Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piła: Wielkopolski Kongres Gospodarczy - Wielkopolska 4.0. i inne wyzwania dla gospodarki

Agnieszka Świderska
Agnieszka Świderska
Piła była gospodarzem drugiego dnia I Wielkopolskiego Kongresu Gospodarczego, zorganizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego z inicjatywy Wielkopolskiej Rady Trzydziestu. Organizatorami pilskiej odsłony była miasto Piła i Izba Gospodarcza Północnej Wielkopolski. Kongres odbył się w siedzibie firmy DPS Gabionen na terenie strefy przemysłowej przy ulicy Wawelskiej.

Inicjatorem kongresu była Wielkopolska Rada Trzydziestu powołana przy Samorządzie Województwa Wielkopolskiego. Tworzą ją przedstawiciele organizacji gospodarczych z Wielkopolski, których obecność stanowi gwarancję powodzenia podjętej inicjatyw.

- Zadaniem Kongresu jest pobudzenie działanie Instytucji Otoczenia Biznesu na rzecz kształtowania nowego, innowacyjnego modelu życia społeczno-gospodarczego województwa, w którym jeszcze pełniej wykorzystany zostanie potencjał kapitału ludzkiego - podkreślił marszałek Marek Woźniak.

Marszałek Marek Woźniak mówił również w Pile o wyzwaniach gospodarczych dla subregionów, z kolei wykład poświęcony Wielkopolsce 4.0. wygłosił prof. Wojciech Cellary z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.

- Jeżeli Wielkopolska ma być najszybciej rozwijającym się regionem w kraju, to muszą w tym samym tempie rozwijać się subregiony. Dysproporcje, które wciąż istnieją, należy jak najszybciej niwelować - mówi marszałek Marek Woźniak.

A to wyzwanie dla Wielkopolski to Wielkopolska 4.0.

- Nie ma jednej technologii, która zmieni świat, ale zespół technologii - przekonywał prof. Wojciech Cellary. - W nowo otwartych zakładach Volskwagena 60 procent produkcji jest zrobotyzowanej, a mimo to fabryka zatrudnia 11 tysięcy ludzi. Gdyby ten zakład w miejsce robotów musiałby zatrudnić 50 tysięcy pracowników, to zwyczajnie by nie powstał. Myślę, że już niedługo dożyjemy czasów, kiedy człowiek będzie szedł do pracy pod rękę z robotem i będzie to równie naturalne jak korzystanie dla nas z telefonów komórkowych. Teraz mamy świat fizyczny i świat cybernetyczny. To, do czego dążymy, to świat cyberfizyczny.

Nieprzypadkowo na miejsce Kongresu wybrano Piłę. To miasto, w którym działa obecnie 8 tysięcy firm, w tym ponad 80 dużych z kapitałem zagranicznym.

- Nie można mówić, że my czekamy na jakiś cud, bo ten cud się zdarzył - mówi prezydent Piotr Głowski. - Ten cud został zrealizowany dzięki ciężkiej pracy, rozsądnej polityce finansowej, wizji przyszłości i zaangażowaniu wielu osób. Teraz wyzwanie to ludzie. Najbliższe pięć, dziesięć lat będzie czasem człowieka. Infrastruktura będzie powstawała, ale na pewno będzie brakowało nam dobrze wykształconych i dobrze przygotowanych osób do różnych zawodów ludzi. Udało się przekonać władze Uniwersytetu Adama Mickiewicza do otworzenia w Pile informatyki. Opór poznańskiego środowiska był olbrzymi, ale udało się go przełamać. Dzięki temu mamy kolejną wielką firmę, która wchodzi w najbliższych dniach, bo mamy ludzi albo będą oni kształceni. Widzę Piłę jako miasto z szansą na bardzo szybki rozwój.

Odbyły się także trzy panele dyskusyjne. Pierwszy dotyczył wyzwań w rozwoju gospodarczym Wielkopolski. Poprzedził go wspomniany wykład prof. Cellara, a wśród dyskutantów był Zbigniew Ryczek, prezes Asta-Net, pilskiej spółki, która niedawno w Koszalinie podpisała wart 95 mln złotych kontrakt na budowę infrastruktury telekomunikacyjnej w województwie zachodniopomorskim.

Drugi panel, którego organizatorem była Izba Gospodarcza Północnej Wielkopolski, dotyczył inicjatyw lokalnych wspierających rozwój gospodarczy. Wykład poświęcony inicjatywom subregionalnym wygłosił prof. Kazimierz Pająk z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Z kolei trzeci panel poświęcony był rynkowi pracy, a wprowadzający wykład wygłosiła dr Agnieszka Ziomek z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.

Wielkopolski Kongres Gospodarczy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski