Konfiskata auta za 1,5 promila lub 0,5 gdy kierowca jest sprawcą wypadku
Wypadki drogowe w Polsce powodowane przez pijanych kierowców to około 10 proc. wszystkich zdarzeń drogowych. Konfiskata samochodu jest flagowym pomysłem ministerstwa sprawiedliwości, który ma wejść w życie 13 grudnia 2023 roku.
Niezależnie od tego, czy pijany kierowca spowoduje wypadek – samochód może zostać mu odebrany. Straci go każdy, kto będzie miał minimum 1,5 promila alkoholu we krwi. Co w momencie, kiedy nie jest jego właścicielem?
Są przypadki, w których auto zostało uszkodzone, sprzedane bądź wypożyczone. Wówczas sąd orzeknie przepadek równowartości pojazdu, która jest określona w polisie ubezpieczeniowej na dany rok. Druga możliwość to określenie średniej wartości rynkowej pojazdu. Krótko mówiąc – pijany kierowca zapłaci tyle, ile kosztuje samochód, którym spowodował wypadek lub gdy został zatrzymany przez policję.
Przepadek auta ma być stosowany również wtedy, kiedy dojdzie do wypadku i kierowca będzie miał co najmniej 0,5 promila alkoholu we krwi. Kolejną sytuacją, w której dojdzie do konfiskty auta jest recydywa. Mowa o niej, gdy kierowca drugi raz w ciągu dwóch lat został przyłapany na jeździe pod wpływem alkoholu.
Jak zauważa Łukasz Zboralski, redaktor naczelny portalu brd24.pl, zmiany w przepisach drogowych nie są niczym zaskakującym na tle Europy.
- Kilkanaście krajów Unii Europejskiej pozwala pomóc w sądzie konfiskować auto pijanego kierowcy. Polska poszła ciut dalej, czyli w konfiskatę obligatoryjną – zaznacza.
Oznacza to, że policja zajmie samochód pijanego kierowcy na 7 dni, następnie prokurator zabezpieczy pojazd i finalnie sąd obligatoryjnie orzeknie przepadek pojazdu.
Jak oszacować wartość pojazdu?
Według nowych przepisów, sądy będą przyjmować średnią wartość rynkową auta odpowiadającego pojazdowi prowadzonemu przez sprawcę. Raczej trudno wyobrazić sobie, że każdy samochód będzie wyceniany indywidualnie. Jak zapowiedziało ministerstwo, nie będą do tego angażować biegłych.
- Średnia wartość rynkowa pojazdu odpowiadającego pojazdowi prowadzonemu przez sprawcę, ustalona w sposób określony w rozporządzeniu – na dzień popełnienia przestępstwa – wyjaśnia ministerstwo.
Zobacz też: Najmniej awaryjne auta w swojej klasie. Psują się najrzadziej według raportu ADAC
Te samochody kradną najczęściej! Sprawdź, jakie modele padaj...
Obserwuj nas także na Google News
Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

Apple Beats Flex żółty (MYMD2EE/A)
w zależności od tego, co robisz, słuchawki beats f…
kup teraz

Bang & Olufsen Beoplay EX Czarne
To jest automatyczne tłumaczenie wygenerowane prze…
kup teraz

Beyerdynamic DT770 PRO 80Ohm
Najważniejsze cechy:• ergonomiczny kształt• przewó…
kup teraz

Bang & Olufsen Beoplay EX Złote
Słuchawki Bang & Olufsen Beoplay EX Komfort na któ…
kup teraz

Bang & Olufsen Beoplay H95 Navy 1266116
Słuchawki Bang & Olufsen Beoplay H95 Navy 1266116D…
Pirat drogowy w Lublinie