Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pikietowali w sprawie złóż węgla. Powstanie odkrywek węgla brunatnego wysuszy Wielkopolskę?

Marta Danielewicz
Marta Danielewicz
Mieszkańcy wskazują, że powstanie odkrywek i budowa kopalni spowoduje wysuszenie tych terenów
Mieszkańcy wskazują, że powstanie odkrywek i budowa kopalni spowoduje wysuszenie tych terenów Łukasz Gdak
Marszałek wielkopolski chce objąć szczególną ochroną złoża węgla brunatnego w województwie. Daje to zielone światło na powstanie kopalni, ale powoduje, że mieszkańcy tych regionów nie będą mogli się dalej rozwijać w turystyce i rolnictwie.

Przed Urzędem Marszałkowskim w Poznaniu w piątek odbyła się pikieta przeciwników powstania odkrywek węgla brunatnego w Wielkopolsce.

– Marszałek wielkopolski przedstawił propozycję planu zagospodarowania przestrzennego dla naszego województwa. W nim planuje objąć szczególną ochroną trzy złoża pokładów węgla brunatnego w rejonie konińskim: Ościsłowo, Dęby Szlacheckie i Piaski. Tam wydobyciem zainteresowana jest jedna firma - ZEPAK –mówi Łukasz, współorganizator pikiety.

Co to może oznaczać dla mieszkańców tych regionów? – Żaden zakład, żadne gospodarstwo rolne nie będzie mogło się rozwijać – dodaje Łukasz.

Do 12 października mieszkańcy regionów, zagrożonych odkrywką mogli złożyć swoje uwagi do projektu, w ramach konsultacji społecznych. Swoje uwagi przesłali także mieszkańcy regionu gostyńskiego, gdzie odkryto złoże Oczkowice. Wicemarszałek Wojciech Jankowiak jednak uspokaja.

O odkrywkach węgla brunatnego w Wielkopolsce:

– Naszym obowiązkiem było ujawnienie w planie wszystkich złóż węgla brunatnego w Wielkopolsce. Jednak społeczność z regionu gostyńskiego może być spokojna. Wskazaliśmy jednocześnie, że to region rolniczy, a więc nie ma możliwości budowy kopalni. Co innego jeśli chodzi o złoża: Ościsłowo, Dęby Szlacheckie i Piaski. Tam, zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów, musieliśmy wskazać je jako inwestycje celu publicznego, które mogą być eksploatowane, po uzyskaniu zgody od Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska – mówi Jankowiak.

Mieszkańcy wskazują, że powstanie odkrywek i budowa kopalni spowoduje wysuszenie tych terenów. – Problem braku wody już odczuwają mieszkańcy terenów, gdzie do tej pory prowadzona była odkrywka - mówi Łukasz. Chodzi m.in. o wysychające Jezioro Wilczyńskie przez działalność kopalni Adamów w rejonie konińskim.

Przeciwnicy odkrywek wskazują, że w niedawno opublikowanym raporcie przez Ministerstwo Środowiska przewiduje się, że w 2030 roku Wielkopolska może mieć spory problem z suszą. – Mamy 12 lat by to zmienić.

Co z górnikami z rejonu konińskiego, którzy obawiają się utraty pracy, gdy nie pojawią się nowe odkrywki? – ZE PAK, który jest inwestorem na tych terenach powinien mieć obowiązek zapewnienia bytu górnikom po zamknięciu kopali. Spółka wyciąga milionowe zyski rocznie. Stać ich na przebranżowienie swoich pracowników – mówi Łukasz.

Jedzenie, które zabija. TOP 10 produktów, których nie warto próbowaćJedzenie to dla wielu codzienna przyjemność. W czasie wakacyjnych wyjazdów poznajemy różne kuchnie świata. Czy wiesz, że istnieją produkty, które mogą zabić? Źle przyrządzone, zebrane w złym momencie czy niepoprawnie przegryzione owoce, warzywa i konkretne potrawy mogą być śmiercionośną pułapką, w którą sami wpadamy. Na całym świecie znamy co najmniej 10 takich przypadków. Strzeż się tych produktów nawet jeśli jesteś miłośnikiem życia na krawędzi.

Tych przysmaków lepiej nie próbuj. Mogą być śmiertelnie niebezpieczne

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Pikietowali w sprawie złóż węgla. Powstanie odkrywek węgla brunatnego wysuszy Wielkopolskę? - Głos Wielkopolski

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski