Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwszy dzień wiosny. Jak to wyglądało kiedyś? Zobacz archiwalne zdjęcia

Gabriela Puczyłowska
Gabriela Puczyłowska
Zobacz archiwalne zdjęcia ze zwyczaju jakim było topienie marzanny.Przejdź dalej ------>
Zobacz archiwalne zdjęcia ze zwyczaju jakim było topienie marzanny.Przejdź dalej ------> archiwum
21 marca przypada pierwszy dzień wiosny, czyli najbardziej optymistycznej pory roku. Wraz z jej nadejściem, natura budzi się do życia. Wszystko zaczyna kwitnąć, a szary świat nabiera kolorów. Zobacz archiwalne zdjęcia i przekonaj się jak obchody pierwszego dnia wiosny wyglądały kiedyś.

Kiedy jest pierwszy dzień wiosny 2023?
Kalendarzowo pierwszy dzień wiosny wypada zawsze 21 marca. Data ta jest umowna.

Wiosna astronomiczna- zaczyna się w tak zwaną równonoc wiosenną, czyli w momencie, kiedy długość dnia jest równa z nocą. W tym roku był to 20 marca (poniedziałek) o godzinie 22:24.

Wiosna meteorologiczna rozpoczyna się 20 dni przed wiosną kalendarzową, czyli 1 marca i trwa do końca maja.

Jak obchodziło się pierwszy dzień wiosny w Polsce?

Jednym z najbardziej popularnych i magicznych polskich obrzędów związanym z pierwszym dniem wiosny jest topienie marzanny (nazywanej również moreną lub morą). Kiedyś nasi przodkowie podchodzili do tego bardzo poważnie. Wykonywali kukłę ze słomy, patyków oraz białego płótna i stylizowali ją tak, aby wyglądem przypominała kobietę. W pierwszy dzień wiosny wszyscy razem wrzucali ją do wody lub palili. Symbolizowała ona zimę i śmierć. Ten zwyczaj przetrwał do dnia dzisiejszego. W wielu szkołach nadal kontynuuje się tą tradycję. Lecz nie ma ona już, tak poważnego charakteru.

Zobacz topienie marzanny na archiwalnych zdjęciach!

Dawniej po topieniu Marzanny, młodzież wybierała się do lasu (uważanego za święty gaj). Zrywali tam młode drzewka, które później ozdabiali. Następnie brali je i chodzili z nim po wsi. Te działania były skierowane, dla bogini Dziewanny (boginia wiosny, miłości, lasów oraz łowów).

Maik to również jeden z dawnych polskich zwyczajów. Niestety nie przetrwał do naszych czasów. Polegał on na tym, że młodzież dzień po 21 marca chodziła po miejscowościach i ozdabiała sosny lub jodły wstążkami.

Pierwszy dzień wiosny- nowe zwyczaje

Od kilkunastu lat w polskich szkołach podczas pierwszego dnia wiosny, obchodzony jest również dzień wagarowicza. Duża część młodzieży rezygnuje wtedy z pójścia na zajęcia i spotyka się ze sobą. W większości szkołach ten dzień, różni się jednak od innych. Często nauczyciele prowadzą luźniejsze lekcje lub organizowane są równego rodzaju zawody oraz zabawy.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Obserwuj nas także na Google News

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski