Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piła i Złotów - turystyczna propozycja na weekend [ZDJĘCIA]

Mateusz Pilarczyk
Dla osób chcących poczuć namiastkę tego, co można zobaczyć w Osieku, muzeum przygotowało wirtualnych spacer.
Dla osób chcących poczuć namiastkę tego, co można zobaczyć w Osieku, muzeum przygotowało wirtualnych spacer. Agnieszka Kledzik
Miasto Staszica - tak można nazwać Piłę, w której w 1755 urodził się jej najsłynniejszy mieszkaniec, Stanisław Staszic. W mieście funkcjonuje muzeum poświęcone życiu i dokonaniom Staszica, lecz nie jest to jedyna atrakcja, jaką może się pochwalić Piła i jej okolice.

Przyroda jest jednym z atutów północnej części Wielkopolski. Przy samej Pile od 1959 roku funkcjonuje rezerwat przyrody Kuźnik, a taki miejsc, gdzie natura nie jest skażona ręką człowieka, można w rejonie Piły i Złotowa wymieniać wiele.

- Słynna jest już czystość rzek płynących w północnej części Wielkopolski. Piława, Różyca i Głomia przyciągają nie tylko kajakarzy - opowiada o atrakcjach regionu Jan Balcerzak z pilskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego.

- Interesujące są ciągi szlaków rowerowych, których w okolicy jest blisko 1,5 tys. kilometrów - dodaje przewodnik.
W regionie można też cały czas zobaczyć pozostałości po przedwojennej granicy Polsko-Niemieckiej.

Na ciekawy pomysł na promocję wpadli natomiast w Złotowie. Codziennie o godzinie 12 rzeźba jelenia z herbu miasta obraca się wokół własnej osi. Towarzyszy temu dźwięk miejskiego hejnału i sygnałów myśliwskich. Jelenia zobaczyć można przed Urzędem Miasta.

- Mówiąc o Pile, nie sposób nie wspomnieć o sanktuariach w Górce Klasztornej i Skrzatuszu. W okolicy jest też wiele drewnianych i szachulcowych kościołów z mniej więcej XVIII wieku. Naprawdę warto je zobaczyć - zachwala Jan Balcerzak.

Warto też odwiedzić Osiek Nad Notecią. W tej małej miejscowości działa Muzeum Kultury Ludowej. Na terenie skansenu znajduje się 28 chałup, zabudowań gospodarczych z okresu od XVIII wieku. Podziwiać można trzy rodzaje wiatraków, kuźnie, tartak, a nawet kościół. Cały ten krajobraz znikającej wsi uzupełniają przydrożne kapliczki, studnie i piwnice ziemne. Dla osób chcących poczuć namiastkę tego, co można zobaczyć w Osieku, muzeum przygotowało wirtualnych spacer. Można go odbyć na www.muzeum.pila.pl.

WIDZIAŁEŚ COŚ CIEKAWEGO? ZNASZ INTERESUJĄCĄ HISTORIĘ? MASZ ORYGINALNE ZDJĘCIA?
NAPISZ DO NAS NA ADRES [email protected]!

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski