Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pięciu chętnych do prywatyzacji Orzechowa

Piotr Talaga
Do rokowań dopuszczonych zostanie maksymalnie trzech wybranych inwestorów. Ocenie podlegać będą przede wszystkim zaoferowana cena (wartość aportu), gwarantowany okres zatrudnienia dla załogi oraz planowane inwestycje.
Do rokowań dopuszczonych zostanie maksymalnie trzech wybranych inwestorów. Ocenie podlegać będą przede wszystkim zaoferowana cena (wartość aportu), gwarantowany okres zatrudnienia dla załogi oraz planowane inwestycje. Sławomir Seidler/archiwum
Ostatnie czynne przedsiębiorstwo państwowe w Wielkopolsce (funkcjonujące pod nadzorem wojewody) rozpoczęło proces prywatyzacji. Zakupem Orzechowskich Zakładów Przemysłu Sklejek zainteresowanych jest pięciu inwestorów.

CZYTAJ TEŻ:
Orzechowo: Prywatyzacja to jedyna szansa
Ostatnia Barbórka przed prywatyzacją
Sprzedaż MPGM w 2012 roku. Prezydent Grobelny rozmawiał z załogą

Prywatyzacja OZPS rozpoczęła się praktycznie dopiero w pod koniec ubiegłego roku. Poprzedziła ją analiza. Na jej podstawie zdecydowano o bezpośredniej ścieżce prywatyzacyjnej w trybie sprzedaży lub wniesienia przedsiębiorstwa do spółki.

Do końca grudnia potencjalni inwestorzy mieli czas na udzielenie odpowiedzi na zaproszenie do rokowań.

- Wpłynęło pięć zgłoszeń - informuje Anna Czuchra z biura prasowego Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu. - W styczniu, powołana do tego celu komisja, rozpatrzyła je pod kątem spełnienia warunków określonych w ogłoszeniu.

W poniedziałek wszystkie firmy zostały poinformowane o dopuszczeniu do badania dokumentów OZPS. Są to "Sklejka-Pisz" Paged, konsorcjum Kornix i Kornix Forest, Sklejka-Eko, Firma Handlowa Smętek oraz konsorcjum Przedsiębiorstwa Wielobranżowego Poz-Inbud i Energo-piec. Tylko ten ostatni oferent nie działa w branży drzewnej.

Kolejnym etapem prywatyzacji będzie przekazanie inwestorom memorandum informacyjnego, oględziny firmy. Następnie oferenci zostaną zobowiązani do przedstawienia wiążących warunków umowy sprzedaży lub wniesienia przedsiębiorstwa do spółki.

Do rokowań dopuszczonych zostanie maksymalnie trzech wybranych inwestorów. Ocenie podlegać będą przede wszystkim zaoferowana cena (wartość aportu), gwarantowany okres zatrudnienia dla załogi oraz planowane inwestycje.

- Atutem przedsiębiorstwa jest poprawiająca się jego kondycja finansowa - twierdzi Tomasz Stube, rzecznik prasowy wojewody. _- Nie bez znaczenia jest także stanowisko załogi, która ma świadomość, że prywatyzacja jest nie tylko koniecznością, ale i szansą dla tej firmy.

Sytuacja orzechowskich zakładów nie była wcale tak dobra. W ostatnich latach miały one problemy finansowe, których przyczyna związana była z kryzysem w branżach meblarskiej, budowlanej i motoryzacyjnej (zakłady produkują m.in. sklejkę antypoślizgową, przeznaczoną do wykonywania podłóg pojazdów, przyczep bądź naczep oraz materiały konstrukcyjne ścian bocznych).
Ubiegły rok był jednak znacznie lepszy. Firma wypracowała zysk netto, który na koniec listopada 2011 r. wynosił ponad 800 tys. zł.

Poprawa koniunktury, korzystny kurs euro to tylko część przyczyn, które wpłynęły na ten wynik finansowy. Nie bez znaczenia była także konsekwentna realizacja przyjętego programu gospodarczego.

OZPS wiele lat czekały na prywatyzację. Obecnie jest to jedyne działające przedsiębiorstwo państwowe pod nadzorem wojewody wielkopolskiego. Jedną z przyczyn późnego rozpoczęcia procesu prywatyzacji były nieuregulowane stany prawne. Udało się je ostatecznie uporządkować, co także przyczyniło się do wzmocnienia pozycji Orzechowskich Zakładów Przemysłu Sklejek i wiarygodności tej firmy w kontaktach z kontrahentami i bankami kredytującymi.

- Termin zakończenia procedury prywatyzacyjnej przy tylu inwestorach jest obecnie trudny do przewidzenia - twierdzi Anna Czuchra. - Z pewnością będzie to zależeć od jakości złożonych ofert, ilości wnoszonych uwag przez inwestora do projektów umów, a także od stanowiska ministra Skarbu Państwa.

Chcesz skontaktować się z autorem? [email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski