Perseidy sierpień 2018. Gdzie i kiedy oglądać spadające...

  Perseidy sierpień 2018. Gdzie i kiedy oglądać spadające gwiazdy?

  Milena Kochanowska

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Perseidy sierpień 2018. Gdzie i kiedy oglądać spadające gwiazdy?
  1/8
  przejdź do galerii

  Perseidy sierpień 2018. Gdzie i kiedy oglądać spadające gwiazdy? ©123RF

  Przed nami weekend Perseidów! ich maksimum przypadnie w nocy z niedzieli na poniedziałek, z 12 na 13 sierpnia. Duża aktywność Perseidów będzie jednak też w nocy z soboty na niedzielę - 11 na 12 sierpnia i z poniedziałku na wtorek, z 13 na 14 sierpnia. Warto więc zacząć nasze obserwacje już w sobotę, a kto może sobie na to pozwolić – kontynuować w noc z poniedziałku na wtorek.

  Co to są Perseidy?


  Perseidy, spadające sierpniowe gwiazdy, to rój meteorów który można obserwować na niebie od 17 lipca do 24 sierpnia. Należą do najbardziej znanych rojów meteorów. Obserwujemy je już od blisko 2000 lat. Pochodzą od komety Swifta-Tuttle'a należącej do grupy komet typu Halleya. Po raz pierwszy została zaobserwowana w lipcu 1862 roku, niezależnie przez Lewisa Swifta i Horace’a Parnella Tuttle’a – stąd jej nazwa. Co roku Ziemia przecina się z orbitą roju, powodując że małe cząsteczki – pył z warkocza komety wchodzi w ziemską atmosferę i spala się tworząc zjawisko "spadających gwiazd".

  Czytaj też: Czy Księżyc lubi zaćmienia?

  Kiedy oglądać Perseidy?


  Choć Perseidy mogą być już widoczne, ich maksimum przypadnie w nocy z niedzieli na poniedziałek 12 na 13 sierpnia. Spadające gwiazdy będzie można zauważyć na niebie już od godziny 16 w niedzielę – ale najlepsze widoki będą około północy – do 4.30 w poniedziałek.

  Duża aktywność Perseidów będzie też w nocy z 11 na 12 sierpnia i w nocy z 13 na 14 sierpnia. Warto więc zacząć nasze obserwacje już w sobotę, a kto może sobie na to pozwolić – kontynuować w noc z poniedziałku na wtorek.

  W tym roku tej nocy nie będzie przeszkadzał nam Księżyc, który znajdzie się w nowiu. A jak pogoda dopisze i niebo będzie bezchmurne widoczność powinna być bardzo dobra.

  Gdzie szukać Perseidów?


  Najlepiej widowisko spadających gwiazd oglądać daleko od jakiegokolwiek oświetlenia, czyli za miastem – tak, by mieć jak najlepszy widok na niebo.

  Meteorów z tego roju możemy wypatrywać na północno-wschodnim horyzoncie. Spadające gwiazdy pokażą się od strony gwiazdozbioru Perseusza.

  Jak obserwować Perseidy?


  W nieoświetlonym miejscu zobaczymy Perseidy "gołym okiem". Niektórzy uważają, że znacznie poprawi takie obserwacje lornetka lub prosty teleskop. Czy to prawda?

  - Takie zjawiska są bardzo trudne do zaobserwowania przez lornetkę lub teleskop, ze względu na to, że przelot meteoru to z reguły łuk o długości kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu stopni, a pole widzenia teleskopu lub nawet lornetki jest zbyt małe, żeby objąć tak duży obszar na sferze niebieskiej - wyjaśnia Wojciech Borczyk z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. - Do takich celów używa się specjalistycznych, szerokokątnych kamer meteorowych, raczej niedostępnych dla miłośników astronomii.

  Czytaj też: Jakich pamiątek z wakacji nie wolno przywozić?

  Ciekawostki

  • Perseidy zwane są też "łzami św. Wawrzyńca", bo 10 sierpnia to dzień poświęcony temu świętemu. Z racji na to, że rozdawał on pieniądze ubogim, niektórzy uważają, że jeśli zobaczą spadające gwiazdy, ich sytuacja materialna niedługo się poprawi.
  • Wielu z nas wierzy w to, że widząc spadającą gwiazdę trzeba szybko pomyśleć sobie jakieś życzenie, a na pewno się spełni.
  • Na kolejną okazję obserwacji meteorów musimy poczekać aż do 13 listopada, kiedy na nocnym niebie będzie widoczny rój meteorów zwany Leonidami.

  POLECAMY:

  Źródło: TVN24

  Zobacz też: Noc spadających gwiazd. Perseidy- czym są i jak je oglądać

  (Źródło: MMOnline)

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Gwiazdy

  Magda (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Ja oglądam w necie tutaj i jest git - są zbliżenia itd i mam gdzieś czy są chmury czy nie
  stream24.com.pl/fafae374

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo