Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwsza pomoc w nagłych wypadkach

Milena Kochanowska
Pierwsza pomoc w nagłych wypadkach: bardzo ważna jest spokojna ocena stanu poszkodowanego
Pierwsza pomoc w nagłych wypadkach: bardzo ważna jest spokojna ocena stanu poszkodowanego 123 RF
Pierwsza pomoc w nagłych wypadkach: Najczęstszym powodem niepodejmowania próby ratowania czyjegoś życia jest strach i brak wiedzy o tym, co robić. Warto pokonać ten strach!

Pierwsza pomoc w nagłych wypadkach – decydują pierwsze minuty!
Na co dzień zazwyczaj nawet nie myślimy o tym, że możemy znaleźć się w sytuacji, w której będziemy musieli szybko zareagować i próbować ratować życie drugiemu człowiekowi. Dlatego zaskoczeni taką sytuacją, zwykle nie podejmujemy nawet takiej próby ograniczając się co najwyżej do wezwania pogotowia i czekania na przyjazd karetki. W wielu przypadkach jednak, ten czas może zaważyć na tym, czy życie poszkodowanego zostanie uratowane.
Specjaliści podkreślają, że w udzielaniu pierwszej pomocy najistotniejsze są pierwsze 3 do 5 minut i to one odgrywają decydującą rolę w walce o życie. Im szybsze jest udzielenie pierwszej pomocy, tym większe szanse na wygranie tej walki.

Pierwsza pomoc w nagłych wypadkach – nie bójmy się konsekwencji!
A jednak większość z nas w takiej sytuacji paraliżuje strach. Nie udzielamy pomocy, bo nie bardzo wiemy co powinniśmy zrobić, a wobec tego obawiamy się, że zaszkodzimy poszkodowanemu. Powinniśmy więc uświadomić sobie, że w takim przypadku możemy zaszkodzić właśnie poprzez nieudzielenie pomocy. Nie bójmy się także tego, że zostaniemy pociągnięci do odpowiedzialności w razie niepowodzenia, bo jak dotąd nikt nie został ukarany za nieprawidłowe udzielenie pierwszej pomocy.


Pierwsza pomoc w nagłych wypadkach – ważna każda minuta!

Bez natychmiastowej reakcji, pacjent z zatrzymaniem krążenia nie ma szans na przeżycie – podkreślają lekarze. W przypadku zatrzymania akcji serca i nieudzielenia pierwszej pomocy szanse na uratowanie życia spadają nawet o 10-12 proc. co minutę, a po 2-4 minutach bez wykonywania oddechów ratowniczych znajdujące się we krwi rezerwy tlenu wyczerpują się. Każda minuta naszego strachu skraca więc w takiej sytuacji czyjeś życie.


Pierwsza pomoc w nagłych wypadkach – spokojna ocena stanu poszkodowanego!

– Na temat udzielania pierwszej pomocy już z kilkuletnimi dziećmi powinni rozmawiać rodzice, a w szkołach powinno być jak najwięcej zajęć na ten temat – mówi Ewa Schütz-Kowalska, lekarz poradni ogólnej w Poznaniu. – Im więcej wiedzy, tym mniej strachu. Niezwykle ważna jest spokojna ocena stanu człowieka. Być może tylko stracił przytomność, ale oddycha, a jego serce pracuje. Tylko wówczas, gdy stwierdzimy brak oddechu i czynności serca powinniśmy przystąpić do resuscytacji krążeniowo-oddechowej, czyli co dwa wdechy zrobić 30 uciśnięć klatki piersiowej. Czasem pierwsza pomoc może polegać tylko na tym, że poszkodowanemu trzeba na przykład pomóc się podnieść lub okryć go czymś ciepłym do czasu przyjazdu karetki. Sytuacje mogą być różne.


Pierwsza pomoc w nagłych wypadkach – odpowiednie powiadomienie służb!

Pamiętajmy również o tym, że bardzo ważna jest umiejętność odpowiedniego powiadomienia służb o zaistniałym przypadku. Trzeba udzielać krótkich i jak najbardziej precyzyjnych wskazówek, co do objawów poszkodowanego i miejsca, w które dojechać ma pomoc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski