Piłka ręczna: Pyrki AZS AWF Poznań zagrają na portugalskiej plaży

LUMAR
Pyrki AZS AWF Poznań ze srebrnymi medalami mistrzostw Polski
Pyrki AZS AWF Poznań ze srebrnymi medalami mistrzostw Polski Fot. Archiwum
Pyrki AZS AWF Poznań to jedna z najlepszych w Polsce drużyn piłki ręcznej plażowej. W poprzednim roku poznanianki wywalczyły wicemistrzostwo Polski i zdobyły Puchar Polski. Poznański klub otrzymał oficjalne zaproszenie do udziału w finałach zawodów European Beach Handball Tour czyli klubowych mistrzostwa Europy, które zostaną rozegrane 2 i 3 czerwca w turystycznej miejscowości Lagoa w Portugalii, tuż nad brzegiem Oceanu Atlantyckiego.

TUTAJ CZYTAJ WIĘCEJ O PIŁCE RĘCZNEJ

Ten awans to wynik dobrych występów Pyrek nie tylko w turniejach organizowanych w kraju, ale także podczas zawodów w niemieckim Dangast i czeskiej Biełej pod Bezledem. Dzięki liczbie punktów zgromadzonych podczas turniejów kwalifikacyjnych w 2011 roku, poznanianki - jako pierwsza drużyna z Polski w historii tej odmiany szczypiorniaka - zakończyły europejskie eliminacje na fotelu lidera. Obok Pyrek w Portugalii wystąpi siedem najlepszych zespołów starego kontynentu, m.in.: obrończynie tytułu Detono Zagrzeb (Chorwacja), Bumblebee Nord-West (Niemcy), OVB Beach Girls (Węgry) i TSHV Camelot (Holandia).

- Awans do tak prestiżowej imprezy jak finały klubowych mistrzostwa Europy to największy sukces naszej drużyny - powiedziała nam Karolina Peda z zespołu Pyrki AZS AWF. - Liczymy na dobry występ, tym bardziej, że część zespołów znamy z ubiegłorocznych turniejów. Pierwsze miejsce w eliminacjach ma jednak wyłącznie znaczenie symboliczne, dlatego dziewczyny treningi przed finałami rozpoczną już w połowie kwietnia, tuż po zakończeniu sezonu halowego, w którym większość z nich uczestniczy.

Piłka ręczna plażowa jest odmianą tradycyjnego szczypiorniaka. Popularna "plażówka" narodziła się w 1992 roku we Włoszech. Sport ten został stworzony przez młodych ludzi, którzy chcieli w sposób aktywny spędzać wolny czas na nadmorskich plażach.

Piaskowe boisko do gry ma wymiary 27x12 metrów. Rywalizacja toczy się między dwoma zespołami, z których każdy składa się z 3 zawodników i 1 bramkarza. Mecz trwa 2 połowy (sety) po 10 minut każda, przy czym w każdej z nich trzeba wyłonić zwycięzcę. Zwykłe bramki liczone są za jeden punkt, natomiast bramki spektakularne (rzucone z obrotem, "wrzutki") oraz zdobyte przez bramkarza i z rzutu karnego, warte są dwa punkty.