Piłka ręczna: Grunwald Poznań pozostaje w pierwszej lidze bez baraży

Krzysztof Maciejewski
Zakończył się zasadniczy sezon w pierwszej lidze piłki ręcznej mężczyzn. W barażach o awans do PGNiG Supeligi zagrają Gaz System Pogoń Szczecin, Zepter AZS AWF Warszawa, Piotrkowianin Piotrków Trybunalski oraz Czuwaj Przemyśl.

Z kwartetu zespołów z Wielkopolski najlepiej wypadł beniaminek Arot Astromal Leszno, który uplasował się na czwartej pozycji. Wolsztyniak Wolsztyn zajął miejsce siódme natomiast Grunwald Poznań (grupa A) oraz Ostrovia Ostrów Wielkopolski (grupa B) zakończyły rozgrywki na ósmej pozycji.

Do ostatniej kolejki ważyły się losy zespołu Grunwaldu Poznaniacy, żeby uniknąć baraży o pozostanie w pierwszej lidze, w ostatnim wyjazdowym meczu musieli przynajmniej zremisować z bezpośrednim rywalem w walce o bezpieczną lokatę, zespołem Polski Cukier Pomezania Malbork. Wojskowi cel osiągnęli. Podopieczni Rafała Walczaka zremisowali w Malborku 18:18 i to ich sobotni przeciwnicy będą występować w barażach.

Spotkanie, czego zresztą można było się spodziewać, okazało się prawdziwą bitwą. Robert Koch kończył mecz z rozbitą głową, Tomasz Draszkiewicz z rozbitą wargą. Poznaniacy otrzymali aż 22 minuty kar, z boiska "wylecieli" Damian Krystkowiak i Krzysztof Martyński, ale po końcowym gwizdku to oni cieszyli się z pozostania na zapleczu PGNiG Superligi.

Zacięta walka trwała przez pełne 60 minut, a żadna z drużyn ani razu nie zdołała wypracować przewagi większej niż dwa gole. Bramkę, jak się później okazało na wagę pewnego pierwszoligowego bytu, strzelił dwie minuty przed ostatnią syreną Draszkiewicz wyrównując na 18:18, bowiem zwycięski dla wojskowych remis pozostał już do końca.

- Jestem dumny z postawy chłopaków w tym meczu - podsumował trener Grunwaldu Rafał Walczak. Radość poznaniaków była tym większa, że był to dla nich sezon bardzo trudny, po wycofaniu się głównego sponsora bardzo realne stało się nawet wycofanie zespołu z rozgrywek.

Beniaminek z Leszna zakończył udany sezon zwycięstwem 41:33 przed własną widownią z opuszczającymi pierwszą ligę rezerwami mistrza Polski Orlenu Wisły Płock. Wolsztyniak także u siebie zremisował z Vertexem Sokołem Kościerzyna 26:26, choć osiem minut przed końcem prowadził 25:20, zaś Ostrovia, w meczu, w którym trener Paweł Rusek urządził przegląd kadry zespołu dając szansę występu zawodnikom wcześniej rzadko grającym, uległa na wyjeździe drużynie ŚKPR Świdnica 31:32.

Polski Cukier Pomezania Malbork - Grunwald Poznań 18:18 (10:10)