Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwsza drużyna blind footballu w Wielkopolsce rozpoczęła swój trening. Trenerzy mają ambitne plany

Natalia Krawczyk
Natalia Krawczyk
Treningi będą prowadzić Grzegorz Jakubowski i Krzysztof Apolinarski.
Treningi będą prowadzić Grzegorz Jakubowski i Krzysztof Apolinarski. archiwum Grzegorza Jakubowskiego
Blind football staje się coraz bardziej popularnym sportem wśród osób niewidomych lub z częściową dysfunkcją wzroku. Pierwszy trening sekcji Warty Poznań odbędzie się 18 listopada na zadaszonym boisku ze sztuczną trawą w Szkole Podstawowej przy ul. Brandstaettera 6.

Sekcja blind footballu Warty Poznań to pierwsza drużyna w Wielkopolsce i piąta w całym kraju. W przypadku tej dyscypliny każdy zespół składa się z czterech zawodników grających w polu z opaskami na oczach i widzącego bramkarza. Zawodnicy przy pomocy słuchu orientują się, gdzie jest piłka, ponieważ przy każdym ruchu wydaje dźwięki. Z kolei lokalizują się przy użyciu zwrotu "voy", co z języka hiszpańskiego znaczy "idę".

- Chcielibyśmy bardzo w najbliższym czasie ruszyć drogą drużyn z Zabrza i Bielska-Białej

– zaznaczają trenerzy. Jak powiedział nam Grzegorz Jakubowski, koordynator regionu Wielkopolska, do drużyny można dołączyć w każdym momencie.

Boisko, na którym będą odbywać się treningi poznańskiej drużyny jest zadaszone i całoroczne, ze sztuczną nawierzchnią. Trenerzy zapraszają do gry zarówno niewidomych, jak i osoby z wadą wzroku, a także osoby, które zechcą pomóc przy treningach czy nawet zostać przewodnikiem - tzw. zabramkowym.

- Dla większości osób jest to pierwszy kontakt z tego typu dyscypliną. Już zgłaszają się pierwsze osoby do gry, jak również wolontariusze. Ponadto wspierają nas ciekawi ambasadorowie. Wśród nich są: Piotr Reiss, Krzysztof Kotorowski, Grzegorz Rasiak, Tomasz Magdziarz, Szymon Ziółkowski, Justyna Franieczek, Róża Gumienna, jak również zespół muzyczny Lombard i Kabaret Czesuaf

– tłumaczy Grzegorz Jakubowski, który wraz z Krzysztofem Apolinarskim zainicjował utworzenie pierwszej drużyny Blind Footballu w Wielkopolsce.

- Kilka lat temu byłem bramkarzem w Reprezentacji POLSKI i menadżerem kadry. Z drużyną się rozstałem wiele lat temu, lecz gdy przeprowadziłem się do Rawicza, wyszedłem z inicjatywą trenowania drużyny w Poznaniu. Być może za kilka miesięcy powstanie pełnoprawna liga krajowa, na wzór tej w AMP FUTBOLU

– dodaje.

Jak zauważa, początkowo zawodnicy będą uczyć się, czym jest piłka nożna niewidomych i jakie obowiązują zasady. Zanim rozegrają swój pierwszy mecz może minąć nawet pół roku, ale ważny jest sam fakt integracji i dobrej zabawy. Warto pamiętać, że sport niepełnosprawnych to nie tylko pasja, ale też praca nad kondycją fizyczną i walka z własnymi ograniczeniami.

Treningi będą odbywały się w każdy piątek od godziny 16.30 do 18.30.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski