Piątkowo: Wielkie bloki będą bohaterem filmów

  Piątkowo: Wielkie bloki będą bohaterem filmów

  Marta Danielewicz

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Piątkowo: Wielkie bloki będą bohaterem filmów

  Piątkowo: Wielkie bloki będą bohaterem filmów ©Karolina Sikorska

  Chcą stworzyć mapę osiedla Bolesława Chrobrego, z najważniejszymi jego punktami. Po co? By nagrać te miejsca i stworzyć audiowizualne przewodniki po Piątkowie w ramach projektu Bloki Animacji
  Piątkowo: Wielkie bloki będą bohaterem filmów

  Piątkowo: Wielkie bloki będą bohaterem filmów ©Karolina Sikorska

  Najpierw nagrywali dźwięki osiedla Bolesława Chrobrego: śpiew ptaków, odgłos przejeżdżających samochodów, rozmowy ludzi. W ten weekend ruszają w głąb osiedla, by poznać wszystkie jego zakamarki. Chcą stworzyć mapę fyrtla, z najważniejszymi jego punktami. Po co? By następnie stworzyć wizualne przewodniki po Piątkowie .

  - Bloki Animacji to projekt kulturalno-edukacyjny, towarzyszący festiwalowi filmów animowanych Animator - tłumaczy Sylwia Czubała, realizująca warsztaty .
  - W najbliższą sobotę zamienimy się w reporterów terenowych i będziemy zachęcać mieszkańców do snucia opowieści. W kolejnych tygodniach chcemy z socjologiem stworzyć podręczne mapy ulubionych i tych najważniejszych miejsc na os. Chrobrego.

  Podczas kolejnych warsztatów mieszkańcy mają przede wszystkim poznawać i odkrywać coraz więcej sekretów swojego fyrtla, ale także poznawać się ze sobą nawzajem i oczywiście kręcić filmy. Zwieńczeniem Bloku Animacji ma być wystawa plenerowa, która zostanie pokazana szerszej publiczności w lipcu. Pomysłodawczyniami akcji są Joanna Stankiewicz i Karolina Sikorska.

  - Kwiecień to taki etap diagnostyczny. W maju natomiast ruszamy w osiedle z całym sprzętem i razem z artystami. Kto będzie bohaterem filmów? Czy bloki, czy zieleń, czy sami mieszkańcy - o tym zdecydują ludzie, którzy tu żyją i którzy wezmą udział w warsztatach - mówi Karolina Sikorska. - Na zakończenie cyklu chcemy zorganizować dwudniową wystawę plenerową, podczas której zaprezentujemy końcowy efekt naszych warsztatów.

  Także od maja ma ruszyć na osiedlu Bolesława Chrobrego kino plenerowe. W wybrane weekendy na zielonych placach, pomiędzy blokami będą wyświetlane filmy animowane.

  Dlaczego Bloki Animacji realizowane są na osiedlu Chrobrego? - Na Piątkowie dostrzegliśmy niewiele działań edukacyjno-kulturalnych. Działa tu dom kultury, ale i tak większość mieszkańców decyduje się na udział w przedsięwzięciach realizowanych w centrum miasta, a nasz projekt ma być pewną alternatywą dla mieszkańców - mówi Sylwia Czubała.

  - Duże blokowiska są specyficzne. Wydawać by się mogło, że tu wszyscy są dla siebie obcy, ale my staramy się to zweryfikować. Co więcej, zależy nam na poznawaniu ze sobą mieszkańców. To też - mamy nadzieję - dobry przykład integracji społecznej i wykorzystania sztuki jako narzędzia zmiany społecznej- dodaje Karolina Sikorska.

  Udział w warsztatach i całym przedsięwzięciu jest darmowy. Najbliższe spotkanie zaplanowane jest na godz.11.30 os. Chrobrego w tę sobotę, 9 kwietnia. Więcej informacji na stronie: www.facebook.com/blokianimacji.  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo