Piłka nożna: Remis w derbach III ligi na inaugurację rozgrywek. Mieszko przekonał się, że III liga to nie IV. Zwycięstwa Lecha i Jaroty

Radosław Patroniak, Krzysztof Maciejewski
W derbowym spotkaniu w Gnieźnie więcej sytuacji strzeleckich stworzyli goście z Kalisza Fot. Archiwum Mieszka Gniezno
W weekend rozpoczęły się rozgrywki sezonu 2018/2019 w grupie II trzeciej ligi. W derbach Wielkopolski beniaminek Mieszko Gniezno na własnym stadionie zremisował z KKS 1925 Kalisz 1:1.

Spośród zespołów z naszego regionu po komplet punktów sięgnęły Lech II Poznań (2:0 na wyjeździe Bałtykiem Koszalin)oraz Jarota Jarocin (1:0 w Malborku z Wierzycą Pelplin). Polonia Środa przywiozła cenny punkt z Gdyni, remisując z Bałtykiem 1:1, natomiast porażki poniosły na wyjazdach Górnik Konin, który przegrał w Szczecinie ze Świtem Skolwin 0:1 oraz Sokół Kleczew, który na wyjeździe uległ KP Starogard Gdański 1:4. Pierwszym liderem jest KP Starogard Gdański, a tabelę zamyka Sokół Kleczew.

Rozgrywki zainaugurował piątkowy mecz Świt Skolwin – Górnik Konin. Piłkarze Górnika, podopieczni trenera Sławomira Suchomskiego, stawiali jednemu z głównych kandydatów do awansu zacięty opór, ale ostatecznie przegrali 0:1 (0:0), tracąc gola w 88. minucie z rzutu karnego. Pierwsza bramkę sezonu w grupie II, , która dała zwycięstwo drużynie z dzielnicy Szczecina, strzelił Adam Ładziak pewnie wykorzystując jedenastkę podyktowaną za faul na Grzegorzu Szczepaniku.

W najciekawszym , przynajmniej teoretycznie, spotkaniu kolejki Polonia Środa zremisowała na wyjeździe z trzecim zespołem poprzedniego sezonu, też zgłaszają cym aspiracje do awansu, Bałtykiem Gdynia 1:1. Poloniści zdobyli prowadzenie w 35. minucie po golu Krzysztofa Bartoszaka, ale gdynianie wyrównali już dwie minuty później.

W jedynym meczu rozegranym w Wielkopolsce, w derbach regionu beniaminek Mieszko Gniezno w trzecioligowym debiucie przed własną widownią podzielił się punktami z KKS 1925 Kalisz, remisując 1:1 (1:0). Gnieźnianie prowadzili od 42 minuty po golu Radosława Mikołajczaka, który głową skierował piłkę do bramki po centrze Marcina Trojanowskiego z rzutu wolnego, ale nie zdołali utrzymać zwycięskiego rezultatu. W końcówce do wyrównania doprowadził Mateusz Żebrowski. Po strzale Damiana Warchoła bramkarz Mieszka zdołał wprawdzie odbić piłkę, ale ta trafiła na głowę Zebrowskiego, który umieścił futbolówkę w siatce. Piłkarze i kibice Mieszka przekonali się, że między IV a III ligą jest jednak duża różnica.

Udanie rozpoczęli sezon piłkarze Lecha II Poznań, pewnie wygrywając na wyjeździe z beniaminkiem Bałtykiem Koszalin 2:0. Zespól trenera Dariusza Żurawia losy spotkania praktycznie rozstrzygnął między 21, a 26 minut a, kiedy lechici zdobyli dwie bramki i do końca kontrolowali wydarzenia na boisku. – Cieszy pierwsza wygrana, trzy punkty i nasza dobra gra – skomentował spotkanie w Koszalinie trener Dariusz Żuraw.

1.kolejka trzeciej ligi – grupa II
Świt Skolwin – Górnik Konin 1:0 (0:0) Bramka: 1:0 Adam Ładziak (88.karny).
Kotwica Kołobrzeg – Pogoń II Szczecin 1:0 (1:0)
Bramka: 1:0 Michał Ciarkowski (45).
Bałtyk Gdynia – Polonia Środa Wielkopolska 1:1 (1:1)
Bramki: 0:1 Krzysztof Bartoszak (33), 1:1 Adam Duda (35).
Bałtyk Koszalin – Lech II Poznań 0:2 (0:2). Bramki: 0:1 Hubert Sobol (21), 0:2 Marcin Wasielewski (26)
Mieszko Gniezno – KKS 1925 Kalisz 1:1 (1:0). Bramki: 1:0 Radosław Mikołajczak (42), 1:1 Mateusz Żebrowski (83).
KP Starogard Gdański – Sokół Kleczew 4:1 (2:0)
Bramki: 1:0 Kacper Łazaj (4), 2:0 Lazaj (41), 3:0 Wojciech Zyska (68.karny), 3:1 Jan Paczyński, 4:1 Dawid Retlewski (82).
Wierzyca Pelplin – Jarota Jarocin 0:1 (0:1) Bramka: 0:1 Mateusz Molewski (13).
Radunia Stężyca – Gwardia Koszalin 2:1 (1:1)
Bramki: 0:1 Michał Szubert (26), 1:1 Tonasz Bejuk (45), 2:1 Krzysztof Iwanowski (80, karny).
Wda Świecie – Chemik Bydgoszcz 1:0 (0:0)
Bramka: 1:0 Patryk Jarantowicz (72).