświetlonym miejscu zobaczymy Perseidy "gołym okiem". Niektórzy uważają, że znacznie poprawi takie obserwacje lornetka lub prosty teleskop. Czy to prawda?

- Takie zjawiska są bardzo trudne do zaobserwowania przez lornetkę lub teleskop, ze względu na to, że przelot meteoru to z reguły łuk o długości kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu stopni, a pole widzenia teleskopu lub nawet lornetki jest zbyt małe, żeby objąć tak duży obszar na sferze niebieskiej - wyjaśnia astronom z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. - Do takich celów używa się specjalistycznych, szerokokątnych kamer meteorowych, raczej niedostępnych dla miłośników astronomii.

Ciekawostki

  • Perseidy zwane są też "łzami św. Wawrzyńca", bo 10 sierpnia to dzień poświęcony temu świętemu. Z racji na to, że rozdawał on pieniądze ubogim, niektórzy uważają, że jeśli zobaczą spadające gwiazdy, ich sytuacja materialna niedługo się poprawi.
  • Wielu z nas wierzy w to, że widząc spadającą gwiazdę trzeba szybko pomyśleć sobie jakieś życzenie, a na pewno się spełni.

POLECAMY:

Najlepsze zdjęcia z MPK Poznań. To nas śmieszy i dziwi!

Uczniowie piszą, a nauczyciele płaczą! HITY KLASÓWEK

Sprawdź, czy jesteś bystry [QUIZ]

Źródło: TVN24

Zobacz też: Noc spadających gwiazd. Perseidy- czym są i jak je oglądać

(Źródło: MMOnline)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedźwiedź szuka pożywienia w koszu na odpadki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski