Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piękny pałac we Wrześni zachwyca nawet Magdę Gessler! Poznaj mroczną legendę Pałacu na Opieszynie pod Poznaniem i zobacz zdjęcia

Weronika Błaszczyk
Weronika Błaszczyk
Zespół pałacowy usytuowany jest na terenie dawnej wsi dworskiej Opieszyn, obecnie włączonej w granice miasta. W południowej części Opieszyna istniała rezydencja ówczesnych właścicieli Wrześni i okolic - możnego rodu Porajów-Różyców, wzmiankowana po raz pierwszy w 1472 r. Zobacz zdjęcia  ---->
Zespół pałacowy usytuowany jest na terenie dawnej wsi dworskiej Opieszyn, obecnie włączonej w granice miasta. W południowej części Opieszyna istniała rezydencja ówczesnych właścicieli Wrześni i okolic - możnego rodu Porajów-Różyców, wzmiankowana po raz pierwszy w 1472 r. Zobacz zdjęcia ---->Igor Chudziński
Obecnie Pałac na Opieszynie w położonej kilkadziesiąt kilometrów od Poznania Wrześni to luksusowy hotel i restauracja z przepysznym jedzeniem, którym zachwyca się nawet Magda Gessler. Jednak nie zawsze tak było! Do niedawna budynek ten popadał w ruinę i był tylko wspomnieniem dawnej świetności. Z pałacem oraz parkiem na terenie którego leży posiadłość związana jest także pewna mroczna legenda. Poznaj historię Pałacu na Opieszynie i zobacz zdjęcia!

Spis treści

Historia Pałacu na Opieszynie we Wrześni

Pałac na Opieszynie położony jest w leżącej około 50 km od Poznania Wrześni.

Zespół pałacowy usytuowany jest na terenie dawnej wsi dworskiej Opieszyn, obecnie włączonej w granice miasta. W południowej części Opieszyna istniała rezydencja ówczesnych właścicieli Wrześni i okolic - możnego rodu Porajów-Różyców, wzmiankowana po raz pierwszy w 1472 r.

W następnych stuleciach Września często zmieniała właścicieli. W XVII w., kiedy majętność należała do Działyńskich, skromną curię opieszyńską zastąpiono okazałym dworem. Dobra wrzesińskie wraz z Opieszynem nabył około 1750 roku od rodu Gniazdowskich Maciej Poniński. W swej obecnej postaci pałac został wybudowany około 1870 roku dla Edwarda hrabiego Ponińskiego.

Po II wojnie światowej w 1945 budowlę przejęła Powiatowa Męska Szkoła Gospodarstwa Wiejskiego. Teren wokół pałacu stracił swoje pierwotne rozplanowanie, fosa została zasypana, część budynków rozebrano. Na ich miejscu wybudowano szkołę podstawową i amfiteatr. Obecnie w pałacu mieści się restauracja i hotel "Pałac na Opieszynie".

Pałac na Opieszynie: położenie i wygląd

Usytuowany w rozległym parku krajobrazowym (obecnie Park Miejski im. Dzieci Wrzesińskich), pałac składa się z budynku głównego oraz znacznie oddalonych dwóch bocznych segmentów. Park został oddzielony fosą od czworobocznego dziedzińca, otoczonego budynkami administracyjnymi i zabudowaniami gospodarczymi.

Wizyta Magdy Gessler

Na początku marca 2023 roku popularna restauratorka i celebrytka Magda Gessler przeprowadzała swoje kuchenne rewolucje w jednej z poznańskich restauracji. Na czas pobytu w Wielkopolsce gwiazda zatrzymała się właśnie w Pałacu na Opieszynie. Restauratorka była zachwycona tym miejscem, swój zachwyt wyraziła w mediach społecznościowych.

- Dopieszczona w cudownym pałacu, niesamowita dbałość o szczegóły i detale. Wyspana w wygodnym łóżku i obłędnej pościeli. Och co to za miejsce!

- napisała na Instagramie Magda Gessler.

Wizytą celebrytki wrzesińska restauracja pochwaliła się także na Facebooku.

Mroczna legenda Pałacu na Opieszynie

Z pałacem we Wrześni związana jest pewna dramatyczna legenda.

Opowieść dotyczy okresu panowania Ponińskich na Opieszynie. Młody hrabia zakochał się w garderobianej Magdzie. Młodzi musieli ukrywać swoje uczucia, spotykali się ukradkiem na miłosne schadzki daleko od pałacu. Magda zaszła w ciążę, a gdy przekazała nowinę hrabiemu, ten ją odrzucił, ponieważ był już wtedy zaręczony z bogatą hrabianką i para planowała ślub.

Magda urodziła synka w dniu ślubu pary. Na wesele przybyło mnóstwo dostojnych gości, a wieczorem zabawa przeniosła się z pałacu do położonego nieopodal parku. Magda pełna przerażenia i obłędu z maleńkim synkiem na rękach z daleka przyglądała się zabawie, kiedy wszyscy goście poszli spać, podeszła do weselnego słupa, zdjęła z niego szarfę i owinęła wokół szyi synka i zacisnęła. Dziecko zmarło. Magda pochowała dziecko pod weselnym słupem, po czym sama popełniła samobójstwo.

Po weselu hrabia kazał wykopać słup i posadzić na jego miejscu platan, gdy sadzono drzewo natrafiono na zwłoki niemowlęcia, hrabia polecił zostawić je na miejscu. Dziś platan jest ogromny, legenda głosi, że jeśli zerwiemy z niego liść w dniu śmierci Magdy i dziecka, kapie z niego krew, a w księżycowe noce zjawa krąży wokół drzewa.

Oto historia Pałacu na Opieszynie. Zobacz jak dziś wygląda posiadłość na zdjęciach w naszej galerii

W Wielkopolsce nie brakuje pięknych pałaców i tajemniczych dworów. W jakim są stanie i jak wyglądają w środku? Wybierz się z nami na małą wirtualną wycieczkę do kilku z nich. Zobacz też:

Obserwuj nas także na Google News

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Zobacz też:

Lata mijały, a budynek po dawnym supermarkecie Tesco na poznańskim Wilczaku świecił pustkami. Zobacz zdjęcia ---->

Dawniej kupowały tam tłumy, później przez lata popularna gal...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski