MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pierwszy dzienny opiekun w gminie, czyli alternatywa dla żłobków! MEN na projekt przeznaczyło 60 mln zł. Ile można zarobić?

Emilia Ratajczak
Już niedługo w gminach mogą powstać miejsca, gdzie opiekunowie otoczą opieką maluchy do lat 3.
Już niedługo w gminach mogą powstać miejsca, gdzie opiekunowie otoczą opieką maluchy do lat 3. Piotr Krzyżanowski
"Pierwszy dzienny opiekun w gminie" to program skierowany głównie do małych gmin. Miejsc na mapie, gdzie dzieci do lat 3 nie mają opieki. Samorządy jeszcze do 31 sierpnia składać wnioski, by otrzymać dofinansowanie - do 300 tys. złotych. Ile można zarobić jako opiekun?

Alternatywa dla żłobków powstaje w Wielkopolsce

15 lipca Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło resortowy program rozwoju instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat trzech. "Aktywny Maluch - Pierwszy dzienny opiekun w gminie 2024" otrzymał 60 milionów finansowania.

Adresatem programu są gminy, w których nie funkcjonuje żadna instytucja opieki nad maluchami do trzech lat lub nie jest takowa planowana w ramach dofinansowania z programu Aktywny Maluch.

Gminy mogą wnioskować o dofinansowanie na tworzenie i funkcjonowanie miejsc opieki (maksymalnie dwa miejsca). Łączna kwota dla wnioskodawcy wynosi 300 tys. złotych. Termin składania wniosków kończy się 30 sierpnia i należy je składać w formie elektronicznej poprzez ePUAP, na konto właściwego Urzędu Wojewódzkiego.

- Dajemy im 300 tysięcy złotych na adaptację pomieszczenia dla pięciu do ośmiu dzieci. Jeden dzienny opiekun może mieć pod opieką właśnie tyle osób - powiedziała w poniedziałkowej porannej rozmowie Radia Poznań wicewojewoda wielkopolska Karolina Fabiś-Szulc.

Pierwszy opiekun w gminie. Ile można zarobić?

Jak podaje Radio Poznań, w co czwartej gminie nie ma miejsca, w którym mogą przebywać maluchy do lat 3. Między innymi chodzi o powiaty: chodzieski, czarnkowsko-trzcianecki, gostyński, kaliski, szamotulski, śremski, wągrowiecki, złotowski, pleszewski czy pilski. Pełna lista tzw. "białych plam" dostępna jest tutaj. Dlatego wojewoda spotyka się z samorządowcami i przekonuje ich do tworzenia tego typu miejsc. Ile można zarobić jako opiekun?

- Dajemy do końca roku osiem tysięcy złotych brutto na wynagrodzenie takiego dziennego opiekuna - wspomniała Fabiś-Szulc.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Oto zestawienie 30 najbiedniejszych gmin i miast Wielkopolski na podstawie rankingu miesięcznika "Wspólnota". Sprawdź, gdzie w naszym województwie sytuacja wygląda najgorzej!

W tych gminach i miastach bieda aż piszczy! Oto najbiedniejs...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski