Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwsza w Wielkopolsce rolnicza biogazownia powstanie w Przybrodzie

Robert Domżał
W Przybrodzie, na terenie Rolniczo-Sadowniczego Gospodarstwa Doświadczalnego Uniwersytetu Rolniczego w Poznaniu, powstanie pierwsza w Wielkopolsce rolnicza biogazownia. Obiekt wybuduje spółka Biogazownią Przybroda, która podpisała umowę na współfinansowanie tej inwestycji z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

Obiekt będzie kosztował 4 mln zł. Kwota dofinansowania wyniesie ponad 2 mln zł. Zacznie działać pod koniec drugiego kwartału tego roku.

- Biogazownia, którą budujemy to model "Nawaro", uznawany za najnowocześniejszy na świecie - mówi Mirosław Michalak, prezes zarządu poznańskiej spółki. Wytworzy ona 250 kW energii elektrycznej na godzinę oraz 25 kW ciepła.

- Dotąd gnojowicę rozlewaliśmy na polach. Teraz będziemy ją odsprzedawać spółce. Ponadto będziemy jej dostarczać kiszonkę i inne potrzebne do produkcji energii surowce - tłumaczy Jerzy Mazur, administrator Rolniczo-Sadowniczego Gospodarstwa Doświadczalnego w Przybrodzie. Energia produkowana przez spółkę wykorzystywana będzie do ogrzewania pomieszczeń produkcyjnych i biurowych, w tym pałacu znajdującego się na terenie gospodarstwa. Latem będzie też wykorzystywana w chłodni, w której przechowywane są owoce z sadu.

Do produkcji energii wykorzystane zostaną gnojowica bydlęca, spady jabłek a także kukurydza i żyto. W odpowiednich maszynach gnojowica łączona będzie z kiszonką z kolb kukurydzy oraz jabłek.

Biogazownia będzie też spełniała funkcję edukacyjną. Uniwersytet Przyrodniczy ma wydział bioenergetyki. Studenci będą mogli więc zobaczyć, jak w rzeczywistości funkcjonuje taki obiekt.- Dzięki istnieniu biogazowni dowiemy się z jakich składników pozyskuje się najwięcej energii - dodaje Jerzy Mazur.

Dzięki temu powinny być obniżone koszty funkcjonowania gospodarstwa. Biogaz stanowi jedno z najpowszechniej występujących źródeł energii, a biogazownie to jeden z najbardziej obiecujących segmentów rozwijającej się nowej energetyki cieplnej i elektrycznej.
Budowa współfinansowana jest z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego - mówi Hanna Grunt prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Przez pierwsze 10 lat instalacja będzie eksploatowana przez prywatnego inwestora, a później za za symboliczną opłatę zostanie przekazana uczelni.

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski