Phishing – jakich metod używają oszuści? To może Cię słono kosztować, nie daj się nabrać! Zakupy online mogą być bezpieczne

Materiał informacyjny OLX
Otrzymałeś niepokojącą wiadomość po tym, jak wystawiłeś na sprzedaż na OLX jakiś przedmiot? To może być phishing! Internetowi oszuści czyhają na nieświadomych użytkowników, a ich metody potrafią być często zaskakująco wyrachowane. Sprawdź, jakich metod używają oszuści i co zrobić, by nie dać się zmanipulować.

Wystawiłeś przedmiot z przesyłką na OLX, ale odpowiedź od potencjalnego kupca otrzymałeś za pośrednictwem WhatsApp? To może być phishing!

Jeśli do tej pory nie wiedziałeś, czym jest phishing, pora to nadrobić.Ta wiedza może się przydać, gdy na Twojej drodze pojawi się internetowy oszust. O tym w jak przebiegły sposób działają przestępcy, przekonała się jedna z użytkowniczek portalu OLX.

Karolina za pośrednictwem serwisu OLX chciała sprzedać łyżworolki. Tuż po dodaniu ogłoszenia, odezwał się do niej potencjalny kupiec, który wysłał jej wiadomość na WhatsAppie:

Cześć, czy ogłoszenie z tego linku jest wciąż aktualne? Jestem zainteresowany kupnem.

Karolina potwierdziła aktualność oferty, po czym otrzymała link do strony internetowej, która zgodnie z zapewnieniami kupca, pozwala odebrać wpłacone pieniądze. Kobieta wpisała tam numer i datę ważności swojej karty kredytowej oraz kod CVC/CVV. Tym samym, udostępniła dane potrzebne do płatności. Oszust mógł za pomocą karty wypłacić jej oszczędności.

Phishing to metoda polegają na wyłudzeniu poufnych danych – numerów kart kredytowych, kont bankowych czy haseł do zalogowania się w bankowości elektronicznej. Przesłane wiadomości mogą również zawierać zainfekowane załączniki lub przekierowywać do strony internetowej, która rozpowszechnia szkodliwe oprogramowanie.

Oszuści w nadesłanych wiadomościach zachęcają np. do przelania pieniędzy na podany numer konta czy zmianę loginu i hasła, za pośrednictwem konkretnego linku. Oszuści internetowi wykorzystują w tym celu sfałszowane e-maile i SMS-y. Coraz częściej działają także za pośrednictwem mediów społecznościowych czy komunikatorów.

Robisz zakupy online? Zadbaj o bezpieczeństwo swoich danych – na te niepokojące zachowania powinieneś uważać

Ofiarą phishingu mogą zostać osoby robiące zakupy online, np. za pośrednictwem serwisów ogłoszeniowych takich jak OLX, o czym przekonała się bohaterka powyższej historii. Tej sytuacji można było uniknąć – na jakie zachowania powinieneś zwrócić uwagę, aby dotarł do Ciebie wymarzony przedmiot, a Twoje wrażliwe dane były bezpieczne?

W tych sytuacjach powinna Ci się zapalić czerwona lampka:

  • Ktoś obcy prosi Cię o dane karty kredytowej lub przekierowuje na stronę, która wymaga ich podania? To na pewno oszustwo!
  • Nie klikaj w linki przesłane przez obcych, zachęcające do podania danych lub logowania do konta.
  • Sprzedawca wywiera na Tobie presję, zachęcając do przelania pieniędzy w tej chwili, nalega na wpłatę ekspresową albo przekonuje, że „kto pierwszy, ten lepszy”? Uważaj – to może być oszust!
  • Bądź czujny, gdy sprzedawca lub kupiec przenosi korespondencję poza serwis, w którym nawiązaliście kontakt. Oprócz danych wysyłanych SMS-em, e-mailem, czy za pośrednictwem komunikatora, oszuści często korzystają ze stron, na których mogą pozostawić np. swój numer rachunku dostępny dla wielu osób – np. pastebin.com czy ntpd.eu – jeśli otrzymasz od sprzedającego dane do wpłaty w formie notatki w podobnym serwisie, przemyśl czy nie lepiej zrezygnować z tego zakupu.
  • Twoją uwagę powinna zwrócić także lokalizacja – jeżeli przedmiot wystawiony jest w jednej miejscowości, a jego odbiór ma nastąpić w zupełnie innym, oddalonym punkcie, miej się na baczności. Nieuczciwy sprzedawca może Cię przekonywać, że to system źle ustawił lokalizację albo musi nagle wyjechać, a oferowany przedmiot ma ze sobą. Jeżeli dodatkowo nalega na zaliczkę czy zapłacenie z góry całej kwoty, zachowaj szczególną ostrożność.

Jak chronić się przed oszustami?

Przede wszystkim – zachowaj czujność i bądź ostrożny. Nie klikaj w link czy załącznik, gdy nie masz pewności, że nadawca jest wiarygodny.

Wiadomości phishingowe często mają niepoprawną gramatykę, interpunkcję, nie zawierają polskich znaków diaktrycznych, a strony phishingowe mają niepoprawne tłumaczenie.

Pamiętaj też o tym, że bardzo mało prawdopodobne jest to, że bank czy inna instytucja poprosi Cię o podanie wrażliwych danych – haseł do logowania, numerów kart kredytowych itd., za pośrednictwem e-maila czy SMS-a. Czerwona lampka powinna Ci się zapalić również w momencie, gdy wiadomość od portalu ogłoszeniowego czy firmy kurierskiej otrzymasz za pośrednictwem komunikatora Whatsapp.

Stawiaj na sprawdzone i bezpieczne metody zakupów online

Robiąc zakupy online, stawiaj na bezpieczne i sprawdzone rozwiązania. Taką opcją są Przesyłki OLX – usługa, dzięki której możesz kupować i sprzedawać z dostawą.

Ogromną zaletą tej usługi jest fakt, że proces zakupowy jest prosty i bezpieczny. Co istotne – cały proces odbywa się w aplikacji OLX.

Korzystając z Przesyłek OLX, w trosce o bezpieczeństwo:

  • zwróć uwagę, czy adres strony zaczyna się od marketplace.olx.pl/, delivery.olx.pl/ lub przesylki.olx.pl/ (ważny jest każdy znak – często oszuści próbują zastępować kropki myślnikami lub literę “o” zerem!),
  • pamiętaj o tym, że proces kupna i sprzedaży przez Przesyłki OLX odbywa się na Twoim koncie OLX. Jedynymi innymi stronami, do których zostaniesz przekierowany, gdy chcesz zapłacić za towar, będą strona DotPay (ssl.dotpay.pl/) oraz Adyen (checkoutshopper-live.adyen.com/),
  • jeśli jesteś Sprzedającym, otrzymasz wpłatę na podane podczas pierwszej sprzedaży konto bankowe – przy Przesyłkach OLX nikt nie poprosi Cię o kod CVC/CVV Twojej karty płatniczej,
  • uważaj na wiadomości od kupującego, w których przekonuje, że już opłacił Twój przedmiot i prosi o wejście w link do rzekomego potwierdzenia Płatności OLX. Możesz być pewien, że to oszustwo, szczególnie gdy wiadomość przesyła poza OLX, np. za pośrednictwem komunikatora Whatsapp czy wiadomości SMS,
  • w procesie Przesyłek OLX nie otrzymasz żadnych SMS-ów – jeśli stanie się inaczej, bądź czujny – to może być działanie oszustów.

Zachowaj czujność w sieci – dzięki temu Twoje zakupy online będą nie tylko wygodne, ale również bezpieczne.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej, odwiedź blog OLX.pl