Piłka nożna: Puchar Polski nie dla wielkopolskich ekip

Jacek Pałuba, Krzysztof Maciejewski
Piłkarze poznańskiej Warty pojechali w ponad 300-kilometrową podróż do Olsztyna i, niestety, przegrali z OKS 1945  1:2
Piłkarze poznańskiej Warty pojechali w ponad 300-kilometrową podróż do Olsztyna i, niestety, przegrali z OKS 1945 1:2 Marek Zakrzewski
Na pierwszej rundzie zakończyły swój udział w rozgrywkach Pucharu Polski wielkopolskie zespoły - Warta Poznań i Unia Swarzędz. Zieloni sprawili zawód, bo przegrali z drugoligowym OKS 1945 Olsztyn, natomiast Unia nie miała żadnych szans w pojedynku z Pogonią Szczecin, bo losy meczu rozstrzygnęły się już w pierwszej połowie.

Poznaniacy po efektownym zwycięstwie ligowym z ŁKS Łódź (4:1), jechali do Olsztyna w najsilniejszym składzie i mocnym postanowieniem wygranej. Tymczasem w stolicy Warmii i Mazur zielonych powstrzymał miejscowy drugoligowiec. Gospodarze objęli prowadzenie w 59. minucie, ale krótko przed końcem wyrównał Paweł Iwanicki. O losach meczu rozstrzygnęła dogrywka, bo OKS zdobył bramkę w 116. minucie, czym wprawił w ogromną radość olsztyńskich kibiców. Warta odpadła się z Pucharu Polski, a najbliższy mecz ligowy rozegra w Ostrowcu Św.

Natomiast w Swarzędzu miejscowa Unia otrzymała lekcję futbolu od ubiegłorocznego finalisty PP. Marzenia podopiecznych Andrzeja Ostańskiego o sprawieniu niespodzianki trwały nieco ponad 20 minut i zostały rozwiane w kilkadziesiąt sekund. Najpierw na prowadzenie wyprowadził szczecinian Bar-tosz Ława, chwilę potem rezultat podwyższył Olgierd Moska-lewicz. Kiedy Sobkowiak obejrzał czerwoną kartkę (ręka), a Unia straciła dwa kolejne gole, losy awansu były rozstrzygnięte.

OKS 1945 Olsztyn - Warta Poznań 2:1 (1:1, 0:0) po dogrywce
bramki: 1:0 - Krzysztof Filipek (59), 1:1 - Pawel Iwanicki (81), 2:1 - Bogdan Miłkowski (116).
Warta: Radliński - Ngamayama (46. ZawadzkiI), Wichtowski, Jasiński, Kosznik - MagdziarzI, Wojciechowski (63. Miklosik), SzałasI (72. Świergiel), Iwanicki - Reiss, ZakrzewskiI.
Sędziował: Tomasz Tobiański (Gdańsk).
Widzów: 1500.

Unia Swarzędz - Pogoń Szczecin 0:4 (0:4)
bramki: 0:1 - Bartosz Ława (22), 0:2 - Olgierd Moskalewicz (24), 0:3 - Moskalewicz (37-k), 0:4 - Moskalewicz (40).
Unia: Budnik - Adamczak, Bączyk (74. Klepacz), RampoldI, Zandrowicz (46. Cieślak) - SobkowiakI, Chmielecki, Antczak (66. Buczma), Lebioda, Paku-Tshela - HercogI.
Sędziował: Krzysztof Maciaszczyk (Drezdenko).
Widzów: 2000.