Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piłka nożna: Znamy triumfatorów wojewódzkiego etapu w Pucharze Tymbarka. Czy wielkopolskie drużyny dobrze się spiszą w warszawskim finale?

Radosław Patroniak
Najlepsze zespoły z Wielkopolski czeka teraz trudne zadanie, by z powodzeniem przeciwstawić się w finale turnieju w Warszawie zwycięzcom z innych regionów kraju
Najlepsze zespoły z Wielkopolski czeka teraz trudne zadanie, by z powodzeniem przeciwstawić się w finale turnieju w Warszawie zwycięzcom z innych regionów kraju Fot. Archiwum Pucharu Tymbarka
Trzy pełne sportowych emocji dni były potrzebne do wyłonienia najlepszych piłkarskich drużyn województwa wielkopolskiego w kategoriach wiekowych U-8, U-10 oraz U-12. Podczas rozegranych w dniach 23-25 kwietnia finałach wojewódzkich XVIII edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” zwycięstwa odniosły: Szkółka Piłkarska Fox Września (dziewczynki) i SP Waldemara Przysiudy Września w kategorii U-8, SP Książ Wielkopolski (dziewczynki) i UKS AP Reissa Poznań w U-10 oraz Akademia Talentów Krotoszyn (dziewczynki) i ponownie UKS AP Reissa Poznań wśród najstarszych dzieci. Już od najbliższej niedzieli drużyny do lat 10 i 12 będą reprezentowały nasze województwo podczas Finału Ogólnopolskiego w Warszawie, gdzie staną przed szansą zagrania na stadionie PGE Narodowym.

Czytaj także: Akademia Reissa najlepsza w Wielkopolsce

Finałowe zmagania w Wielkopolsce odbyły się na boiskach Stadionu Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ulicy Bohaterów Bielnika 30 w Wolsztynie. Dla najzdolniejszych młodych piłkarzy i piłkarek z regionu rozgrywki były kontynuacją drogi z podwórka na stadion, która rozpoczęła się jeszcze we wrześniu ubiegłego roku. W miejscowości nad Dojcą na uczestników zawodów czekały nagrody oraz zabawa w najlepszym sportowym wydaniu. Wspaniała atmosfera piłkarskiego święta udzieliła się nie tylko zawodnikom i zawodniczkom, ale także ich rodzicom, którzy gorącym dopingiem zagrzewali swoje pociechy do gry. Pierwszego dnia do rywalizacji przystąpiły zespoły w kategoriach U-12, drugiego w U-10, ostatniego zaś – w U-8.

- Witam Was wszystkich bardzo serdecznie na finale Wielkopolski turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”. Tak się składa, że konkurencja w naszym województwie jest jedną z największych w całej Polsce. Wam udało się przejść eliminacje i każdy z Was wie, dlaczego się znalazł w tym miejscu – witał uczestników turnieju dziesięciolatków Prezes Wielkopolskiego Związku Piłki Nożnej, Paweł Wojtala. – Bądźcie szczęśliwi, cieszcie się grą i nawet, gdy dziś nie uda Wam się stanąć na podium, pamiętajcie, że to dopiero początek. Z tymi zaś, którzy dziś wygrają, widzimy się już w niedzielę w Warszawie, bo ja na pewno tam będę, aby Was wspierać – kontynuował.

W stolicy Wojtala z pewnością spotka się z zawodnikami Akademii Piłkarskiej Piotra Reissa, która triumfowała zarówno w kategorii dziesięcio-, jak i dwunastolatków. Obie drużyny z Poznania przez turniej szły jak burza i w przyszłym tygodniu podczas Finału Ogólnopolskiego postarają się powtórzyć sukces sprzed roku, kiedy to w rywalizacji najstarszych chłopców sięgnęli po brązowe medale. Widząc jak dobrze zorganizowane i ofensywnie usposobione są zespoły Reissa trzeba przyznać, że szanse na to są spore. Gracze Akademii w kolejnych meczach szturmowały bramki rywali, a w meczu półfinałowym kategorii U-12 w ciągu dwudziestu minut oddali aż 26 strzałów! Tylko swojemu golkiperowi – Julianowi Karolakowi – drużyna z Kalisza zawdzięcza utratę zaledwie trzech goli w tym pojedynku.

Większość z tych strzałów była autorstwa niesamowitego ofensywnego tercetu: króla strzelców turnieju – Bartosza Hirscha, grającego w środku ataku – Diego Kowalczyka oraz Mikołaja Talarka. Właśnie temu ostatniemu należy się oddzielny akapit tekstu. Filigranowy piłkarz wyróżniał się na tle o rok starszych rywali (sam urodził się w 2007 roku) szybkością, koordynacją i wyszkoleniem technicznym. Popularny „Małpka”, jak nazywają Mikołaja koledzy z boiska, był wszędobylski, potrafił doskonale kierunkowo przyjmować piłkę, dzięki czemu z łatwością mijał przeciwników i napędzał akcje swojego zespołu. To zasługa wrodzonego talentu oraz (a może przede wszystkim) pracy z trenerem Pawłem Halaburdą. W grze Mikołaja i reszty drużyny widać pewne schematy i automatyzmy, które mogą dać Poznaniakom dużo radości w trakcie finałowych zmagań w Warszawie.

Ciekawe, czy w stolicy będziemy świadkami tak wielu boiskowych niespodzianek jak podczas pierwszego dnia turnieju w Wolsztynie. W rywalizacji chłopców bowiem, spośród 9 zespołów, które w swoich grupach zajęły pierwsze miejsca, tylko Akademia Reissa znalazła się w strefie medalowej. Pozostałe trzy drużyny z najlepszej czwórki: SP 12 Gniezno, SP 18 Kalisz i SP Rogoźno w swoich grupach musiały uznać wyższość rywali, którzy

jednak potem nie potrafili przebrnąć ćwierćfinałów. Zawodnicy z Rogoźna w ogóle w najlepszej szesnastce znaleźli się rzutem na taśmę z siódmym wynikiem wśród drużyn z drugich miejsc (czyli de facto jako ostatania, 16 drużyna), by ostatecznie sięgnąć po brąz.

Jedną z drużyn, która w fazie grupowej wygrała, i to zdecydowanie, wszystkie swoje mecze, a następnie potknęła się już na etapie 1/8 finału, była SP 3 Wronki z trenerem Fabianem Myszkowskim. Wydawało się, że chłopcy z Wronek mogą być czarnym koniem turnieju. Dobrze wyglądali piłkarsko, a tym, co robiło największe wrażenie na obserwatorach była niesamowita atmosfera, jaką potrafił wytworzyć Myszkowski. Dyscyplina nie tylko na boisku, uśmiechy na twarzach i trzymanie się razem to fantastyczny kapitał i fundament, na którym można zbudować ekipę, o której jeszcze usłyszymy. Nie do przecenienia jest tu rola trenera mającego ze swoimi podopiecznymi wzorowy, godny naśladowania kontakt.

Podobne relacje z dziewczynkami z Trójki SP 3 Szamotuły pokazała ich trener, Karolina Beger. Jej zespół zajął w rywalizacji dziesięciolatek trzecie miejsce. Jak przyznaje pani Karolina, nie byłoby to możliwe bez najlepszej piłkarki turnieju – Małgosi Krawczyk. Rzadko kiedy zawodniczki w tak młodym wieku potrafią na boisku tak wiele. Drybling, balans ciałem i bramkostrzelność to główne atuty dziewczynki, która miłością do piłki zaraziła się 6 lat temu od swojego starszego brata. Gosia wsparcie rodziny czuła zresztą podczas zmagań w Wolsztynie, ponieważ na trybunach obecny był jej tata, Roman, który specjalnie na ten dzień wziął sobie w pracy dzień wolny. Przez chwilę wydawało się, że w meczu o brąz zespół z Szamotuł będzie musiał radzić sobie bez odczuwającej ból w kostce Gosi, jednak drużynowy uścisk wszystkich koleżanek i trenerki oraz obecność taty dodały jej energii, którą zawodniczka spożytkowała w najlepszy możliwy sposób, prowadząc swój zespół na podium.

W trwającej XVIII edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” po raz drugi w historii nagradzane są postawy godne naśladowania. „Zieloną Kartką Fair Play” obdarowani mogą zostać trenerzy, zawodnicy oraz kibice, którzy podczas sportowej rywalizacji wykażą się wzorowym zachowaniem zgodnym z zasadami gry fair (może to być np. przyznanie się do przewinienia, którego nie zauważy sędzia). Organizatorzy rozgrywek na stronie internetowej Turnieju opublikują listę drużyn odznaczonych „Zieloną Kartką”. W Wielkopolsce sędziowie pokazali 12 takich wyróżnień.

Klasyfikacja generalna

Kategoria Chłopcy Dziewczynki

U-8 1. SP Waldemara Przysiudy Września 2. SP 51 Poznań 3. Czwórka Kościan 4. SP Dąbrowa 1. Szkółka Piłkarska Fox Września 2. UKS Akademia Talentów Krotoszyn 3. Niepubliczna SP Chrząstowo 4. SP 15 Kalisz

Najlepszy bramkarz Antoni Kubasik, SP Waldemara Przysiudy Września Julia Szczęsna, Niepubliczna SP Chrząstowo

Najlepszy zawodnik Jakub Skoracki, Czwórka Kościan Zofia Kalak, UKS Akademia Talentów Krotoszyn

Król strzelców Filip Gadomski, SP 51 Poznań Matylda Gruszczyńska, Szkółka Piłkarska Fox Września

U-10 1. UKS AP Reissa Poznań 2. FA Piła 3. Marcinki Kępno 4. FA Leszno 1. SP Książ Wielkopolski 2. ULKS Agro Kluczewo 3. Trójki SP 3 Szamotuły 4. SP 4 Grodzisk Wielkopolski

Najlepszy bramkarz Fryderyk Ochap, Marcinki Kępno Magda Błażejczak, ULKS Agro Kluczewo

Najlepszy zawodnik Emanuel Wiśniowski, FA Piła Małgorzata Krawczyk, Trójki SP 3 Szamotuły

Król strzelców Wojciech Szymczak, UKS AP Reissa Poznań Zofia Wlekła, SP 4 Grodzisk Wielkopolski

U-12 1. UKS AP Reissa Poznań 2. SP 12 Gniezno 3. SP Rogoźno 4. SP 18 Kalisz 1. Akademia Talentów Krotoszyn 2. SP Żegocin 3. SP Krobia 4. SSP Pyzdry

Najlepszy bramkarz Julian Karolak, SP 18 Kalisz Patrycja Gauza, SP Żegocin

Najlepszy zawodnik Nikodem Stachowicz, SP 12 Gniezno Zofia Kubiak, SP Krobia

Król strzelców Bartosz Hirsch, UKS AP Reissa Poznań Amelia Kozieł, Akademia Talentów Krotoszyn

WIELKI FINAŁ I NAGRODA GŁÓWNA
Finały wojewódzkie to ostatni etap rywalizacji drużyn w najmłodszej kategorii wiekowej. Z kolei zwycięzcy w kategoriach U-10 i U-12 będą reprezentowali swoje województwa podczas Finału Ogólnopolskiego, który w dniach 29 kwietnia – 2 maja 2018 roku odbędzie się w Warszawie. Decydujące mecze tradycyjnie już zostaną rozegrane na stadionie PGE Narodowym, tuż przed finałowym spotkaniem o piłkarski Puchar Polski i podobnie jak przed rokiem będą transmitowane na żywo w otwartych kanałach telewizji Polsat. Nagrodą dla najlepszych będzie nie tylko Puchar Tymbarku, ale także możliwość obejrzenia z wysokości trybun meczu reprezentacji Polski oraz spotkanie z idolami – reprezentantami Polski i selekcjonerem Adamem Nawałką.

TURNIEJ PRZYSZŁYCH REPREZENTANTÓW POLSKI
„Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” to największy piłkarski turniej dla dzieci w Europie. Głównym sponsorem rozgrywek organizowanych przez Polski Związek Piłki Nożnej od 12 lat jest firma Tymbark, a od poprzedniej edycji brązowym sponsorem jest firma Electrolux. Celem rozgrywek jest popularyzacja sportu i aktywności fizycznej u najmłodszych oraz wyłanianie piłkarskich talentów. Do dotychczasowych edycji Turnieju łącznie zgłoszonych zostało blisko 2 miliony dzieci. Turniej był początkiem piłkarskich karier dla ponad 50 reprezentantów Polski różnych kategorii wiekowych. W tym gronie znajdują się ambasador Turnieju i napastnik włoskiego SSC Napoli – Arkadiusz Milik – a także inni reprezentanci Polski: Piotr Zieliński, Tomasz Kędziora, Bartosz Bereszyński, Damian Kądzior, Marcin Kamiński czy najdroższa polska piłkarka w historii – Paulina Dudek.

Honorowy patronat nad XVIII edycją rozgrywek sprawuje Prezydent RP – Andrzej Duda. Patronat nad Turniejem objęły również Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Partnerem Turnieju w województwie wielkopolskim były firmy Tabo oraz PHUP Gniezno i Sklep Polski.

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski