Pierwsze zwycięstwa Grunwaldu Poznań i Ostrovii w pierwszej lidze piłki ręcznej

Nadal ze zmiennym szczęściem grają wielkopolskie pierwszoligowe drużyny piłki ręcznej. Wśród mężczyzn po pierwsze punkty w sezonie sięgnęły zespoły Grunwaldu Poznań oraz Ostrovii. Poznańscy wojskowi prowadzeni przez trenera Rafała Walczaka, w meczu dwóch najsłabszych na razie zespołów grupy A, z najwyższym trudem ograli beniaminka KU AZS UKW Bydgoszcz 26:25. Mecz był bardzo wyrównany, a jego losy ważyły się do ostatnich sekund.

W tej grupie udanie w roli szkoleniowca Nielby Wągrowiec zadebiutował Zbigniew Markuszewski. Jego podopieczni w wyjazdowym spotkaniu z AZS UW, trochę kłopotów z ambitnymi akademikami mieli tylko do przerwy, ostatecznie wygrywając 25:18.

Podobnie jak Nielba cztery wygrane ma już na koncie także Real Astromal Leszno, który tym razem łatwo pokonał na wyjeździe Vetrex Sokół Kościerzyna 31:24. Gospodarze dotrzymywali kroku wiceliderowi z Leszna tylko do 21. minuty. Podopiecznych Ryszarda Kmiecika do wygranej poprowadził kapitan zespołu Maciej Wierucki, którego skutecznie wspomagał Michal Przekwas.

MKS Poznań był bez szans w wyjazdowej konfrontacji z Wybrzeżem Gdańsk. Lider tabeli okazał się wyraźnie lepsi od poznańskiego beniaminka wygrywając 29:17.

– Podeszliśmy do rywala ze zbyt dużym respektem. Zabrakło nam pewności - przyznał zawodnik MKS Maciej Tokaj.

Atutu własnej hali nie wykorzystał Wolsztyniak, po bardzo wyrównanym meczu ulegając Warmii Traveland Olsztyn 30:32.
– Sami pomogliśmy rywalom grając mało skutecznie. W decydującym fragmencie zabrakło też zimnej krwi – ocenił trener gospodarzy Marcin Pietruszka.

W grze Wolsztyniaka widoczna była nieobecność Huberta Kaczmarka, później znaczenie miała również kontuzja Kamila Gessnera. Katem Wolsztyniaka okazał się Aleksander Kryszeń, zdobywca 14 bramek.

Występująca w grupie B Ostrovia po pierwsze punkty w sezonie sięgnęła wygrywając po zaciętym, spotkaniu z debiutującym na zapleczu PGNiG Superligi Zagłębiem Sosnowiec 34:29. Ostrowianie przechylili szalę zwycięstwa na swoją korzyść, choć od 41. minuty musieli radzić sobie bez Łukasza Jaszki, który doznał urazu ręki.

W tej grupie wysokiej porażki w wyjazdowym meczu z jednym z faworytów do awansu Śląskiem Wrocław doznali piłkarze ręczni MKS Kalisz, którzy zeszli z parkietu pokonani różnicą 12 bramek przegrywając 21:33. Wynik nie w pełni jednak oddaje przebieg spotkania, bo podopieczni Bruno Budrewicza długo stawiali wrocławianom zacięty opór (pierwsze prowadzenie Śląska 8:7 w 22. minucie), a "pękli" dopiero w drugiej połowie, gdy rywale, po raz kolejny grając z przewagą dwóch zawodników, odskoczyli na pięć goli. Tego już się nie dało odrobić, a w końcówce wrocławianie powiększyli przewagę.

W pierwszej lidze kobiet Polonia Kępno przed własną widownią gładko uległa KPR Kobierzyce.Beniaminek wygrał w Kępnie aż 37:20. Z kolei Sparta Oborniki Wlkp. przegrała na wyjeździe z Jutrzenką Płock 22:29. O porażce przesądziła przede wszystkim słaba gra oborniczanek w obronie.

Grunwald Poznań – KU AZS UKW Bydgoszcz 26:25 (12:13). Najwięcej bramek dla Grunwaldu: Martyński 7, Straniek 6.

Wolsztyniak Wolsztyn – Warmia Travelsand Olsztyn 30:32 (14:16). Najwięcej bramek dla Wolsztyniaka: Kuta 6, Wajs 5, Raczkowiak 5.

AZS UW Warszawa – Nielba Wągrowiec 18:25 (9:10). Najwięcej bramek dla Nielby: Biniewski 8, Śierad 5, Tórz 4.

Vetrex Sokół Kościerzyna – Real Astromal Leszno 24:31 (11:18). Najwięcej bramek dla Realu Astromal: M. Wierucki 11.

Wybrzeże Gdańsk – MKS Poznań: 29:17 (15:10). Najwięcej bramek dla MKS Poznań: Tokaj 4, Komisarek 3

Ostrovia Ostrów Wielkopolski – Zagłębie Sosnowiec 34:29 (16:15).
Najwięcej bramek dla Ostrovii: Galewski 8, P. Dutkiewicz 8, Czerwiński 5.

Śląsk Wrocław – MKS Kalisz 33:21 (13:10). Najwięcej bramek dla MKS Kalisz: Tomczak 7, Bożek 5.

Polonia Kępno – Gminy Kobierzyce 20:37 (7:13). Najwięcej bramek dla Polonii: Wynnyk 4,Grozdanowska 4, Struzik 3, Łukasik 3.

Jutrzenka Płock – Sparta Oborniki Wielkopolskie 29:22 (14:9).
Najwięcej bramek dla Sparty: Filoda 6, Gładecka 5, Walkowiak 4.