Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwszy ustny egzamin nie musi być trudny

Katarzyna Sklepik
Dobre rady, jak na prezentacji z języka polskiego mówić z sensem

Matura ustna z języka polskiego to dla większości maturzystów pierwszy ustny egzamin w życiu. Dlatego boją się go zarówno Ci, którzy nie mają najlepszych stopni, jak i wzorowi uczniowie.

- Jednak dla jednych i drugich matura ustna może być najłatwiejszym z egzaminów, jeśli tylko poznają kilka prostych zasad według, których należy przygotować takie wystąpienie - mówi dr Anna Hełka, psycholog biznesu z ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej i radzi maturzystom, jak z sukcesem przygotować prezentację na maturę ustną z języka polskiego.

Przygotowanie do prezentacji
Nie ma co się oszukiwać, podstawą świetnej prezentacji maturalnej jest merytoryczne przygotowanie do tematu. Gdy materiał jest już opanowany należy spróbować odpowiedzieć sobie na trzy ważne pytania: CO, KTO I JAK?

Pytanie 1
CO najważniejszego chcę przekazać? __
Musisz określić najistotniejsze punkty Twojego wystąpienia, wokół których zbudujesz całą prezentację. Nie przesadzaj z ilością wątków, bo żaden z nich nie zostanie zapamiętany i należycie omówiony. Lepiej dokładnie omówić 3-5 zagadnień niż pobieżnie 10.

Pytanie 2
KTO jest odbiorcą mojego przekazu? __
Pamiętaj, że będziesz mówić do komisji, która zna temat i oczekuje od Ciebie określonej wiedzy. Jeśli chcesz ich pozytywnie zaskoczyć musisz do podstawowej wiedzy na temat prezentacji dołożyć coś od siebie. Nauczyciele cenią własne przemyślenia maturzystów, a więc oprócz opinii krytyków literackich dołóż własną refleksje, to pozwoli Ci się wyróżnić. Komisja oczekuje od Ciebie szacunku okaż go poprzez elegancki klasyczny strój i fryzurę. Pamiętaj o grzecznym przywitaniu się z komisją.

Pytanie 3
JAK przygotować i zaprezentować temat i siebie, jako osobę kompetentną?__
Wystąpienie, tak jak dobry film, powinno mieć przykuwający uwagę początek, harmonijny środek oraz zapadające w pamięć zakończenie. Zacznij prowokującym zdaniem, anegdotą lub ciekawostką audiowizualną, która przebudzi komisję i zachęci do słuchania. Główną część wystąpienia podziel na 3-5 bloków tematycznych. Powiedz o czym będziesz po kolei mówił. Podsumowuj każdą część jednym zdaniem. Przechodź płynnie od jednej części do drugiej jakbyś prowadził program śniadaniowy w TV. Staraj się łączyć wiedzę i fakty z własnymi odczuciami. Wzbogacaj prezentację o ciekawe cytaty, zestawienia podobieństw i kontrastów lub odwołania do kultury masowej (znany film, spektakl, itp.). Na koniec odnieś się wizualnie lub słownie do początku wystąpienia lub zakończ dowcipną puentą.

Czas w prezentacji
Przećwicz w domu prezentację, ale nie pisz dosłownie całego przemówienia. Wypisz jedynie w punktach najważniejsze elementy i ewentualnie dosłowne cytaty. Sprawdź czy Twoja prezentacja ma właściwy czas. Weź pod uwagę, że jeśli dużo ćwiczyłeś, to w stresie podczas matury powiesz wszystko szybciej. Jeśli natomiast szykowałeś wszystko na ostatnią chwilę, to na egzaminie będziesz mówić wolniej.

Jak będziecie zdawać?__
Egzamin ustny z języka polskiego - część wewnętrzna - jest obowiązkowy! Wszyscy zdajecie go na tym samym poziomie. Trwa 25 minut, składa się z dwóch części:
CZĘŚĆ I - Prezentacja tematu. Macie na nią 15 minut, z tego 5 minut możecie poświęcić na przedstawienie materiałów pomocniczych. Starajcie się nie przekroczyć znacznie tego czasu. Może się zdarzyć, że komisja Wam przerwie i nie wysłucha do końca prezentacji.
CZĘŚĆ II - 10-minutowa rozmowa z komisją. Egzaminujący może zadawać pytania związane tylko i wyłącznie z tematem i podaną przez Was bibliografią. Wystarczy więc solidnie przerobić temat, a nikt Was nie zagnie.

dr Anna Hełka radzi:
- sprawdź sprzęt lub pomoce, z których będziesz korzystał
- przećwicz dobrze początek wystąpienia, jeśli będziesz się czuł dobrze na starcie, gładko dotrzesz do mety
- jeśli z nerwów drżą Ci dłonie, unikaj trzymania w ręku czegokolwiek. Spróbuj energicznie wyprostować rękę na przykład: wskazując na tablicę, to powinno zniwelować drżenie.
- staraj się mówić dość głośno i wyraźnie, ale nie krzycz. Moduluj ton głosu, akcentując najważniejsze elementy. Pamiętaj, że jeśli mówisz dość szybko, to sprawiasz wrażenie osoby dobrze przygotowanej i kompetentnej, ale nie mów zbyt szybko, aby wszystko było zrozumiałe. Staraj się mówić krótkimi zdaniami, dzięki czemu unikniesz ryzyka zaplątania we własnej wypowiedzi. Używaj dużej liczby czasowników i przymiotników, to doda tempa i ubarwi Twoją wypowiedź. Umiejętnie użyj pauzy, jeśli chcesz zaintrygować, kiedy potrzebujesz przerwy by opanować emocje lub gdy coś zdekoncentrowało komisję. Jeśli się pomylisz spróbuj obrócić to w żart. Nie bój się humoru w prezentacji. Nauczyciele z komisji też lubią się pośmiać.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski