Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pieśni z Powstania Wielkopolskiego jakich nie znacie!

Maciej Roik
Bolesław Szulia, kompozytor i dyrygent
Bolesław Szulia, kompozytor i dyrygent
Z Bolesławem Szulią, kompozytorem i dyrygentem, o pieśniach i piosenkach z Powstania Wielkopolskiego rozmawia Maciej Roik

PRZECZYTAJ TAKŻE:
"Hiszpanka" - film o Powstaniu Wielkopolskim!
Premiera płyty o Powstaniu Wielkopolskim
Wielkopolscy muzycy nagrywają utwory o powstaniu
Archiwa powstańcze na płycie CD

O przebiegu i walce w trakcie Powstania Wielkopolskiego napisano i powiedziano już wiele. Ale powstańcy to także piosenka żołnierska.

Bolesław Szulia: - Piosenka to ten element Powstania Wielkopolskiego, który wciąż nie jest do końca odkryty. Bardzo ciekawy, bo oprócz patetycznych, znanych pieśni, to również wiele piosenek, w których można poznać historię. Szukając w starych śpiewnikach i książkach historycznych zebrałem kilkanaście z nich i przeplotłem kilkoma pieśniami z patriotycznego kanonu. Wkrótce wszystkiego będzie można posłuchać na płycie "Marsylianka Wielkopolska".

Według jakiego klucza tworzy się zbiór pieśni żołnierskiej?

Bolesław Szulia: - Chciałem stworzyć płytę, która spodoba się nie tylko osobom starszym, ale także młodzieży. Dlatego jest "Rota" czy tytułowa "Marsylianka Wielkopolska" skomponowana przez Feliksa Nowowiejskiego, ale też zwykłe, proste, często stworzone przez anonimowych autorów piosenki żołnierskie. I tak na przykład po "Rocie", można posłuchać piosenkę "Niemcom wojna wydana", której tekst opowiada o generale Hallerze. Przez dobór piosenek chciałem pokazać polskich dowódców, którzy mieli swój wkład w zwycięskie powstanie.

Są jacyś bezpośrednio związani z Wielkopolską?

Bolesław Szulia: - W piosence "Zakochałam się w Powstańcu", cała zwrotka jest poświęcona Stanisławowi Taczakowi czyli pierwszemu głównodowodzącemu powstania. Niestety w śpiewnikach nie ma kompozycji, które opowiadałyby o innych dowódcach. Dzisiaj nie sposób komponować utworów o nich wszystkich. Na płycie znajdą się więc głównie piosenki historyczne. Jedna z najważniejszych to mało znana pieśń "Hej, Orle Biały!", do której zarówno muzykę jak i słowa napisał sam Paderewski.

Mówi pan, że piosenki będą głównie historyczne. A zatem pojawią się też nowe kompozycje.

Bolesław Szulia: - Tak. Chciałem, żeby płyta była zróżnicowana i łączyła w sobie to wszystko czym było wojsko w tamtym okresie. Dlatego w muzyce można dostrzec różne klimaty, zarówno te melancholijne z zaboru rosyjskiego jak i elementy polskich mazurków. Przeplatają się poważne pieśni marszowe z lekkimi piosenkami żołnierskimi, które łączą w sobie muzyczne elementy różnych krajów. Utworem stworzonym specjalnie na tę płytę jest pieśń "Zakochałam się w Powstańcu", do której słowa napisał Lech Konopiński.

Rozmawiał Maciej Roik

W środę 14 grudnia do Głosu Wielkopolskiego będzie dołączona płyta "Marsylianka Wielkopolska. Powstanie Wielkopolskie w pieśni i w piosence".
Znajdzie się na niej kilkanaście utworów w wykonaniu m.in. absolwentów poznańskie Akademii Muzycznej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski