Piłka ręczna. Nielba Wągrowiec wygrała z Wolsztyniakiem, a trener Paweł Noch przeniósł się do Mielca

Krzysztof Maciejewski
W akcji Damian Komisarek z MKS Poznań
W akcji Damian Komisarek z MKS Poznań Marek Zakrzewski
Nadal ze zmiennym szczęściem grają wielkopolskie pierwszoligowe zespoły piłki ręcznej. W grupie A mężczyzn dobrze radzą sobie Real Astromal Leszno, Nielba Wągrowiec i beniaminek MKS Poznań, które plasują się odpowiednio na drugim, trzecim i piątym miejscu, tuż za prowadzącym w tabeli z kompletem punktów Wybrzeżem Gdańsk. Dobrze spisuje się Wolsztyniak, natomiast Grunwald Poznań ciągle jest bez punktu. Z Nielba pożegnał się trener Pawweł Noch, który przeniósł się do ekstraligowej Stali Mielec.

W grupie B wciąż bez porażki jest MKS Kalisz (czwarte miejsce), wśród trzech ekip z samymi porażkami znajduje się z kolei Ostrovia Ostrów Wielkopolski. W pierwszej lidze kobiet, po inauguracyjnych zwycięstwach, zarówno Sparta Oborniki, jak i Polonia Kępno, poniosły drugie z rzędu porażki.

W Wągrowcu, po bardzo ciekawym meczu, który został rozstrzygnięty dopiero w końcówce, Nielba pięcioma bramkami (32:27) pokonała Wolsztyniaka. Podopieczni Marcina Pietruszki przez trzy kwadranse walczyli ze zdecydowanym faworytem jak równy z równym.

– Przeprowadzaliśmy zbyt wiele nerwowych, złych akcji. Oddawaliśmy rzuty z nieprzygotowanych pozycji. Przytrafiały się nam błędy z kontrataków. Fizycznie okazaliśmy się jednak lepiej przygotowani, co w ostatnich minutach okazało się decydujące – stwierdził Paweł Noch, trener zwycięzców, dla którego był to ostatni mecz z Nielbą, ponieważ został szkoleniowcem Stali Mielec.

Z kolei Real Astromal Leszno na własnym parkiecie nie dał szans Grunwaldowi wygrywając zdecydowanie 28:17. Gospodarze szybko wypracowali sobie kilkubramkową przewagę i do ostatniej syreny, mimo kilku przestojów w grze, kontrolowali wydarzenia na parkiecie. Ponownie bardzo dobre spotkanie rozegrał bramkarz leszczynian Fryderyk Musiał.
Trzecią wygraną z rzędu zanotował MKS Poznań. Debiutujący w pierwszej lidze poznaniacy, dzięki świetnemu finiszowi pokonali u siebie Vetrex Sokół Kościerzyna 29:28, a jeszcze w 56. minucie przegrywali 23:28, a potem zdobyli sześć goli z rzędu.
– Przez 55 minut byliśmy zespołem słabszym od rywala. Dzięki naszej determinacji i podjęciu pełnego ryzyka, udało się wyszarpać upragnione zwycięstwo. Chciałbym podziękować kibicom zgromadzonym w hali za ogromne wsparcie – komentował po meczu kapitan MKS Poznań Jakub Pochopień.

W grupie B MKS Kalisz przed własną widownią pewnie pokonał Olimp Grodków 33:23. Zespól trenera Bruno Budrewicza nie miał z beniaminkiem żadnych problemów już do przerwy prowadząc różnicą jedenastu bramek. Natomiast Ostrovia po raz kolejny walczyła bardzo ambitnie i po raz kolejny zeszła z parkietu pokonana. Tym razem lepsi od ostrowian okazali się piłkarze ręczni KSSPR Końskie, którzy na własnym parkiecie zwyciężyli 29:27.

W pierwszej lidze kobiet Sparta Oborniki, po bardzo wyrównanym meczu jedną bramką ( 26:27) przegrała przed własną widownią z AZS AWF Warszawa.
– O porażce zadecydowała słaba gra w obronie. Zabrakło też skuteczności oraz koncentracji, kiedy obejmowaliśmy prowadzenie. Jeszcze cztery minuty przed końcem był remis, ale w decydujących momentach popełniliśmy zbyt dużo błędów.Odczuwamy duży niedosyt – stwierdził trener zespołu z Obornik Tomasz Konitz.

Natomiast Polonia Kępno, wysoko przegrała na wyjeździe z UKS PCM Kościerzyna 17:27. Występujące bez kontuzjowanych Ewy Nowickiej i Grażyny Cichoń, dzięki doskonałej postawie bramkarki Magdaleny Słoty, zawodniczki z Kępna w 41. minucie prowadziły 14:10, ale następnie zupełnie się pogubiły, do końca meczu zdobywając tylko trzy bramki przy 17 straconych..

Nielba Wągrowiec – Wolsztyniak Wolsztyn 32:27 (16:15). Najwięcej bramek dla Nielby: Tarcijonas 7, Tórz 4, Biniewski 4, Obiała 4, Białaszek 4, Świerad 4, dla Wolsztyniaka: H. Kaczmarek 10, Szutta 4.

Real Astromal Leszno – Grunwald Poznań 28:17 (12:9).
Najwięcej bramek dla Realu Astromal: Giernas 7, Krystkowiak 5, J. Wierucki 5, dla Grunwaldu: Martyński 5, Fogler 3.

MKS Poznań – Vetrex Sokół Kościerzyna 29:28 (12:15). Najwięcej bramek dla MKS Poznań: Tokaj 8, Przedpełski 6, Niedzielski 5, Bartłomiejczyk 5, dla Vetrexu Sokół: Janusiewicz 11, Lisiewicz 7.

MKS Kalisz – Olimp Grodków 33:23 (18:7). Najwięcej bramek dla MKS Kalisz: Tomczak 10, Kuśmierczyk 6, Bożek 5, dla UKS Olimp: Gradowski 7, P. Biernat 5.

KSSPR Końskie – Ostrovia Ostrów Wielkopolski 29:27 (13:11). Najwięcej bramek dla Ostrovii: Galewski 7, P. Dutkiewicz 7, Jedwabny 4, dla KSSPR Końskie: Napierała 6, Grabarczyk 5, Dankowski 5.

Sparta Oborniki Wlkp. – AZS AWF Warszawa 26:27 (10:13). Najwięcej bramek dla Sparty: Nowak 8, Walkowiak 6, dla AZS AWF Warszawa Lewandowska 8.

UKS PCM Kościerzyna – Polonia Kępno 27:17 (8:9). Najwięcej bramek dla Polonii: Wynnyk 5, Grozdanowska 4, Łukasik 3, dla UKS PCM Kościerzyna:Gutkowska 6, Kozłowska 6.