Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piła: Terytorialsi wychodzą w teren. Pilski batalion ma już dowódcę. Zobacz zdjęcia!

Agnieszka Świderska
Agnieszka Świderska
Pilscy terytorialsi ze 122. batalionu lekkiej piechoty w Dolaszewie ćwiczyli czarną taktykę. Czytaj dalej o czarnej taktyce i zobacz zdjęcia --->
Pilscy terytorialsi ze 122. batalionu lekkiej piechoty w Dolaszewie ćwiczyli czarną taktykę. Czytaj dalej o czarnej taktyce i zobacz zdjęcia --->12 WBOT/Bartosz Szutkowski
To były ich pierwsze szkolenie poza koszarami. W rejonie Białej i w Trzciance pilscy terytorialsi ze 122. batalionu lekkiej piechoty w Dolaszewie ćwiczyli czarną taktykę. Było to również ich pierwsze szkolenie pod okiem dowódcy, którym jest ppłk Maciej Betka.

Czarna taktyka to taktyka specjalna stosowana w terenie zurbanizowanym. Wyróżnia ją techniki szturmowania budynków i pojazdów, a także używania broni palnej w sposób jak najbardziej bezpieczny dla osób postronnych. Wiąże się to z odpowiednim sprzętem dostosowanym do działania w warunkach miejskich jak narzędzia wyważeniowe, granaty hukowo-błyskowe, specjalne środki transportu i uzbrojenie do walki na małych dystansach.

Czytaj też: Organizator Biegu Ognia i Wody wręczył certyfikaty amerykańskim i polskim żołnierzom. Za rok US Army znów ma zagościć na Torze Poznań

I to właśnie czarną taktykę ćwiczyli w ostatni weekend pilscy terytorialsi ze 122. batalionu lekkiej piechoty w Dolaszewie, najmłodszego z czterech batalionów 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Było ro weekendowe szkolenie rotacyjne, które jest najczęstszą formą szkolenia w WOT.

Terytorialsi ćwiczyli w rejonie Białej i Trzcianki, które na co dzień znajdują się w ich tzw. stałym rejonie odpowiedzialności. Nieprzypadkowo terytorialność jest wpisana w nazwę tej formacji, której misją jest “obrona i wspieranie lokalnych społeczności”. Najlepiej działać na znanym sobie terenie.

Tym razem jednak to nie zadania topograficzne były najważniejsze. W ramach szkolenia z czarnej taktyki terytorialsi ćwiczyli m.in. podejście do budynku, wyjście, a także poruszanie się na klatce schodowej.

Do celów szkoleniowych wykorzystaliśmy także dolinę Noteckiego Parku Narodowego. W oparciu o ten teren, sekcje przećwiczyły zerwanie kontaktu ogniowego. Podczas rotacji, pojawiliśmy się również w Białej, gdzie instruktorzy szkolili nowych żołnierzy z topografii – mówi ppłk Maciej Betka, dowódca 122.blp.

Nowy dowódca w Dolaszewie

To było jego pierwsze szkolenie jako dowódcy batalionu. Swoją karierę wojskową rozpoczął w 1995 roku jako kadet Szkoły Chorążych Wojsk Pancernych Wyższej Szkoły Oficerskiej w Poznaniu. Pierwsze stanowisko służbowe objął w 15. Wielkopolskiej Brygadzie Kawalerii Pancernej jako dowódca plutonu czołgów. W 2002 roku powrócił do rodzinnego Poznania, gdzie pełnił służbę jako instruktor, dowódca plutonu, szef zespołu szkolenia ogniowego w Centrum Szkolenia i Szkole Podoficerskiej Wojsk Lądowych. Brał udział w wielu szkoleniach i kursach doskonalących, w tym również kursach Armii Stanów Zjednoczonych, przygotowujących go do objęcia wyższych stanowisk służbowych.

Oficer jest absolwentem poznańskiego UAM, gdzie kończy pedagogikę medialną oraz służbę zagraniczną i międzynarodową. W 2008 roku ukończył Studium Oficerskie Wyższej Szkoły Oficerskiej we Wrocławiu, gdzie uzyskał promocję na pierwszy stopień oficerski. Kolejno służył w 69. leszczyńskim pułku przeciwlotniczym, Wojskowej Komendzie Transportu i 14. Wojskowym Oddziale Gospodarczym w Poznaniu. Od 2018 roku służy w 12. Wielkopolskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Dotąd pełnił obowiązki szefa sekcji wsparcia dowodzenia i łączności. Teraz dowodzi pilskim batalionem, w którym służy ponad 200 żołnierzy.
Jak zostać terytorialsem?

Nowi ochotnicy mogą wciąż wstępować w jego szeregi. Stałym rejonem odpowiedzialności pododdziału jest północna część Wielkopolski. Chętni za pośrednictwem portalu rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl mogą skontaktować się z żołnierzem-headhunterem, który pomoże rozpocząć procedurę.

Jakie warunki trzeba spełnić, żeby zostać terytorialsem?

- Osoby, które dotąd nie pełniły żadnej formy służby wojskowej, muszą odbyć szesnastodniowe szkolenie podstawowe tzw. „szesnastkę”, które kończy się egzaminem i przysięgą wojskową. Dla kandydatów, którzy mają za sobą przeszłość wojskową i są rezerwistami, skierowane jest szkolenie wyrównawcze tzw. „ósemka”. Ochotnik musi być pełnoletni

- wyjaśnia Anna Jasińska-Pawlikowska, rzecznik prasowy 12 WBOT.

Źródło: Terytorialsi wychodzą w teren. Pilski batalion ma już dowódcę [ZDJĘCIA]

Zobacz też: Będą zmiany w prawie dotyczącym cmentarzy i pochówków:

od 16 lat
Pod placem im. Adama Mickiewicza, znajduje się schron przeciwlotniczy z czasów II Wojny Światowej. Do tej pory zwiedzanie schronu było jednorazowym wydarzeniem, ale organizatorzy z Poznańskiej Grupy Eksploracyjnej nie wykluczają możliwości ponownego zwiedzania bunkra.Szczelina przeciwlotnicza ma blisko 200 metrów długości korytarzy. Na co dzień wejście jest niedostępne, ponieważ wchodzi się do niego poprzez pomieszczenie techniczne, odpowiadające m.in. za oświetlenie placu Trzech Krzyży.Zobacz zdjęcia z wnętrza schronu --->

Zobacz, jak wygląda tajemniczy schron z drugiej wojny świato...

Wyjątkowy autobus pojawił się w sobotę, 31 lipca na liniach turystycznych. Urbino 12 kursował na liniach 100 i 102, jest pierwszym sprzedanym przez firmę Solaris Bus & Coach autobusem z rodziny Urbino. Pojazd został wyprodukowany w fabryce w Bolechowie w 1999 roku.Zobacz kolejne zdjęcia --->

Historyczny autobus Urbino 12 wyjechał na poznańskie ulice. ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski