Pierwsza rocznica katastrofy smoleńskiej za rządów PiS....

  Pierwsza rocznica katastrofy smoleńskiej za rządów PiS. Pierwsza z takim rozmachem [VIDEO]

  Damian Witek (AIP)

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  1/9
  przejdź do galerii

  ©Grzegorz Jakubowski

  Uroczystości upamiętniające katastrofę z 10 kwietnia 2010 roku jeszcze nigdy nie były obchodzone z takim rozmachem. Najważniejsze wydarzenia odbędą się w niedzielę z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy i Jarosława Kaczyńskiego.
  Wprawdzie będzie to już kolejna rocznica katastrofy smoleńskiej, ale pierwsza po objęciu władzy przez Prawo i Sprawiedliwość. To właśnie z tej partii wywodził się Lech Kaczyński, jedna 96 ofiar tamtych tragicznych wydarzeń.

  Katastrofa smoleńska | 6. rocznica katastrofy smoleńskiej | Obchody w Warszawie

  Źródło: AIP/x-news


  Obchody zostaną zorganizowane nie tylko ze strony rządowej, ale swój udział zapowiedział również prezydent Andrzej Duda.
  Uroczystości rozpoczną się w nadchodzącą niedzielę z samego rana. W wielu miastach przygotowano rozmaite wydarzenia, ale najważniejsze odbędą się w Warszawie.

  RUSZA PROCES PIĘCIU OSÓB OSKARŻONYCH O NIEDOPEŁNIENIE OBOWIĄZKÓW PRZY ORGANIZACJI LOTU DO SMOLEŃSKA


  O godzinie 8.00 w warszawskim kościele seminaryjnym pw. Wniebowzięcia NMP i św. Józefa Oblubieńca odprawiona zostanie Msza Święta. W jej trakcie wierni będą się modlić w intencji ofiar katastrofy. Świątynia znajduje się w sąsiedztwie Pałacu Prezydenckiego, dlatego po zakończeniu mszy zgromadzeni tam przejdą w Marszu Pamięci przed pałac.

  Między 8.41 a 16.55 przewidziano szereg wydarzeń przed Pałacem Prezydenckim oddających cześć zmarłym, przypominającym ich dokonania i zasługi dla kraju. W samo południe zostanie odprawiona modlitwa Anioł Pański w ich intencji. Następnie czuwający tam ludzie obejrzą blok filmowy, prezentujący sylwetki zmarłych. Zostaną wyemitowane głównie produkcje „Gazety Polskiej”, m. in. „Mgła” (2010) i „Pogarda” (2011) wyreżyserowane przez Joannę Lichocką i Marię Dłużewską. Lichocka jest obecnie posłanką PiS.

  ANTONI MACIEREWICZ O ŚLEDZTWIE SMOLEŃSKIM: UKRYWANO FAKTY, KTÓRE NIE BYŁY DOTĄD BADANE [VIDEO]


  Wiadomo też, że tego samego dnia ok. godziny 17 na elewacji południowej oficyny Pałacu Prezydenckiego odsłonięta zostanie tablica upamiętniająca Lecha Kaczyńskiego. Na niej widnieć będzie jego wykształcenie, opisana działalność opozycyjną, dokonania polityczne oraz tragiczna śmierć. Wyżej przeniesiona zostanie tablica poświęcona Fryderykowi Chopinowi. Odsłonięcie jej poprzedzi przemówienie prezydenta Andrzeja Dudy.

  Późnym wieczorem, po godzinie 21, pojawi się Jarosław Kaczyński, prezes PiS. Jak co roku zabierze głos i wspomni ofiary katastrofy smoleńskiej.

  Jeszcze w marcu prezydent zapowiedział, że 10 kwietnia przed Pałacem Prezydenckim stanie rocznicowa instalacja.
  Jak dowiedziała się Agencja Informacyjna Polska Press żadna z partii opozycyjnych nie dostała zaproszenia na uroczystości przed Pałacem Prezydenckim. W większości członkowie tych klubów wezmą udział w kameralnych obchodach na cmentarzach w całej Polsce i na warszawskich Powązkach, gdzie będzie również Andrzej Duda. - Uważamy, że PiS zbyt upolitycznił tę rocznicę. My zaś chcemy to odwrócić i nadać jej apolityczny charakter – powiedział Jan Grabiec, rzecznik prasowy Platformy Obywatelskiej.

  [FILM SMOLEŃSK] PREMIERA FILMU "SMOLEŃSK" PRZEŁOŻONA


  Dzień wcześniej, w sobotę 9 kwietnia, zwolennicy PiS spotkają się przed Ambasadą Rosji w Warszawie. Wyrażą w ten sposób swoje poparcie dla działań rządu Beaty Szydło i Antoniego Macierewicza w kwestii wyjaśnienia przyczyn katastrofy. Zrobią to dlatego, że ich zdaniem, nastąpił wreszcie odpowiedni moment, aby to uczynić. Akcję organizuje otwocki klub „Gazety Polskiej”.
  Na początku lutego 2016 roku Antoni Macierewicz, szef resortu obrony narodowej, powołał podkomisję, która ma zadanie wyjaśnić na nowo przyczyny katastrofy Tu–154 pod Smoleńskiem. Uzupełniła ona o 18 członków istniejącą już komisję.

  Od katastrofy smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 r. minęło niespełna 6 lat. Od tamtego momentu członkowie PiS, a w szczególności Antoni Macierewicz nieprzerwanie podważają wiarygodność raportów Międzypaństwowego Komitetu Lotniczego (MAK) i Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego, zwaną też komisją Jerzego Millera. Podstawowym zarzutem było to, że wrak zniszczonego samolotu TU-154 dalej znajduje się w Rosji i niemożliwe jest jego dokładne zbadanie. Macierewicz mówił, że prawdziwe przyczyny katastrofy nie zostaną podane do informacji publicznej, dopóki nie zmieni się władza w Polsce, czyli rząd PO-PSL.

  Obecny szef resortu obrony zapewniał, że w trakcie badań poprzedniej ekipy doszło do wielu niedopatrzeń, a niektóre wyraźne dowody specjalnie pominięto. – Zniszczono ponad 400 kart informacji i meldunków, jakie zostały dostarczone 10 kwietnia do sztabu generalnego Wojska Polskiego – mówił w lutym na konferencji prasowej Antoni Macierewicz.

  Obchody oddające cześć ofiarom obywały się regularnie co miesiąc od 10 maja 2010 roku. Według polityków PiS przyczyny katastrofy smoleńskiej w dalszym ciągu pozostają niewyjaśnione. Ich zdaniem teraz nastąpił najlepszy moment, żeby dowiedzieć się jakie były jej przyczyny. Sprzyja temu objęcie przez partię Jarosława Kaczyńskiego rządów w październiku 2015 roku.

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (41)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Oglądnijcie i posłuchajcie jak wam Macierewicz robi wodę z mózgu

  pull up (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Zapis audio z Tupolewa
  http://tnijurl.com/89905eb8c49b/

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  trzeba zapłakac nad Polską

  bo ci nią rządzą z lewa prawa i pośroku od 1989 r (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 3

  doprowadzili to tego co mamy. a wy wielbiciele PIS I PO patrzcie na rzeczywistość całościowo a nie pod wybrane wydarzenia, które wam pasują

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Do POznanskiego Ubekistanu

  kasienka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 8

  Mozecie sobie zaklinac rzeczywistosc ale katastrofa JEST NIE WYJASNIONA.

  NIE WYJASNIONE sa zaniechania, udzial i odpowiedzialnosc Donalda Tuska w katastrofie, po ktorej znknal na ponad 3 tygodnie...rozwiń całość

  Mozecie sobie zaklinac rzeczywistosc ale katastrofa JEST NIE WYJASNIONA.

  NIE WYJASNIONE sa zaniechania, udzial i odpowiedzialnosc Donalda Tuska w katastrofie, po ktorej znknal na ponad 3 tygodnie z zycia publicznego ani odpowiedzialnosc jego urzednikow, a takze jego nastepne mataczenia, macenia, i manipulacje.

  Nie wyjasniona jest takze udzial Bronislawa Komorowskiego w nielegalnym przejeciu urzedu Prezydenta RP, nielegalnym przejeciu raportu o wsi i jego udzial w kampani nienawisci i sklocaniu Polakow.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  nie wyjaśniony jest również twój udział

  w (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 1

  zacierania przestępstwa mataczenia prze komisję macierewicza

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Mam niezmacone przekonanie

  kasienka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 6

  ze pewnego, nieodleglego dnia Ruda Kanalia trafi na wielel lat do pierdla obok zwyklych kryminalistow.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  byłaś kasienko dzisiaj w kościółku? wyspowiadałaś się?

  i (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 1

  co ksiądz mówił o twoich kłamstwach


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  bylam

  kasienka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5

  nic nie mowil..zadowolony? ma jeszcze kiepski jelop cus do POwiedzenia?


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  kasienka

  dobra rada (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

  Zmień księdza, bo ten obecny cię okłamuje

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Mam niezmacona nadzieje

  kasienka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 10

  ze nijeki Donald Tusk zgnije w wiezieniu.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  vice versa

  odnośnie (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 1

  niejakiego Antonia i Zbysia

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  SMOLEŃSK 2010 - "Epitafium dla Patriotów"

  "Twierdza Pamięć" (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 23

  https://www.youtube.com/watch?v=BCihkYB_BWg

  To miał być prawdy dzień o który, wołał katyński las. Na pokład weszło wielu aby o zbrodni wiedział świat. Ostatnie słowa, rozmowy za chwilę trzeba...rozwiń całość

  https://www.youtube.com/watch?v=BCihkYB_BWg

  To miał być prawdy dzień o który, wołał katyński las. Na pokład weszło wielu aby o zbrodni wiedział świat. Ostatnie słowa, rozmowy za chwilę trzeba zapiąć pas. I nagle huk ! Pękło niebo. I jeden krzyk: giniemy… Kolejny kwiecień w naszych dziejach już na wieki zostawi ślad… Najsmutniejsza polska wiosna nad nią zimna, smoleńska mgła. Prezydencie na przekór czasom przypominałeś o tym, że Bóg, Honor i Ojczyzna w Rzeczpospolitej to święta rzecz. R: Panie Prezydencie przyjacielu tylko prawda ważna jest… Zginąłeś za nią, za Niepodległą nie zmieni tego zdrajców szept. Tak polecieli po śmierć na wschód… wybrańcy losu okrutnego. Tam dołączyli do żołnierzy… z 1940-go. Błogosławieni sprawiedliwi już nasycili Bogiem się. Zostawili nam testament, trzeba wypełnić jego treść… R: Panie Prezydencie…
  przyjacielu tylko prawda ważna jest… Zginąłeś za nią, za Niepodległą nie zmieni tego zdrajców szept. zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Te minusy

  Warszawa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 13

  to od troli z PO i Moskwy. Hańba wam.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  kwa. kwa. kwa

  kwa, kwa, kwa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 24 / 4

  Myślisz PiSowski debilu, że jak 100 raz wkleisz propagandowego kaczego gniota, to masz rację?


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ty powski pomiocie

  Bomar (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 14

  życzę ci żebyś nie skończył jak ci zamordowani w Smoleńsku.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ty PiSowski pomiocie

  do dzwonnika religii smoleńskiej (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 16 / 2

  W Smoleńsku to była katastrofa wynikająca z debilizmu kaczej sekty, a nie żaden zamach. Wam się w głowie nie mieści, że jesteście śmiertelni. Nie wystarczy się pomodlić, aby szczęśliwie dotrzeć do...rozwiń całość

  W Smoleńsku to była katastrofa wynikająca z debilizmu kaczej sekty, a nie żaden zamach. Wam się w głowie nie mieści, że jesteście śmiertelni. Nie wystarczy się pomodlić, aby szczęśliwie dotrzeć do celu. Trzeba przestrzegać zasad ruchu lotniczego. Z tragedii narodowej zrobiliście religię smoleńską, bo jak można się przyznać, że zginęli przez wasz debilizm, a nie z innych przyczyn. Nie zakłamiecie prawdy o waszej winie i nawet Kurski ze swoją TVPiSowską propagandą wam nie pomoże.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  pancerna brzoza

  członek sekty smoleńskiej (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 22

  Wszystkim wierzącym w pancerną brzozę, złą pogodę i słabe wyszkolenie pilotów (w tym brak znajomości j.rosyjskiego) polecam obejrzenie tego krótkiego filmu:...rozwiń całość

  Wszystkim wierzącym w pancerną brzozę, złą pogodę i słabe wyszkolenie pilotów (w tym brak znajomości j.rosyjskiego) polecam obejrzenie tego krótkiego filmu:

  https://www.youtube.com/watch?v=mj_bB6cUWCs
  zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Polska

  gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 1

  Bzdury nieprofesjonalnych dziwaków.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  smutek, żal i ponuractwo

  aa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 26 / 6

  ""Uroczystości rozpoczną się w nadchodzącą niedzielę z samego rana.""
  I nie zakończą aż do następnych wyborów parlamentarnych za trzy i pół roku. Cały kraj pogrąży się w smutku, czego pierwszym...rozwiń całość

  ""Uroczystości rozpoczną się w nadchodzącą niedzielę z samego rana.""
  I nie zakończą aż do następnych wyborów parlamentarnych za trzy i pół roku. Cały kraj pogrąży się w smutku, czego pierwszym przejawem już są ponure twarze Szydło, Kępy, Mazurek, Sadurskiej, Witek, Holeckiej itd. W wiadomej formacji nie ma osoby budzącej sympatię.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Za te rude kudly by wytargac i powiesic.

  libe (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 30

  Z ostroznosci procesowej nie napisze, ze chodzi mi o agenta Oskara vel Donalda "Matola" Tuska.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  rocznica pisowskiej durnoty

  była mgła, trzeba było nie lądować (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 31 / 7

  kto myśli, ze przechytrzy prawa fizyki, skończy jak ci męczennicy narodowej głupoty


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  dobrze powiedziane

  gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14

  "męczennicy narodowej głupoty"

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo