Pho3nix Foundation wspiera polskich sportowców

Akcja specjalna Pho3nix Foundation
Na zdjęciu od lewej: Paweł Wiesiołek, Klaudia Zwolińska, Aleksandra Mirosław, Jan Kozakiewicz
Przez pandemię wielu sportowców nie było w stanie w pełni przygotować się do najważniejszych imprez sportowych, w tym Igrzysk Olimpijskich. Dlatego Pho3nix Foundation zdecydowała się ich wesprzeć przekazując naszym 22 utalentowanym zawodnikom ponad milion złotych.

Pho3nix Foundation to organizacja społeczna stworzona przez Sebastiana Kulczyka. Jej celem jest wspieranie na całym świecie najbardziej uzdolnionych sportowo dzieci i młodzieży, dla których ograniczenia materialne są główną barierą, by wykorzystać swój potencjał. Fundacja prowadzi szereg inicjatyw edukacyjnych i społecznych popularyzujących aktywność fizyczną. Oferuje również kompleksowe, szyte na miarę programy profesjonalnego rozwoju utytułowanych młodych sportowców.

- Sport od zawsze był moją pasją, ale również źródłem inspiracji, która dała początek Pho3nix Foundation – wyjaśnia jej założyciel. – Miałem szczęście poznać wybitnych sportowców. Historie ich życia to inspirujące opowieści o zwycięstwach, pokonywaniu własnych słabości i ograniczeń oraz o tym, że ciężka praca i determinacja to trudna, ale i jedyna droga do mistrzostwa. Uświadomiłem sobie wtedy, jak często na tej drodze do sukcesu i rozwoju stają bariery natury materialnej lub społecznej, których nawet najbardziej utalentowane dzieci i ich rodziny nie pokonają bez wsparcia. Dlatego, aby realizować projekty, których wspólnym mianownikiem jest sport i pomoc dzieciom, powstała Pho3nix Foundation. Wierzę, że odmieniając los tych dzieci, stworzymy szlachetniejsze oblicze sportu, a tym samym zmienimy świat na lepsze – zapewnia Sebastian Kulczyk.

Pho3nix Athletes Program to najnowszy projekt fundacji. Powstał w związku z odroczonymi z powodu pandemii koronawirusa Igrzyskami Olimpijskimi w Tokio. Dla części sportowców to dodatkowy rok, by jeszcze lepiej przygotować się do najważniejszych imprez sportowych, jednak są i tacy, dla których to kolejne 12 miesięcy koniecznych wydatków przy mocno ograniczonych startach. Dlatego fundacja postanowiła podzielić na wybrańców ponad milion złotych. Opieką objęła 22 sportowców, choć do projektu zgłosiło się aż 400.

Kluczowe przy zakwalifikowaniu się do projektu było zaangażowanie społeczne kandydatów oraz indywidualne historie ich sukcesów sportowych. I tak beneficjentem została m.in. Marta Dzieciątkowska. 22-letnia thriathlonistka kilka lat temu miała poważny wypadek, doznała złamania kręgosłupa. W ramach rehabilitacji trafiła na basen, co przerodziło się w zawodowstwo. Dorzuciła do tego bieganie i jazdę na rowerze i jest o krok od zakwalifikowania się na igrzyska. Również Tomasz Kaczor idealnie wpisuje się w symbol fundacji, czyli mitycznego Feniksa. 31-letni kajakarz na igrzyskach już był, w Londynie w 2012 r., ale sukcesu nie osiągnął. Te przyszły później. Od tamtego czasu został wielokrotnym medalistą mistrzostw Europy, a w 2019 r. został wicemistrzem świata w jedynce. Po tamtym sezonie… zakończył karierę i podjął pracę na fermie indyków, by móc utrzymać rodzinę. Pomoc fundacji okazała się wielkim wsparciem w powrocie do rywalizacji na wodzie i nie zdziwimy się, jeśli w Tokio popłynie w finale.

W Japonii mamy nadzieję, zobaczyć też Natana Węgrzyckiego - Szymczyka. 26-letni wioślarz z Krakowa oprócz siódmego miejsca w finale jedynek podczas Igrzysk w Rio de Janeiro w 2016 r. i wicemistrzostwa Europy w 2020 r., może się pochwalić dyplomami trzech uczelni wyższych: Cambridge, Berkley oraz UJ. Dla najmłodszych wzór do naśladowania. Tym bardziej, że fundacja realizuje też wiele projektów edukacyjnych w szkołach na terenie całej Polski - Pho3nix Kids. To szereg działań zachęcających dzieci do regularnego ruchu. Jedną z najbardziej wartościowych inicjatyw było nagranie ponad 100 filmów z ćwiczeniami, które były wsparciem dla szkół i nauczycieli w organizacji zajęć wychowania fizycznego w okresie zdalnego nauczania. W działaniach fundacji nie brakuje także projektów inspirujących szkoły do rywalizacji na aktywność, a w ich ramach placówki odwiedzają sportowcy z drużyny Pho3nixa.

Jednym z nich jest Bartosz Stabno, kajakarz i pierwszy sportowiec objęty wsparciem Pho3nix Foundation. Do momentu wybuchu pandemii uczestniczył w sportowych warsztatach z udziałem w sumie ponad 12 tysięcy dzieci z całej Polski. – Pomysł jest bliski mojemu sercu, bo po zakończeniu kariery chciałbym uczyć dzieci kajakarstwa. Podczas spotkań opowiadałem o swojej dyscyplinie i wspólnie wykonywaliśmy ćwiczenia. Informacje zwrotne były bardzo fajne i przede wszystkim widziałem, że dzieci były zainteresowane – wspominał mistrz Polski w konkurencji K1 na swoim koronnym dystansie 1000 m, który realizację misji Pho3nix Foundation łączył z przygotowaniami do najważniejszych imprez kwalifikacyjnych do Igrzysk.

- W ubiegłym roku całe nasze sportowe życie postawione było na głowie. Moim celem było wywalczenie kwalifikacji olimpijskiej na jedynce. Ten cel cały czas przede mną i wciąż czekam na majowe europejskie regaty kajakowe w węgierskim Szeged, gdzie będę mógł pokazać swoje olimpijskie możliwości. Ale może właśnie cierpliwość połączona z zawziętością i ciężkimi warunkami hartują ducha sportowej rywalizacji – wierzy 31-letni poznaniak, który trenuje poza kadrą, a do tegorocznych wyzwań przygotowywał się we Włoszech.

- Fundacja prowadzi wiele inicjatyw edukacyjnych i społecznych, popularyzujących aktywność fizyczną wśród dzieci i młodzieży, takich jak Aplikacja Pho3nix Kids, Pho3nix Active School, czy Sportowe Warsztaty Pho3nix – wylicza członek zarządu organizacji Wojciech Kruczyński i uzupełnia: – Wierzymy, że wartości związane ze sportem odgrywają kluczową rolę w rozwoju osobistym każdego człowieka. Budują jego charakter od najmłodszych lat i wyrabiają nawyki, pomocne na każdej płaszczyźnie życia. Najwłaściwszą inspiracją i zarazem wzorem do naśladowania dla młodego pokolenia mogą być najlepsi sportowcy, którzy walczą o medale i dostarczają nam tylu wspaniałych, wielkich emocji.

Przykładów takich zawodników nie trzeba daleko szukać. W drużynie Pho3nixa jest Radosław Kawęcki, czyli jeden z najlepszych polskich pływaków w historii, wielokrotny medalista Mistrzostw Świata i Europy. Ponadto jedna z najbardziej utalentowanych cyklistek torowych Daria Pikulik, Mistrzyni Świata juniorów i trzecia zawodniczka Mistrzostw Świata w poprzednim roku. Z kolei wieloboista Paweł Wiesiołek dołączenie do zespołu uczcił brązowym medalem halowych Mistrzostw Europy, które na początku marca odbyły się w Toruniu.

– Wsparcie, które otrzymałam od Pho3nix Foundation, nie jest bynajmniej drogą na skróty. To ogromna pomoc, która pozwala skupić się na wyznaczonym celu i zarazem motywuje do jeszcze większej pracy i wysiłku – podsumowała Aleksandra Mirosław, która wraz ze wspinaczką sportową zadebiutuje na Igrzyskach w Tokio.

Zawodnicy Pho3nix Athletes

Łącznie drużynę Pho3nixa tworzy 22 sportowców z 14 dyscyplin.

Tomasz Kaczor, 31-letni kajakarz; Natan Węgrzycki-Szymczyk, 26-letni wioślarz z Krakowa; Bartosz Stabno, kajakarz i pierwszy sportowiec objęty wsparciem Pho3nix Foundation; Radosław Kawęcki, jeden z najlepszych polskich pływaków w historii, wielokrotny medalista Mistrzostw Świata i Europy; cyklistka torowa Daria Pikulik, mistrzyni świata juniorów i trzecia zawodniczka Mistrzostw Świata w poprzednim roku; wieloboista Paweł Wiesiołek, brązowy medalista halowych Mistrzostw Europy, które na początku marca odbyły się w Toruniu; Sandra Drabik, Mistrzyni Świata w boksie amatorskim; Marta Dzieciątkowska, Mistrzyni Polski w triathlonie; Martyna Galant, medalistka Mistrzostw Europy do lat 23 w biegu na 1500 m; Dominika Kossakowska, pływanie; Jan Kozakiewicz, pływanie; Katarzyna Krawczyk, srebrna medalistka Igrzysk Europejskich w zapasach; Anna Maliszewska, Mistrzyni Świata w pięcioboju nowoczesnym; Aleksandra Mirosław, Mistrzyni Świata we wspinaczce sportowej; Filip Prokopyszyn, medalista Mistrzostw Europy w kolarstwie torowym; Kacper Stokowski, juniorski rekordzista świata w pływaniu; Bartłomiej Stój, Mistrz Europy juniorów w rzucie dyskiem; Adrianna Sułek, medalistka Mistrzostw Świata juniorek w siedmioboju; Aleksandra Tecław i Justyna Kiryła, medalistki Mistrzostw Świata w kolarstwie tandemowym; Julia Walczyk, Mistrzyni Świata juniorów w szermierce; Klaudia Zwolińska, Mistrzyni Świata juniorów w kajakarstwie górskim.

Więcej informacji o Pho3nix Foundation: https://pho3nixfoundation.com/pl

Materiał oryginalny: Pho3nix Foundation wspiera polskich sportowców - Dziennik Bałtycki

Dodaj ogłoszenie