Piłka ręczna. MKS Poznań wygrał w Warszawie z AZS. Kolejna porażka poznańskiego Grunwaldu

Nadal ze zmiennym szczęściem grają wielkopolskie zespoły w ligach piłki ręcznej. Tym razem w pierwszej lidze mężczyzn zwycięstwa odniosły Nielba Wągrowiec, MKS Poznań i MKS Kalisz, porażki poniosły natomiast Grunwald Poznań i Ostrovia Ostrów Wielkopolski. Interesujące derby Wolsztyniak – Real Astromal Leszno zakończyły się remisem. Zwycięstwa zanotowały obie wielkopolskie drużyny w pierwszej lidze kobiet.

Wicelider grupy A mężczyzn Nielba Wągrowiec, po meczu o dwóch różnych obliczach, nie dał przed własną widownią szans Warmii Traveland Olsztyn, wygrywając 37:26. Podopieczni trenera Zbigniewa Markuszewskiego po słabej, przegranej pierwszej połowie, po przerwie zdeklasowali rywali.

Poznański beniaminek MKS Poznań pokonał na wyjeździe uchodzący za faworyta AZS UW Warszawa 26:23, odnosząc czwarte zwycięstwo w sezonie.

– Mimo kłopotów kadrowych, zawodnicy tworzyli dobrze rozumiejący się zespół, który nie poddał się w trudnych momentach. To zadecydowało – podkreślił trener Doman Leitgeber.

Grunwald Poznań doznał kolejnej wysokiej porażki przed własną widownią, tym razem z ekipą Polski Cukier Pomezanii Malbork 23:34. Mecz, który początkowo stał na wysokim poziomie był wyrównany przez kwadrans. Później wojskowi popełniali dużo błędów, a przewaga gości systematycznie rosła.

Derby w Wolsztynie przyniosły remis 25:25. Dostarczyły też sporych emocji. Przez większą część meczu nieco lepszym zespołem byli gospodarze, oni częściej prowadzili, ale w końcówce to Real Astromal prowadził 25:23 i to miejscowi w ostatniej chwili uratowali punkt. Trener Wolsztyniaka Marcin Pietruszka miał po meczu wiele pretensji do arbitrów.

MKS Kalisz. choć grał na wyjeździe, był zdecydowanym faworytem meczu z Anilaną PŁ UŁ Łódź, a bardzo niewiele brakowało do sensacji. Kaliszanie wygrali 27:26, a bramkę na wagę zwycięstwa zdobył 20 sekund przed końcem Damian Krzywda. Ostrovia przegrała u siebie z beniaminkiem z Grodkowa 26:33, co jest przykrą niespodzianką.

W pierwszej lidze kobiet Sparta Oborniki Wielkopolskie u siebie pewnie pokonała Tor Dobrzeń Wielki 30:21, a Polonia Kępno wygrała w Słupsku ze Słupią 27:19. W Obornikach Spartanki. od początku dyktowały warunki na parkiecie, ale przestój w grze sprawił, że rywalki niemal odrobiły straty (11:10). O losach spotkania przesądził pierwszy kwadrans po przerwie, kiedy zespół trenera Tomasza Konitza "odjechał" rywalkom na 13 goli (25:12). Jeszcze jeden przestój oborniczanek i sześć bramek straconych z rzędu) niczego już nie zmienił. Polonia spotkania z odmłodzoną drużyną ze Słupska nie zaczęła najlepiej, po 20 minutach przegrywając 4:8. Między 26. a 55. minutą kępnianki zdobyły jednak 19 bramek, tracąc tylko pięć i sięgnęły po cenne punkty.

Nielba Wągrowiec – Warmia Traveland Olsztyn 37:26 (17:18). Najwięcej bramek dla Nielby: Świerad 8, Rumniak 6, Tarcijonas 4.

AZS UW Warszawa – MKS Poznań 23:26 (11:10). Najwięcej bramek dla MKS Poznań: Tokaj 8, Kasperczak 4, Przedpełski 4.

Grunwald Poznań – Polski Cukier Pomezania Malbork 23:34 (10:16). Najwięcej bramek dla Grunwaldu: Wachowiak 7, Guraj 6, K. Dutkiewicz 4, Staniek 4.

Wolsztyniak Wolsztyn – Real Astromal Leszno 25:25 (12:12). Najwięcej bramek dla Wolsztyniaka: H. Kaczmarek 6, P. Szutta 6, Wajs 5, dla Realu Astromal: M. Wierucki 8, Giernas 4, Misiaczyk 4.

Anilana PŁ UŁ Łódź – MKS Kalisz 26:27 (14:11). Najwięcej bramek dla MKS Kalisz: Tomczak 8, Kuśmierczyk 7, Sieg 5.

Ostrovia Ostrów Wielkopolski – Olimp Grodków 26:33 (12:14). Najwięcej bramek dla Ostrovii: Galewski 9, P. Dutkiewicz 6, Jedwabny 5.

Sparta Oborniki Wielkopolskie – Tor Dobrzeń Wielki 30:21 (14:10). Najwięcej bramek dla Sparty: Nowak 9, Filoda 6, Gładecka 5.

Słupia Słupsk – Polonia Kępno 19:27 (12:12). Najwięcej bramek dla Polonii: Fijałkowska 8, Gałka 5, Łukasik 4, Cichoń 4.